Slávisté si na Žižkově titul ujít nenechali, mají sedmnáctý v historii

• 653
Fotbalové Česko má mistra! Už dva týdny před koncem sezony a je stejný jako loni. Sedmnáctý titul v historii získala Slavia, která v dohrávce 28. kola první ligy porazila Žižkov na jeho hřišti 3:1.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Ve zbývajících dvou zápasech ji už nikdo nemůže ohrozit, před druhou Spartou má osmibodový náskok.

Sparta má sice dvakrát tolik titulů než její rival, ale slávisté opanovali poslední dva ročníky. Prvenství obhájili po šestašedesáti letech.

Bylo jen otázkou času, kdy bude slavit letos. K jistotě stačila slávistům remíza, ale na Žižkově o ní nemohlo být pochyb. V páté minutě hosté vedli a v poločase to bylo už 3:0. Hotovo!

"Chtěli jsme potvrdit titul, ale na bod jsme hrát nechtěli. Když jsme dali třetí gól, tak jsem byl přesvědčený, že už to zvládneme," řekl slávistický kouč Karel Jarolím.

"Nechtěli jsme slávisty nechat hrát, kombinovat, ale všechno se zhroutilo po pěti minutách. Pak jsme museli otevřít hru a slávisti toho využívali," litoval žižkovský asistent trenéra Boris Kočí.

Stovky fanoušků Slavie mávaly šálami a radostně skákaly. Někteří diváci hlásící se ke Slavii se však v průběhu druhé půle poprali s mnohem skromnější počtem domácích příznivců. Nechutná rvačka v hledišti však nemohla nic změnit na událostech na hřišti.

A žižkovští fanoušci s největší pravděpodobností budou od příštího ročníku chodit na druhou ligu. Klub má na záchranu v lize minimální šanci, dvě kola před koncem mu na příčku zajišťující záchranu chybí šest bodů.

"Je to realita, ale dokud máme teoretickou šanci, je naší povinností o ni bojovat," zdůraznil Kočí.

S tak špatnou defenzivní hrou je utopií, aby Žižkov ztrátu zlikvidoval. Proti Slavii hrál o naději, ale o tu přišel dřív, než se o ni stačil poprat. První centr před jeho branku přinesl gól, Fořt přeskočil stopera Procházku.

Hra se postupně zklidnila, domácí sice měli tři nadějné možnosti, ale slávisté byli nebezpečnější. K druhému gólu jim pomohl obránce Hruška, který si do vlastní branky srazil ostrý centr Jandy.

tituly slavie

1925, 1929, 1930, 1931, 1933, 1934, 1935, 1937, 1940, 1941, 1942, 1943, 1947, 1948, 1996, 2008, 2009

A třetí trefu obstaral opět Fořt, k němuž ze zatoulala střela Grajciara a on pak při samostatné akci obešel brankáře a skóroval. Fořt dal čtyři góly v posledních dvou zápasech.

Hosté soupeře rozebírali téměř při každém útoku, náramně vypadala spolupráce Jaroslava Černého se Šventem na levé straně či akce Milana Černého z druhého křídla.

Mizerní v defenzivě byli domácí i proto, že na levém kraji obrany hrál ofenzivní záložník Koukal a na stoperu jiný středopolař Procházka. Až po přestávce kouč Ščasný vrátil do zadní řady beky. Ale to už bylo pozdě.

Naopak byl čas na slávistickou exhibici. A nikomu nevadilo, že Milan Černý či Jaroslav Černý neproměnili další velké šance. A rovněž nikomu nevadilo, když domácí Straka sedmnáct minut před koncem snížil.

"Do druhé půle jsme museli mužstvo zmobilizovat, nechtěli jsme dostat dardu. Chtěli jsme zápas dohrát důstojně a to se snad povedlo," dodal Kočí.