Přes 20 tisíc odborářů si v Praze stěžovalo na krizi a Topolánkovu vládu

  • 2604
Dvacet tisíc odborářů, podle nich samotných ještě o deset tisíc víc, protestovalo po obědě na Hradčanském náměstí v Praze. Kritizovali bývalou vládu a zneužívání krize na úkor zaměstnanců. České kolegy přijely podpořit stovky lidí z řady evropských zemí. Už dopoledne se demonstrovalo u budovy ministerstva školství na Maltézském náměstí.

Demonstrace ČMKOS je součástí mezinárodní série podobných akcí zahájené ve čtvrtek v Madridu. Demonstrovat přijely desetitisíce lidí, na Hradčanském náměstí jich je podle odhadů odborářů dokonce až 30 tisíc.

Tisícovky demonstrantů dorazily z celkem jedenácti zemí EU. "Na demonstraci přijeli lidé ze Slovenska, Maďarska, Bulharska a Polska," hlásil z protestů před ministerstvem školství reportér iDNES.cz.

Topolánkův NERV odpískali i cizinci

Odboráři pomocí píšťalek a řehtaček šili do bývalé vlády

Odboráři během protestu upozornili na snahy zneužívání důsledků krize v neprospěch zaměstnanců. Tak podle nich chtěl postupovat kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Vadí jim zejména připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy.

"Jsme tu proto, aby zaměstnavatelé nevyužívali krizi pro další zhoršování pracovních podmínek," řekla na Strahově místopředsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.

Odborářská demonstrace on-line

Průběh protestů v Praze jsme sledovali minutu po minutě

Šéf ČMKOS Milan Štěch tvrdí, že ke krizi vůbec nemuselo dojít a vláda neodhadla její hloubku. "Místo toho, aby lidé měli vyšší mzdy, musí si brát úvěry," uvedl. Kritizoval také zavedení zelených karet, které k nám přivádí pracovní sílu ze zahraničí, poukazoval na výši státního dluhu a obviňoval NERV z toho, že lobbovala za vládu ODS.

Demonstrace odborářů na Hradčanském náměstí v Praze. (16. května 2009)

"Nepřipusťte, aby trpěli ti, co krizi nezavinili. Odmítněte takovou novelu, která má být oprátkou pro zaměstnance a připouští bezdůvodné propouštění. Přijměte zákon proti lichvě," vyzvali mimo jiné odboráři na demonstraci prezidenta Václava Klause.

Řadu demonstrantů přivezl do Prahy zvláštní vlak z Ostravy. Z dalších krajů odboráři přijeli především autobusy, které zaparkovali u strahovského stadionu. Odtud se hlavní část demonstrantů po 12. hodině vydala na Hradčanské náměstí. Policie odkláněla dopravu z Dlabačova a Pohořelce.

Protest před ministerstvem školství

Už dopoledne uspořádali členové školských odborů menší protest na Maltézském náměstí na Malé Straně. Dlouhodobě si stěžují na nízké příjmy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školství.

Bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka těsně před koncem svého funkčního období počátkem května schválil zvýšení mezd ve veřejném sektoru o 3,5 procenta.

Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) změna prospěje právě zejména pracovníkům ve školství. Odboráři si však stěžují zejména na nedostatek peněz pro moderní vybavení škol a zajištění pomůcek i dalšího vzdělávání pedagogů. Žádají také legislativní změny.

Výzva odborářů, která zazněla na demonstraci v Praze

Vážený pane prezidente,
vážené paní poslankyně, páni poslanci,
vážené senátorky a senátoři,
vážená nová a budoucí vládo!

Před nedávnem zde na pražském Hradčanském náměstí americký prezident Barack Obama dával lidem naději a mluvil o bezpečí světa. Dnes stojí na stejném historickém místě desetitisíce lidí, aby otevřeně vyjádřily důrazný protest proti nespravedlivému zneužívání krize.

Vyzýváme Vás: nepřipusťte, aby ti, kdo krizi nezavinili, ji odnesli nejkrutěji! Nedělejte z krize záminku ke změnám zákoníku práce, které by přinesly nebývalé omezení zaměstnaneckých práv, včetně možnosti bezdůvodného vyhazování z práce!

Je prokázáno, že současný zákoník práce není příčinou ekonomických potíží země a jednotlivých podniků! Odmítněte takovou novelu zákoníku práce, která má být oprátkou na zaměstnance!

Pomozte zachovat pracovní místa veřejnými zakázkami. Podpořte z prostředků EU a státu kombinaci zkrácených pracovních úvazků se sociálními dávkami! Ochraňte lidi před parazitováním finančních spekulantů přijetím zákona proti lichvě!

Napravte reformou pokřivený sociální systém, aby pomohl v krizi ochránit nezaměstnané a rodiny s dětmi!

Nedovolte hazardování s důchodovým systémem! Nepřijímejte nový rizikový zákon o penzijním spoření! Nedovolte znehodnocení naspořených důchodů a další oslabení veřejných financí!

Nepodporujte opt-out, což je částečná privatizace veřejného důchodového pojištění, která by byla zejména v době krize velkým hazardem pro penzijní systém! Peníze na naše důchody na spekulativní burzu nepatří!

Nedovolte, aby se krize stala záminkou k likvidaci veřejných služeb ve zdravotnictví, sociální péči, školství a dalších oblastech!

Využívejte sociální dialog, obdobně jako tomu je v jiných zemích EU!

Berte vážně odborové analýzy v ekonomické a sociální oblasti, které opakovaně ve srovnání s jinými prokázaly svoji kvalitu a přesnost!

Konejte, rozhodujte a vládněte ve prospěch občanů, nikoliv v zájmu spekulativního zisku finančních a lobbistických skupin a daňových rájů!

Světu to nedávno v Londýně slíbili představitelé 20 nejvlivnějších zemí. Na včerejších demonstracích v Madridu a Bruselu a na dnešní v Berlíně a Praze jsme jménem 60 milionů odborářů Evropy vyzvali a vyzýváme politiky k odpovědnosti za osudy lidí, na které krize doléhá nejtíživěji.

V Praze 16. května

Účastníci demonstrace ČMKOS, kterou poprvé přijeli výrazně podpořit odboráři ze zemí EU.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue