Anaheim - Detroit: detroitský útočník Jiří Hudler (dole) v šanci před gólmanem Jonasem Hillerem z Anaheimu. Tomu pomáhá obránce Chris Pronger. | foto: AP, ČTK

Anaheim s Bostonem si vynutily sedmé zápasy, Hudler a Krejčí asistovali

• 17
Po úterním programu play-off stále zůstává jediným jistým účastníkem finále jedné z konferencí NHL tým Chicaga Blackhawks. Stejně jako Pittsburgh totiž o den později dopadli hokejisté Detroitu a Caroliny, když nedokázali proměnit postupový mečbol. Red Wings padli na ledě Anaheimu těsně 1:2 a Hurricanes podlehli Bostonu 2:4. Bod za asistenci si připsali čeští útočníci Jiří Hudler a David Krejčí.

Po triumfech z posledních dvou střetnutí v poměru 6:3 a 4:1 měli obhájci Stanley Cupu z Detroitu nakročeno za třetí účastí ve finále Západní konference za sebou.

Klíčovou čtvrtou výhru však na první pokus vybojovat nedokázali. Po těsném výsledku 2:1 totiž Anaheim srovnal stav série na 3:3.

Největší měrou se o to opět zasloužily hlavní zbraně týmu Ducks, elitní formace Ryana Getzlafa a skvělý gólman Jonas Hiller. Útočníci Getzlaf s Corey Perrym si ze zápasu odnesli shodnou bilanci (1+1), když v prostřední hrací části zařídili Anaheimu dvoubrankový náskok.

Švýcarský brankář Hiller pochytal celkově 38 ran soupeře a čisté konto přišel až v 58. minutě, kdy jej při početní převaze překonal střelec Johan Franzén. Asistence si připsali Jiří Hudler a Henrik Zetterberg.

"Myslím si, že všichni hráči podali maximální výkon a výhru zaručující sedmý duel jsme si tak zasloužili. Byl to tvrdý boj po celých 60 minut. Těsné skóre a v závěru vzplály na obou stranách emoce," hodnotil duel brankář Anaheimu, jenž byl po právu vyhlášen první hvězdou.

Rozhodující sedmý zápas je na programu ve čtvrtek a jeho vítěz se ve finále Západní konference střetne s Chicagem Blackhawks.

Za zvuku závěrečné sirény se do sebe pustili Correy Perry s Brianem Rafalskim a Pavel Dacjuk se Scottem Niedermayerem:

Boston odvrátil i druhý mečbol Caroliny

Finalisté posledního Stanley Cupu, hokejisté Detroitu a Pittsburghu, měli v semifinále konferencí NHL k dispozici jeden mečbol. Carolina si díky průběžnému stavu 3:1 vybojovala dokonce hned dva mečboly. Ani to jí ovšem nepomohlo k rozhodujícímu kroku za účastí ve finále Východní konference.

Tým Boston Bruins totiž díky výhrám 4:0 a 4:2 dokázal srovnat na 3:3 na zápasy, přičemž k rozhodujícímu klání série nastoupí na domácím ledě.

"Celý rok jsme tvrdě makali, abychom měli v play-off výhodu domácího ledu. A teď to přijde," připomněl útočník Patrice Bergeron, autor dvou asistencí z šestého střetnutí, triumf Bruins ve Východní konferenci během základní části NHL.

Boston se nad Carolinou ujal vedení už od 3. minuty a po zbytek střetnutí o něj nepřišel. Úvodní třetinu gólově ozdobili Mark Recchi a Steve Montador, kterému přihrával David Krejčí. Ve druhém dějství nejprve snížil Matt Cullen, jistotu do řad hostujícího mužstva ovšem vnesly následné trefy Marca Savarda a Chucka Kobasewa. Finální dvacetiminutovku pak vyplnil jen jediný gól z hole domácího Sergeje Samsonova.

V případě úspěchu v sedmém utkání se Boston zapíše do klubové historie. Ještě nikdy totiž nedokázal v play-off zvrátit nepříznivý vývoj 1:3 na zápasy. Dosavadní bilance Bruins v případě daného stavu série je jednoznačná 0:20. Na jedenadvacátý pokus však mají Bruins velkou šanci uspět.

Východní konference - 6. zápas:

Carolina - Boston 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)
23. Cullen, 48. Samsonov - 3. Recchi, 6. Montador (Krejčí), 29. Savard, 39. Kobasew. Střely na branku: 33:19. Diváci: 18 680. Stav série: 3:3.

Západní konference - 6. zápas:

Anaheim - Detroit 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
23. Getzlaf, 38. Perry - 58. Franzén (Hudler). Střely na branku: 28:39. Diváci: 17 174. Stav série: 3:3.