Martin Havlát (uprostřed) se raduje se svými spoluhráči z Chicaga z postupu. | foto: Reuters

Havlát opět bodoval a postoupil s Chicagem do finále konference

• 22
Prvním postupujícím celkem ze semifinále jednotlivých konferencí hokejové NHL se stalo Chicago. O výsledku série proti Vancouveru 4:2 na zápasy ve prospěch Blackhawks rozhodla vysoká výhra 7:5, na které se dvěma asistencemi podílel také útočník Martin Havlát. Slavit postup v pondělí mohli také v Pittsburghu, Washington však gólem Davea Steckela z prodloužení srovnal na 3:3 na zápasy.

Mladé pušky Chicaga Patrick Kane a Jonathan Toews byly nad síly defenzivy Vancouveru v čele s gólmanem Robertem Luongem.

Prvně jmenovaný Američan zaznamenal v šestém semifinále Západní konference svůj premiérový hattrick kariéry. Kapitán Blackhawks Jonathan Toews pro změnu obohatil své konto o dvě trefy a přihrávku.

Talentovaná útočná dvojice Chicaga se tak výrazně podepsala pod triumf 7:5, po kterém mohla vyprodaná aréna United Center poprvé od roku 1995 slavit postup svého mužstva do finále Západní konference.

"Byla to otázka času, kdy se dočkám prvního hattricku. Čekal jsem na něj dva roky a snad to ani nemohlo přijít v lepším zápase," kroutil nevěřícně hlavou nad svým skvělým výkonem teprve dvacetiletý Patrick Kane.

Vše přitom mohlo být jinak. Vancouver se totiž od 53. minuty potřetí v utkání ujal vedení, když se podruhé trefil Švéd Daniel Sedin. Záhy na to ale přišly velké chvíle Kanea s Toewsem. Stav 4:5 vydržel pouze 45 vteřin, když srovnání zařídil svou druhou trefou Kane. Pod rozdílovou branku se v čase 53:49 podepsal Jonathan Toews, jemuž v početní převaze asistovali Martin Havlát a Brian Campbell. Poslední slovo pak patřilo opět Kaneovi, který završil hattrick v 57. minutě.

"V úvodu jsme měli pár šancí a já tým podržel několika zákroky. V závěru jsem ovšem spoluhráčům vůbec nepomohl. Když pustíte sedm gólů, s dobrým výkonem to nemá nic společného," kál se zklamaný Luongo, jenž se v kabině Vancouveru jen stěží bránil slzám.

I přes výrazné bodové úspěchy spoluhráčů zůstává nadále lídrem klubového bodování Chicaga v play-off český útočník Martin Havlát. Mladoboleslavský rodák má po 12 startech na kontě 13 bodů (5+8), když v posledním představení proti Vancouveru vyprodukoval dvě asistence. Osmadvacetiletý pravý křídelní forvard v sérii proti Canucks z šesti utkání nebodoval pouze v jednom případě.

Washington srovnal s Pittsburghem krok

O vyrovnanosti série mezi Pittsburghem a Washingtonem svědčí kromě průběžného stavu 3:3 na zápasy také fakt, že polovina dosavadních konfrontací našla svého vítěze až v prodloužení.

Ne jinak tomu bylo v šestém duelu, ve kterém mohli hokejisté Pittsburghu v případě úspěchu slavit před vlastními fanoušky postup do finále Východní konference. Po výsledku 4:5 z prodloužení se ale nakonec radovali z vyrovnání série hosté z Washingtonu.

Rozhodla o tom trefa útočníka Davea Steckela z 67. minuty. "Myslím si, že to bude skvělé představení. Celá soutěž chtěla vidět sedmý zápas této série," vzhlížel již ke středečnímu rozhodujícímu klání nadšený útočník Alexander Ovečkin, jenž přispěl k poslednímu dílčímu úspěchu Capitals třemi asistencemi.

První hvězdou střetnutí však hlavní hvězda Washingtonu vyhlášena nebyla, když podle zámořských novinářů ještě lepší výkon podal autor dvou branek Viktor Kozlov. Jedním z úspěšných střelců Caps byl také český reprezentant Tomáš Fleischmann, pro kterého to byla třetí trefa v play-off.

Domácí Pittsburgh se v řádné hrací době mohl pro změnu spolehnout na gólové střely Billa Guerina, Marka Eatona, Krise Letanga a kapitána Sidney Crosbyho, který si svou jubilejní desátou brankou v play-off v 56. minutě srovnáním na 4:4 vynutil prodloužení. V tom ale poprvé v sérii přálo štěstí Washingtonu.

"Strašně rádi bychom rozhodli sérii na domácím ledě. To je bez debat. Několikrát nám chybělo pouze pár centimetrů od úspěšného zakončení. Na druhou stranu nás ale nemůže překvapit, že rozhodovat bude nakonec až sedmý duel," uznal vyrovnanost obou celků Sidney Crosby.

Západní konference - 6. zápas:

Chicago - Vancouver 7:5 (1:1, 2:2, 4:2)
14., 54. a 57. Kane, 31. a 54. Toews (na obě Havlát), 24. Versteeg, 46. Burish - 32. a 53. D. Sedin, 12. Raymond, 35. O'Brien, 44. Sundin. Střely na branku: 30:38. Diváci: 22.687. Konečný stav série: 4:2.

Východní konference - 6. zápas:

Pittsburgh - Washington 4:5 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 0:1)
6. Guerin, 40. Eaton, 45. Letang, 56. Crosby - 27. a 47. Viktor Kozlov, 35. Fleischmann, 46. Laich, 67. Steckel. Střely na branku: 42:24. Diváci: 17.132. Stav série: 3:3.