Sledování Schwippela neřešíme, tvrdí inspekce. Poslanec měl ale návštěvu

  • 215
Policejní inspekce oficiálně popřela, že by dál prověřovala tvrzení poslance Jana Schwippela, kterého prý cestou na hlasování o nedůvěře vládě sledovaly její vozy. Schwippel ale ukázal videozáznam, podle něhož ho navštívili lidé z kontrolního oddělení inspekce. Připustili, že svá auta nemají pod kontrolou.

Poslanec řekl v nedávném rozhovoru pro iDNES.cz, že ho cestou do Sněmovny na hlasování o nedůvěře Topolánkově vládě sledovaly vozy policejní inspekce a snažily se mu zabránit, aby dojel. - čtěte Schwippel: Chtěli, abych měl cestou na hlasování nehodu

Inspekce Policie ČR (dříve fungující pod názvem Inspekce ministra vnitra, pozn. red.) se proti tvrzení hned druhý den ohradila. "Žádný z automobilů Inspekce Policie ČR poslance Schwippela nesledoval a výrok o tom, že auto inspekce mělo způsobit nehodu, je naprosto mimo realitu," píše se v prohlášení.

Toto stanovisko bylo také podle inspekce z její strany tečkou za celým případem. "Žádné vyšetřování neprobíhalo. My jsme pouze dementovali vyjádření pana poslance," řekla iDNES.cz mluvčí inspekce Martina Lidlová.

Schwippel ale tvrdí, že ho ve čtvrtek 7. května ve sněmovní kanceláři navštívili dva zaměstnanci kontrolního oddělení policejní inspekce a žádali ho, aby jim svá tvrzení doložil. Chtěli vědět, z čeho usoudil, že ho sledovala inspekční vozidla.

Mluvčí přesto trvá na tom, že se inspekce případem nezabývá. "Oficiálně ani neoficiálně nic neprobíhá. Jen jsme vydali tiskové prohlášení, postavil se k tomu i tehdejší pan ministr a tím to bylo uzavřeno," zopakovala Lidlová.

Není v lidských silách to uhlídat, tvrdí policisté na videozáznamu

Schwippel se ale se svým právníkem Markem Hirato na předem ohlášenou návštěvu připravil a nainstaloval do kanceláře kameru. Dva muži, které zachytila, se představili jako pracovníci kontrolního oddělení inspekce.

"Jsou v tom podniknuty nějaké kroky v rámci inspekce, dělá se šetření pohybu vozidel po inkriminovanou dobu, tedy 24. března, od osmi do patnácti odpoledne, šetří se to, sbírají se k tomu informace," tvrdí na záznamu jeden z policistů.

Na přímý dotaz poslance, kdo je vyšetřováním pověřil, policista odpovídá: "Nadřízený orgán. Ředitel Inspekce Policie České republiky."

Redakci se přímé vyjádření ředitele nepodařilo sehnat - ozvala se opět mluvčí Lidlová a informaci o tom, že vyšetřování nařídil ředitel, popřela. "To máte špatnou informaci," řekla.

Zaměstnanci inspekce také na záznamu připouštějí, že nad svými vozy nemají kontrolu. "I kdyby nakrásně k takové situaci došlo, tak člověk, který se dejme tomu toho účastnil, může napsat, že byl kdoví kde, a do knížky, marná sláva, může napsat... vždyť to znáte, co se píše do knížek," uvedl policista.

Evidence vozů používaných inspekcí se totiž vede v tzv. knize provozu, skutečný cíl a záměr cesty ale inspekce nezjistí. "Do té knihy se napíše, že mám služební cestu do Liberce, vedoucí podepíše cestu do Liberce, ale jestli pojedu do Liberce nebo do Mladé Boleslavi...," krčí rameny pracovník inspekce na videozáznamu.

Na Schwippelovu přímou otázku, zda přiznávají, že je pohyb vozidel nekontrolovaný, odpovídá, že "dost". Pohyb vozidel není prý v lidských silách uhlídat.

Návštěva odešla s nepořízenou, neměla povolení

"Požádali mne o čísla automobilů. Řekl jsem, že se divím, že je naopak nepřinesli oni. A že jim čísla zásadně nebudu dávat, protože v ně nemám důvěru," řekl iDNES.cz Schwippel. Tvrdí, že není povinen spolupracovat s orgánem, o kterém je přesvědčen, že ho chtěl poškodit.

Poslancův právník nato policisty zaskočil dotazem, zda mají vyřízeno povolení, které je třeba, pokud chtějí poslance zpovídat na půdě Sněmovny. Policisté o této povinnosti nevěděli, proto schůzka po deseti minutách skončila. "Nepočítal jsem s tímto přístupem. Mně to připadá, že nechcete spolupracovat," divil se policista.

"Chtěli vykonat úřední záznam, ale právník jim řekl, že by porušili pět zákonů, proto odešli," dodal Schwippel. Policisté by totiž museli mít například souhlas imunitního výboru a další povolení, pokud chtějí vyslýchat poslance na půdě parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video