Vyhláška nařizuje Praze zrušit stovky přechodů. Prý chodce ohrožují

  • 406
V Praze začaly mizet přechody pro chodce. Vyhláška ministerstva dopravy nařizuje zrušit zebry bez semaforů, které křižují tramvajovou trať. Takových jsou v metropoli stovky. Občanská sdružení i některé městské části se bouří. K bezpečnosti chodců to nepřispěje, spíše naopak, tvrdí.

Předpisům nevyhovuje kolem pěti stovek takových přechodů.

Ačkoliv je vyhláška stará už rok, obvody ani magistrát s jejím plněním nepospíchaly. Přou se totiž s ministerstvem o to, co je bezpečnější. Zda ponechání přechodu, kde jsou na něj lidé zvyklí, či jeho zrušení.

"Psali jsme ministerstvu, čekali jsme, trvalo to dlouho. Nakonec znovu potvrdili, že trvají na dodržení vyhlášky," konstatoval vedoucí oddělení silničního správního úřadu na magistrátu Miroslav Rajchart.

Vymazaný přechod u zastávky Nádraží Strašnice

"Vymazaný" přechod u zastávky Nádraží Strašnice
je na vozovce ještě dobře patrný.

Vzhledem k tomu, že jednotlivé městské části mají na rušení jiný názor, je na silnicích zmatek. Někde přechod zmizí kompletně, jinde jen v místě kolejiště. Jde tu totiž i o peníze. Vymazání pruhů ze silnice přijde na deset tisíc korun. Osazení přechodu semaforem na několik milionů. Vyhlášce nevyhovuje 500 přechodů, z toho tři sta patří magistrátu.

CO ŘÍKAJÍ PRAVIDLA

Zákon o silničním provozu, paragraf 54

- je-li blíž než 50 metrů křižovatka se semaforem, přechod, nadchod nebo podchod, musí chodec přecházet jen na těchto místech
- chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících aut nedonutí řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti
- chodec nesmí vstoupit na přechod nebo vozovku, pokud přijíždějí vozidla s právem přednostní jízdy
- chodec nesmí vstupovat na přechod nebo vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem
- chodec musí dát přednost tramvaji

Celé znění zákona zde

Už dříve se proti zebrám přes kolejiště ozývali sami tramvajáci. Upozorňovali, že chodci nemají přednost před tramvají, byť jsou na přechodu.

PŘÍKLADY ZRUŠENÝCH PŘECHODŮ

V polovině května 
zmizelo 79 přechodů

- Smetanovo nábřeží u zastávky Karlovy lázně
- Ječná x Ke Karlovu
- Jaromírova x Svatoplukova
- Blanická před Korunní
- Bělehradská x Fričova
- Vinohradská x Řipská
- Jičínská x Slezská
- náměstí Bratří Synků
- Nádražní u zastávky ČSAD Smíchov
- Újezd x Plaská
- Jugoslávských partyzánů x Čínská
- Dělnická x Na Maninách
- Komunardů x Tusarova
- U Balabenky x Novákových
- Vršovická x Oblouková
- Korunní x Jičínská

Zdroj: TSK

"Určitě rušení takových přechodů vítáme. Chodci si myslí, že mají na přechodu přednost. Přechody by měly být jen tam, kde jsou světla. Jinak na kolejích přechody nemají co dělat," řekl reportérovi iDNES.tv jeden z řidičů tramvaje.

I podle policistů si ne každý chodec uvědomí, že tramvaj mu přednost nedá. "Vycházeli jsme z těchto informací, policie doporučila omezit počet rizikových míst," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy František Kupka, proč vznikla vyhláška.

Sankce žádné, ale odpovědnost zůstává

Vzhledem k tomu, že vyhláška nemyslí na sankce za její nedodržování, uposlechla ji Praha 7 až na třetí urgenci od magistrátu. "Nesouhlasíme s tím, máme tu i stížnost od nevidomých a slabozrakých," upozornila šéfka dopravního odboru Miloslava Vitásková.

Stížnost kvůli rušení přechodů poslala na magistrát i Národní rada osob se zdravotním postižením. Požaduje, aby město rušení zeber zastavilo. "Je to necitlivé a bezohledné k handicapovaným, je to pro ně otázka života a smrti," řekl mluvčí organizace Patrik Nacher.

"Z dodržování vyhlášky jsou nešťastní i rodiče, bojí se pouštět děti samotné do školy," zlobí se Jarmila Johnová. Mnoho rušených pruhů je poblíž škol nebo dětských hřišť a nejen děti budou k přecházení používat stejná místa.

Vymazaný přechod u křižovatky Vinohradská, Radhošťská. V blízkosti je několik škol, děti ho stále využívají

Vymazaný přechod u křižovatky Vinohradská, Radhošťská.
V blízkosti je několik škol, děti ho stále využívají.

Za rušením přechodů ale zdaleka není tečka. V příštích dnech se chystají schůzky mezi občanským sdružením Pražské matky, ministerstvem dopravy i magistrátem.

Pražské matky by se nejraději vrátily ke stavu před vyhláškou. Ministerstvo je proti: "Policie nás varuje před tím, aby přechody zůstávaly tam, kde jsou. Zrušení vyhlášky problém nevyřeší," dodal mluvčí.

Ač za nedodržení vyhlášky sankce nejsou, odpovědnost za případnou dopravní nehodu by nesl ten, kdo přechod neodstranil, tedy městská část či magistrát.

Mají přechody zmizet zcela? Nebo jen v kolejišti?

Sami úředníci, kteří mají na starosti rušení přechodů, nemají jasno, jak vyhlášce vyhovět. Někteří přechod ruší úplně, jiní jen v místě, kde vedou koleje.

Sedmý pražský obvod patří k těm, které přechody nezrušily úplně. Přechod vybrousí v křížení s kolejemi a zebra pokračuje opět tam, kde jezdí auta. "Podle nás je menší nebezpečí zrušit přechod částečně," domnívá se šéfka dopravního odboru Vitásková. "Člověk, který zůstane na přechodu, je teoreticky chráněn, může na něm počkat, až tramvaj přejede," dodala.

"Chodce na kolejích mohou ohrozit dokonce i auta, a to v místech, kde mají jízdu po kolejích ze zákona povolenou. Tam by zebra měla zůstat," soudí pražská matka Jarmila Johnová.

S takovým výkladem ale nesouhlasí Miroslav Rajchart z magistrátu. "Pokud se tam nedají vybudovat semafory, je lepší takový přechod zrušit," myslí si.

Ani ministerstvu dopravy se takové řešení nelíbí. Takovou úpravu zebry považuje za zmatečnou. Nevyloučilo však, že v budoucnu by se mohlo ukázat, že tento způsob by mohl být řešením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video