Poslanci nakročili k omezení poplatků, ČSSD kvůli nim vyhrožovala vládě

  • 3385
Sněmovna přiblížila zrušení nebo výrazné omezení zdravotnických poplatků. O návrzích, které poslala do závěrečného, třetího čtení, by se mohlo rozhodnout v pátek. Poslanci ČSSD ještě před zahájením schůze varovali, že nevysloví důvěru Fischerově vládě, pokud bude na zachování poplatků trvat.

DĚNÍ JSME SLEDOVALI ON-LINE

Tomáš Cikrt při natáčení pořadu pro Radio Classic Dění ve Sněmovně jsme sledovali minutu po minutě. Komentoval ho Tomáš Cikrt, mluvčí bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

David Rath a Zdeněk Škromach tak reagovali na skutečnost, že nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková jakékoliv rušení poplatků odmítá.

Poslanci na mimořádné schůzi schválili bez obstrukcí program, podle něhož se měl projednávat nejdřív návrh hejtmana Moravskoslezského kraje za ČSSD Jaroslava Palase na úplné zrušení poplatků. ODS se pak v rozpravě pokusila zablokovat další projednávání a požádala o vrácení návrhu výboru k novému projednání, ale bez úspěchu.

Sněmovna naopak přijala návrh hejtmana Jaroslava Palase na zkrácení lhůty k projednání pozměňovacích návrhů na 48 hodin. Sněmovna tak bude moci v pátek jednat o návrhu i o všech pozměňovacích návrzích, které přednesl lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.

Mezi nimi je například zrušení poplatků pro dárce krve a kostní dřeně, osvobozeni od poplatků by měli být také mladší 19 let, nepracující senioři starší 65 let či invalidní důchodci. Hovorka navrhl také snížit poplatek za položku na receptu na deset korun, tedy na třetinu.

"Pan Palas vyzval poslance, aby hledali jiné regulativy. Že by zrovna čeští zákonodárci byli chytřejší než celá Evropa, která spotřebu a 'toky peněz' právě přes poplatky reguluje?" komentoval pro iDNES.cz dění ve Sněmovně bývalý mluvčí bývalého ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

"Jestlipak zazní ve Sněmovně konkrétní návrh, jak to dělat lépe a jinak? Bourat je snadné, ale jaká je alternativa?" glosoval jednání.

Poslanci projednali také druhý návrh na úplné zrušení zdravotnických poplatků, který předložili komunističtí poslanci. Soňa Marková (KSČM), která je jednou z předkladatelek, upozornila hlavně na to, že v novém systému zdravotnictví vzrostla spoluúčast pacienta a výdaje domácností.

I u tohoto návrhu bylo schváleno zkrácení lhůty na projednání před třetím čtením na 48 hodin. V pátek se bude také hlasovat o pozměňovacích návrzích, stejných jako u prvního návrhu.

Jurásková: Zachování poplatků není věcí ideologie

Během obecné rozpravy vystoupil například stínový ministr zdravotnictví za sociální demokracii David Rath. "Je to čistě český experiment, který se nepovedl, doporučujeme ho co nejrychleji opustit," kritizoval poplatky.

Nová ministryně zdravotnictví Dana Jurásková apelovala na poslance, aby zachovali stávající podobu poplatků. Kdyby je zrušili, pak by podle ní ohrozili finanční stabilitu systému veřejného pojištění a v konečném důsledku by ohrozili i samotné pacienty. Zachování poplatků není věcí ideologie, ale postoje založeného na faktech, upozornila.

ODS by už poplatky nenavrhla

Zrušené poplatky ODS neobnoví, i kdyby vyhrála volby

"Významně vyšší bariéru jsme zažívali v minulosti, když jsme nemohli léčit všechny pacienty včas," obhajovala smysl poplatků. Uvedla i přesná čísla dokumentující například pokles návštěv u lékařů a zvýšení výdajů na onkologii z uspořených peněz. Na ochranný limit by podle ní mohlo letos dosáhnout až 150 tisíc pojištěnců.

Sněmovnou by zřejmě mohlo úplné zrušení projít. Senát by ale návrh s velkou pravděpodobností dolní komoře vrátil. Poslanci by v takovém případě potřebovali na jeho schválení nikoli nadpoloviční většinu přítomných, ale všech poslanců. Sehnat 101 hlasů by mohl být problém.

S ČSSD a komunisty by zrušení zřejmě podpořili nezařazený poslanec Evžen Snítilý a bývalé poslankyně bývalé vládní koalice Věra Jakubková a Olga Zubová. I tak ale mají dohromady jen 97 hlasů.

Návrh s pozměňovacími úpravami by ale mohli podpořit také bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý či lidovec Ludvík Hovorka, kteří úplnému škrtnutí poplatků nakloněni nejsou.

Proti jakýmkoliv úpravám se staví bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, který poplatky zavedl. "Veškerá rozhodnutí a debaty o poplatcích nejsou zodpovědné vůči pacientům a celému zdravotnictví. Těm, kteří se o to pokoušejí, o pacienty vůbec nejde, hrají politickou hru na poměrně nebezpečném místě, což je zdravotnictví, a mohou tím někoho poškodit, ať už přímo nebo nepřímo," sdělil v pondělí iDNES.cz.

Jakékoliv úpravy jsou podle Julínka iracionální. "Když něco funguje, tak to neruším," uzavřel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video