Modrá velryba

Modrá velryba | foto: Profimedia.cz

U Aljašky po 40 letech zpívají modré velryby. A zákaz lovu možná padne

  • 9
Moře u břehů Aljašky rozeznívá zvuk, který tu chyběl přes čtyřicet let: tajemný zpěv plejtváků obrovských, patrně největších živočichů obývajících Zemi. Člověk je ve 20. století přivedl na pokraj vyhubení. Příští měsíc se v Portugalsku bude jednat o obnovení komerčního lovu velryb.

Návrat plejtváků obrovských (poetičtěji zvaných modré velryby) k Aljašce znamená, že tito majestátní savci znovu objevují starou migrační cestu podél západního pobřeží Severní Ameriky. Velryby na sever mířily za potravou - v létě tu snědly až čtyři tuny planktonu denně.

To ale bylo ještě předtím, než člověk jejich populaci málem zlikvidoval. Nekontrolovaným lovem klesl jejich počet z asi tří set tisíc na několik stovek (jiné zdroje uvádějí několik málo tisíc) jedinců. Přibývat jich začalo až po zákazu jejich lovu v roce 1965.

VELRYBÍ ZPĚV

Poslechněte si podmořský zpěv plejtváka obrovského

Výzkumníci našli u Aljašky a Britské Kolumbie na patnáct plejtváků obrovských. Čtyři z nich poznali: už dříve je pozorovali u jižního pobřeží Kalifornie. "Nikdo neviděl modré velryby ve zdejších vodách od konce jejich lovu, poznamenal Jay Barlow z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru.

Někteří vědci se ale obávají, že to ve skutečnosti není příznak velrybího vzpamatování se, ale důsledek klimatických změn. "Globální oteplování může způsobovat přesun jejich potravy na sever, což by velryby nutilo ji následovat," napsal The Independent.

Velrybám ale na obzoru vyvstává hrozba. Harpuny si na ně brousí hlavně tradiční velrybářská velmoc Japonsko. Ostrovní císařství se lovu nikdy nevzdalo, i po úplném zákazu z roku 1986 je lovilo pod záminkou vědeckých účelů. Velrybí maso je v Japonsku tradiční pochoutka.

Na červnovém setkání Mezinárodní velrybářské komise v Portugalsku by delegáti měli jednat právě o opětovném umožnění komerčního lovu velryb, konkrétně plejtváků malých, u japonských břehů.

Jihokorejci se vzápětí nechali slyšet, že by požadovali podobné povolení. Ochránci životního prostředí se proto bojí "otevření stavidel", konstatoval The Independent.

PLEJTVÁK OBROVSKÝ (MODRÁ VELRYBA)

Plejtváci obrovští patří mezi ohrožené druhy. Jsou patrně největším živočichem, který kdy Zemi obýval, mohutnější než dinosauři. Největší exempláře dorůstají délky kolem třiceti metrů a váhy zhruba 200 tun.

Nekontrolovaný lov je přivedl na pokraj vymření. Z jejich populace zbylo okolo jednoho procenta původního počtu, uvádí Americká společnost pro kytovce (American Cetacean Society, ACS).

Masivní rybolov vyvrcholil v roce 1931, kdy na palubách velrybářských lodí skončilo 29 tisíc plejtváků obrovských.

Podle ACS nyní jejich populace čítá osm až čtrnáct tisíc jedinců, nejvíce jich žije u břehů Kalifornie.

Velrybí zpěv dosud lidé nerozluštili. Podle různých teorií si velryby zpěvem mohou vzájemně dávat vědět o své poloze, "identifikovat se" nebo třeba vést sociální komunikaci mezi samicemi a samci.

Zdroj: ABC News


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video