Barmská disidentka Su Ťij je ve vězení, čelí obvinění kvůli návštěvě Američana

  • 8
Barmskou disidentku a nositelku Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vládnoucí vojenská junta obvinila z porušení domácího vězení. Minulý týden ji bez vědomí úřadů navštívil Američan. Policie už Su Ťij převezla do věznice, kde ji a další dvě spolupracovnice bude soudit tribunál. Hrozí jí až pět let za mřížemi.

Kolem domu Su Ťij byla v době převozu, tedy asi v půl třetí ráno našeho času, zavedena mimořádná bezpečnostní opatření. Asi po čtvrthodině dorazil konvoj s disidentkou a jejími dvěma spolupracovnicemi do věznice.

Su Ťij a její spolupracovnice jsou "drženy ve vězení", konstatoval vzápětí mluvčí Národní ligy pro demokracii, v jejímž čele disidentka stojí. O několik hodin později úřady proti Su Ťij vznesly obvinění za porušení podmínek domácího vězení. Tribunál by se jejím případem měl zabývat v pondělí.

TAJEMNÝ NÁVŠTĚVNÍK SU ŤIJ

Záhadný návštěvník Su Ťij byl bláznivý aktivista nebo špion barmské junty

"Obvinění se týká porušení podmínek domácího vězení pozváním jiné osoby, což je směšné, protože ona tuto osobu k sobě nepozvala," řekl BBC Jared Genser, jeden z právníků Su Ťij. "Když se (Su Ťij) někdo objeví na prahu dveří a poruší tím barmské zákony, nelze ji za to pohánět k odpovědnosti," dodal.

Trik s plavcem mohla vymyslet junta

Su Ťij navštívil minulý týden v jejím domácím vězení Američan John Yettaw. Obelstil ochranku a k disidentce doplaval přes jezero, na jehož břehu stojí její dům. Pak v něm strávil dva dny, než ho zatkla barmská vojenská junta. Vzápětí ho úřady obvinily ze vstupu do zakázané zóny a z porušení imigračních zákonů. - o tajné návštěvě Američana si více přečtěte zde

Američan John Yettaw přeplaval jezero a zaklepal u Su Ťij na dveře

Američan John Yettaw přeplaval jezero a zaklepal u Su Ťij na dveře. Tím jí zřejmě zařídil pět let za mřížemi.

Motivy činu tohoto muže zůstávají zatím otázkou. Podle některých názorů jde o jednoho z naivních aktivistů, kteří svými činy zpravidla nadělají víc škody než užitku, podle jiných názorů celý případ vykonstruovala vojenská junta.

"Není to nic než politický trik, kterým chce junta obalamutit mezinárodní společenství, aby mohla držet (Su Ťij) pod zámkem, zatímco si razí cestu k volebnímu vítězství v roce 2010," prohlásil U Sein Win, vůdce Národní koaliční vlády Barmského svazu, která se označuje za exilovou vládu Barmy.

Su Ťij trpí zdravotními problémy

O víkendu informovaly světové sdělovací prostředky, že Su Ťij už několik dní nejedla a že kvůli dehydrataci dostává infuze. Lékař navštívil třiašedesátiletou disidentku minulý pátek, kdy se snažil zavodnit její organismus a podal jí léky na nízký tlak. Barmská junta ale nezaručila, že doktora pustí k Su Ťij i v dalších dnech.

Su Ťij strávila z posledních 19 let více než třináct v domácím vězení. Vládnoucí junta jí vězení neustále prodlužuje, vždy o určitou dobu danou zákonem pro lidi, kteří "představují možné riziko pro veřejný pořádek". Zákon však zároveň ustanovuje, že nikdo nemůže být zadržován déle než pět, podle výkladu vlády šest let, aniž by byl propuštěn nebo postaven před soud.

Současný trest domácího vězení Su Ťij by měl vypršet 27. května a opoziční právníci proto podali žádost o její propuštění. Junta však nedávno žádost zamítla s tím, že "důvody žádosti (o propuštění) nejsou dostatečně silné". - o rozhodnutí barmské junty si přečtěte zde

O propuštění Su Ťij, která dostala před 18 lety Nobelovu cenu za mír, usilují lidé na celém světě, včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla, který ji sám na Nobelovu cenu míru navrhl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video