Porsche 911 Targa: to jinde nezažijete

  • 83
Některé tvary poznáte po hmatu: ženské tělo, lahev Coca-Coly a určitě Porsche 911. Ikona, jejíž nezaměnitelný tvar a konstrukce přežily desetiletí. Stále přesvědčuje i nejsofistikovanější konkurenci, že v Züffenhausenu umějí popírat fyzikální zákony. Prosklená verze, pojmenovaná klasicky Targa, je nečekaně komfortní a ujede jí máloco.

Skleník za 2,2 milionu

Porsche má jako jeden z mála výrobců v ceníku targu. To je takový polokabriolet, ve kterém se za dávných časů sundal díl plechu nad hlavami posádky a zůstaly jen oblouky vepředu a vzadu. Dnes už ale musí se vším lenochovi za volantem pomáhat elektronika, a tak už ani Porsche 911 není čistokrevná targa.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Porsche můžete koupit na www.automodul.cz

Skleněný díl střechy se na pokyn tlačítka odsune za sedm sekund pod zadní okno, ale vedle hlavy vám zůstane rám. Spíše než za targu tedy připlácíte za jakési obří střešní okno a samozřejmě vyztuženou karoserii, která vychází z kabrioletové devětsetjedenáctky. Pokud by vám sluníčko mělo připalovat plešku i přes skleněnou střechu, je tu ještě, samozřejmě elektricky ovládaná, roletka.

Porsche 911 Targa 4 PDK

Mimochodem, targa je asi nejpraktičtější devětsetjedenáctka. Zadní okno je otevírací a pod ním se skrývá místo pro přiměřeně malý náklad. Všechny ostatní modely s magickým tříčíselným označením se musí spokojit jen se stolitrovým úložným prostorem v čumáku.

Loni prošla targa omlazovací kúrou. Nejvíc se to pozná na světlech. Ta přední mají vestavěná denní světla z LEDek, zadní zase nově spojuje rudý pás, přesně tak, jak to kdysi slušelo 911 nejvíc.

Základní cena Porsche 911 s přesným označením Carrera 4 Targa 997 II PDK je 2 184 000 bez DPH. Cena 3,3 milionu za testovanou verzi zní šíleně. Ale kdo jednou řídil devětsetjedenáctku, pochopí...

Uvnitř se cítíte jako v žádném jiném sporťáku dneška. Duch legendárního lidového brouka, kam až rodokmen nejporschovatějšího porsche sahá, na vás dýchne, byť je vyšperkovaný rudou kůží jemnou jako dětský zadeček a bezpříkladně poctivým a precizním zpracováním.

Sedíte za hranatou plochou přístrojovkou, volantu chybí do svislé polohy jen fous, čelní sklo máte kousek od špičky nosu a zíráte na boubelaté přední blatníky zakončené kulatými světly, která pozná na první pohled i aktivista Greenpeace.

Stejně neopakovatelný pohled nabídnou zpětná zrcátka. Většině ostatních aut ostatně brzy ukážete oválné hlavně výfuků. Zrcátka si tedy nastavíte tak, abyste měli neopakovatelné obliny zadních blatníků, do kterých se taktak vejdou kola, stále na očích.

Porsche 911 Targa 4 PDK

Zadní sedadla se ani v techničáku nejmenují plnohodnotně. Kolonka "počet míst" je vyplněna jako 2 + 2místná, což znamená dva dospěláci + dvě děti, nebo spíš dva dospěláci + svačina + kabelka. Ani za malým řidičem si totiž děti nemají moc kam složit nohy.

Copyright Porsche

Šest válců uložených naplocho a chlazených už nějaký ten pátek vodou místo vzduchu se oživuje otočením klíčku nalevo od volantu, i to všechno je copyright Porsche.

V rámci loňských úprav se motoráři vrhli na vylepšování. Motor osadili systémem přímého vstřikování benzinu, čímž dosáhli větší hospodárnosti a srazili tím také emise. Porschistu ale zajímají trochu jiná čísla.

Slabší z nabízených boxerů v nabídce o objemu 3,6 litru má 345 koní a rozjede targu přes dvěstěosmdesátku. Z nuly na stovku to tak naší bílé tarze trvá pět sekund.

Porsche 911 Targa 4 PDK

Motor je na první poslech při umírněné jízdě utlumenější, než by se dalo čekat. Stačí ale zmáčknout čudlík s nápisem sport nebo ten vedle popsaný Sport Plus, za který se připlácí 29 tisíc (položka Sport Chrono Package Plus), a je všechno v pořádku. Zostří se reakce plynového pedálu, ztuhne a zpřesní řízení a stabilizační systém vám dovolí větší lumpárny. Řidič má ale pocit, že se toho děje mnohem víc: jako by se autu napnuly všechny svaly v těle, na pohyby volantu i pravé špičky na plynu reaguje razantněji. Motor nejlépe zpívá kolem pěti tisíc otáček, v těch nižších jeho krásný mechanický zvuk uslyší jen diváci.

Další tlačítko na středovém tunelu umí nakázat tlumičům, aby byly tvrdší. Fakt se to pozná, z docela pohodlného auta - bavíme se o jízdě po silnici, ne po Praze - je najednou tvrďák, který vám poví o každém kamínku. V základním nastavení je jízda po českém asfaltovém oraništi nečekaně komfortní, leckterý rádobysportovní kombík je mnohem rozskákanější.

Sedmistupňový dvouspojkový automat PDK je největší novinkou v 911, vyjde na 107 tisíc. Řazení samozřejmě obstarává mozek auta, ale když myslíte, že to zvládnete líp, můžete volit převodové stupně také nezvykle tvarovanými kovovými kolébkovými páčkami na volantu nebo voličem automatu.

Oproti skoro celému světu rychlých aut má řazení pozměněnou logiku. Levý i pravý volič mají stejnou funkci: od sebe řadíte výše, k sobě podřazujete. Na obvyklejší variantě (levou řadím dolů, pravou nahoru) se ale prý v Züffenhausenu pracuje.

Porsche 911 Targa 4 PDK

Sluší se říci, že Porsche má se stavbou dvojspojkových převodovek víc zkušeností než kdo jiný. Montovalo je do svých závodních speciálů už před víc než pětadvaceti lety.

PDK řadí hladce, bleskurychle a chytře. Jestli se ale chystáte pro devětsetjedenáctku vyrazit a nepočítáte s tím, že ji bude řídit vaše nemohoucí babička, kupte ji raději s manuální převodovkou. Jezdit s automatem v porsche, to je jako sex po telefonu. Nadšenému řidiči, ke kterému v 911 proudí hromada informací a vjemů, práce s pákou a třetím pedálem chybí, i když je třeba ve výsledku pomalejší než s automatem.

Když navolíte jeden ze dvou sportovních režimů automatu, nechává ručku otáčkoměru zavítat až k sedmičce na otáčkoměru, řadí s chirurgickou přesností v ten pravý moment a podřazuje s ukázkovými meziplyny. Ale jinak se ke sportování moc nehodí. Řídit auto plynem vyžaduje cvik a znalosti způsobů "PéDéKáčka".

Tohle jinde nezažijete

Když se podíváte na devětsetjedenáctku z boku, zjistíte, že od nápravy k nápravě je to na dnešní poměry nějak moc blízko. A i přes (nebo možná právě kvůli) trvání na klasických proporcích to funguje skvěle.

Konstruktéři aut se modlí k rovnoměrnému rozdělení hmotnosti "fifty fifty" mezi nápravy, jen ti v pláštích označených logem Porsche to stále ne a ne pochopit, a stejně drží krok s ostatními. A tvrdohlavě montují šestiválec na zadní nápravu. I v nejsportovnějším BMW dneška máte v určitých chvílích pocit, jako by vám povlávala záď. U porsche se naopak s rostoucí rychlostí zadní kola ještě víc zakousnou do asfaltu a předek jako by se chtěl vznést.

Lehounká příď má za úkol jen usměrňovat, kam se pořítíte, a jde to sakramentsky dobře. Volant vám tancuje na rozbité okresce v rukou, víte o každém stupni natočení kol a rozpoznáváte, jestli jste přejeli nedopalek petry, nebo marlborky. Tak dokonale naladit řízení jako u Porsche neumějí snad nikde jinde. Limitem je pak už jen strach o sebe a tři a půl milionu, které jste vydali. Máte pocit absolutní kontroly nad autem, i když vás znervózňuje zdánlivě neklidná příď a s rukama "mydlí" volant.

Čtyřka v názvu targy znamená, že devětsetjedenáctka má pohon všech kol. Je to k užitku i na škodu. Pozitivem je, že se s autem dá bezpečněji jezdit i na vodě ležící na silnici v jakémkoliv skupenství a jízda je vůbec taková klidnější a neoddiskutovatelně bezpečnější. Jenže duch Porsche velí, že 911 má mít hlavně neposedný zadek, který vás tlačí zatáčkou a rošťácky vybočí, když se v oblouku zle podíváte na plyn.

Porsche 911 Targa 4 PDK

Pohon všech kol původem z 911 Turbo se v rámci loňského faceliftu dočkal úprav: nově rozděluje točivý moment mezi obě nápravy elektronicky řízená lamelová spojka. A zadní kola, na která má elektronika snahu posílat více výkonu než dopředu, mají mezi sebou standardně samosvorný diferenciál.

Dostat čtyřkolku do úzkých chce hodně neomalenosti, strašně moc rychlosti... anebo vypnutý stabilizační systém. V táhlém rychlém oblouku nedotáčivá, a hrne se tedy s klouzajícími předními koly ven ze zatáčky.

Když se stabilizační systém deaktivuje, je to lepší, jenže to vám pak chybí ta manuální převodovka. Když totiž chcete v zatáčce "přitopit pod kotlem", abyste "utrhli" zadní kola, šlápnete na plyn a kolečka a spojky automatu si to začnou přebírat. Než se dohodnou, chvíli to trvá, vy už auto rovnáte a najednou máte té síly na zadních kolech nějak moc a stejně moc práce s volantem to "pochytat". Pro vyznavače jízdy čistou stopou je to ale ideální nářadí, ti ostatní budou muset trénovat. Nebo zvolit trošku jinou verzi.

Porscche 911 Targa 4 v číslech

motor

6 válec 3 614 ccm

max. výkon a krouticí moment

254 kW (345 k) při 6 500 ot./min a 390 Nm při 4 400 ot./min

zrychlení (0-100 km/h)

4,8 s

max. rychlost

282

prům. spotřeba

10,3

převodovka

sedmistupňový dvouspojkový automat PDK

délka x šířka x výška x rozvor

4 435 x 1 852 x 1 310 x 2 350

pneumatiky vpředu/vzadu

235/40 ZR18 / 295/35 ZR18

základní cena

2 874 000 Kč vč DPH

zákl. cena test. verze

3 295 352 Kč vč DPH
Pozn: Data uváděná výrobcem