Írán vyzkoušel raketu, která dokáže doletět až do Evropy

  • 144
Írán úspěšně vyzkoušel raketu země-země s doletem dva tisíce kilometrů. Oznámil to prezident Mahmúd Ahmadínežád. Střela Sadžíl 2 může zasáhnout Izrael i americké vojenské základny v Perském zálivu. Test potvrdil i zdroj z amerického ministerstva obrany.

"Dnes jsme odpálili raketu Sadžíl 2 s vyspělou technologií. Přesně zasáhla cíl," řekl Ahmadínežád během návštěvy provincie Semnan, kde armáda střelu zkoušela.

Zkoušku podle agentury Reuters potvrdil i zdroj z Pentagonu. "Írán úspěšně odpálil raketu s doletem dva až tři tisíce kilometrů," řekl představitel ministerstva pod podmínkou anonymity. Úřad podle něj ještě analyzuje technické údaje, aby mohl určit dráhu letu a cíl rakety.

RAKETA SADŽÍL

Raketa Sadžíl dostala jméno podle kamínků, které dle Koránu použili ptáci vyslaní Bohem do boje proti vojsku, jež na slonech jelo zničit Mekku.

Podle BBC Teherán testoval tuto střelu už loni v listopadu. Údajně se jedná o dvoustupňovou raketu, která k pohonu využívá pevné palivo. Podle Ahmadínežáda může opustit atmosféru, vrátit se, a ještě přesně trefit cíl. S touto zbraní prý pošle Írán každého vetřelce "do pekel".

Střela doletí až dva tisíce kilometrů daleko, má tak dostřel podobný raketám dlouhého doletu Šaháb-3. Ty Teherán demonstrativně odzkoušel loni v červenci poté, co Česko podepsalo dohodu o umístění amerického protiraketového radaru. - o testu raket si přečtěte zde

Střely mohou bez problémů ohrozit Izrael i americké vojenské základny v Perském zálivu. V Evropě by doletěly až do Rumunska. Západní mocnosti se bojí především toho, že Írán v dohledné době osadí tyto rakety jadernými hlavicemi.

Protiraketový štít nás nemusí ochránit

Teherán v poslední době haraší zbraněmi pravidelně. Na začátku března otestoval novou raketu vzduch-země s doletem 110 kilometrů. Raketu používá tamní vojenské letectvo proti námořním cílům.

Dnešní Ahmadínežádovo oznámení je zároveň politickým vzkazem. Patrně opět zvýší napětí mezi Teheránem a západními mocnostmi. Ty Írán podezřívají z toho, že usiluje o výrobu jaderné bomby.

Protiraketový štít bude neúčinný

Tvrdí společná analýza amerických a ruských vědců

Teherán to ale odmítá s tím, že usiluje o civilní využití jádra. Jaderné mocnosti pozvaly Íránce k jednacímu stolu. Šéf Bílého domu Barack Obama ale upozornil, že nabídka také má své hranice.

Američtí a ruští vědci včera potvrdili, že je íránský jaderný a raketový program skutečně nebezpečný. Důvěryhodnou ochranu před raketami, které by Teherán mohl vyrobit už za pět let, prý však neposkytne ani protiraketový štít, který chtějí USA vybudovat v Česku a Polsku.

Izrael: Íránu by se měla začít obávat i Evropa

Západní vojenští odborníci považují dnešní test za odpověď Íránu na pondělní jednání izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Bílém domě. Netanjahu při něm zdůrazňoval hrozbu, za niž je v Izraeli Írán považován.

"Když Íránci něco podobného udělají, reagují vždy na něco konkrétního," citovala agentura ČTK Andrewa Brookese z londýnského Mezinárodního ústavu pro strategická studia.

Tajemník izraelského ministra zahraničí Danny Ajalon v izraelském rozhlase řekl, že pro Izrael íránský test nic nemění, protože Íránci už v minulosti testovali raketu s doletem 1 500 kilometrů, která jim pro zasažení židovského státu stačí.

Clintonová: Teherán vyvolá zbrojní závody na Blízkém východě

"Teď by se měli začít obávat Evropané. Íránci také pracují na balistické střele s doletem 10 tisíc kilometrů, která by mohla zasáhnout východní americké pobřeží," řekl.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová přímo íránský raketový test nekomentovala, nicméně dnes v Senátu pronesla, že Teherán vyzbrojený jadernými zbraněmi vyvolá "zbrojní závody" na Blízkém východě. Jadernou kapacitu Íránu označila za "mimořádnou hrozbu."

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue