Zabili jsme vůdce povstalců, hlásí Srí Lanka. Chtěl prchnout v sanitce

  • 14
Srílanská armáda oznámila, že zabila vůdce tamilských Tygrů Vélupilláía Prabhákarana a další vysoce postavené rebely. Šéf armády pak v televizi oznámil, že vojáci ukončili boje v oblasti, kde ještě povstalci vzdorovali. Válka trvala čtvrt století a zemřelo při ní 70 tisíc lidí.

"Je potvrzeno, že Prabhákaran byl zabit, když se pokoušel uniknout z oblasti bojů v sanitce. Čekáme na oficiální potvrzení prezidenta," uvedl armádní zdroj, který si nepřál uvést své jméno. Jeho informaci potvrdili i další vysocí úředníci blízcí vládě.

Podle agentury AFP sanitku s Prabhákaranem a dvěma jeho společníky, ujíždějícími z míst bojů na severovýchodě ostrova, vládní vojáci zcela zničili. "Když vojáci zahájili palbu, vozidlo se snažilo uniknout, ale bylo zasaženo a začalo hořet," uvedl další z armádních zdrojů.

Podle zdrojů agentury AP se ale incident odehrál trochu jinak. Obrněné vozidlo s Prabhákaranem a dvěma jeho společníky prý při úniku z bojiště doprovázel autobus plný ozbrojených rebelů. Poté, co je přepadli vládní vojáci, se rozhořela dvouhodinová bitva. Prabhákaranovo vozidlo nakonec zasáhla raketa a shořelo.

Vládní vojáci právě dobyli baštu tamilský Tygrů

Krátce po incidentu ve státní televizi vystoupil šéf armády Sarath Fonseka a oznámil, že vojáci nyní identifikují tělo čtyřiapadesátiletého zakladatele Tygrů osvobození tamilského Ílámu (LTTE), který se posledních 18 měsíců neukázal na veřejnosti a který přísahal, že nikdy nebude dopaden živý.

Fonseka uvedl, že armáda dobyla poslední baštu povstalců na severovýchodě ostrova. "Osvobodili jsme sever země od teroristů, ovládáme celé území tamilských Tygrů," řekl. Mluvčí vládních sil Udaja Nanajákkara dodal, že vojáci také nalezli tělo syna šéfa LTTE Charlese Anthonyho. Jeho ostatky ukazovala i státní televize.

Padli čtyři vysocí členové povstalců

V bojích v noci na dnešek ale padli i další vysocí členové separatistů. Vojáci údajně zabili také šéfa politického křídla organizace Balasinghama Nadesana, bývalého šéfa mírového sekretariátu LTTE Sívaratnama Pulídevana a dalšího velitele, který byl znám jako S. Rameš. Informace ale není možné ověřit, protože do oblasti bojů nesmějí novináři ani pozorovatelé.

Situací na Srí Lance se zabývali i ministři zahraničí EU. Lidé podezřelí z odpovědnosti za porušování lidských práv během konfliktu na Srí Lance podle nich musejí být postaveni před soud.

V neděli LTTE oznámili, že skládají zbraně, a fakticky tak uznali svou porážku. Přesto podle mluvčího Nanajákkary stále ještě bojovali. V poslední fázi bránili posledních 300 metrů čtverečních na severovýchodě ostrova. - přečtěte si Tamilští Tygři se vzdali, boje na Srí Lance po čtvrtstoletí končí

Závěrečnou operaci bojů zahájili vládní vojáci o víkendu. Zabili při ní nejméně sedmdesát separatistů, kteří se v převleku za civilisty pokoušeli uprchnout na šesti lodích z oblasti bojů. V ulicích metropole Kolomba se okamžitě poté začalo oslavovat a prezidenta Mahindu Radžapakseho lidé vzývají obyvatelé ostrova jako hrdinu.

Během posledních měsíců s sebou vojenské operace přinesly také více než 200 tisíc válečných uprchlíků, kteří žijí v uprchlických táborech na severu a severovýchodě ostrova.

Tisíce lidí utíkají přes jezero z oblasti bojů vládní vojáků s tamilskými separatisty.

Porážka separatistů je vyvrcholením ofenzivy armády v posledních měsících. Vládní vojska zatlačila rebely na malé území o rozloze jednoho kilometru čtverečního, ze kterého nebylo kudy uniknout. Podle odhadů OSN od ledna, kdy začala poslední fáze bojů, zemřelo asi osm tisíc civilistů.

SITUACE NA SRÍ LANCE

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %), žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky, stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí tamilských Tygrů, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území a zároveň jednou z nejobávanějších světových teroristických organizací.
Roku 1983 konflikt nabyl podoby občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládlo příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany Tygrů ukončila v lednu 2008. Od podzimu 2008 postupně obsazuje tamilské území. Boje podle OSN bezprostředně ohrožovaly až čtvrt milionu civilistů. Amnesty International viní srílanskou armádu, že se nesnaží zabránit civilním obětem a likviduje novináře.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video