V bubenečských katakombách ožije Niklův Labyrint světla

  • 1
Všestranný umělec Petr Nikl od úterý v katakombách bývalé kanalizační čistírny v pražském Bubenči zahajuje další ze svých projektů inspirovaných Komenským nazvaný Labyrint světla.

Autoři

Hlavními autory koncepce jsou Petr Nikl a Ondřej Smeykal.

Skupinové výstavy složené ze světelných a zvukových objektů se účastní dvacet českých umělců, například Pavel Mrkus, Dan Hanzlík, Čestmír Suška či sám Petr Nikl.

Projekt navazuje na jeho legendární expozice Hnízda her v pražském Rudolfinu, Zahrada fantazie a hudby na Expu v Japonsku a hlavně na Orbis pictus aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie. Tu během její výstavní cesty Českem, Evropou i Severní Amerikou vidělo od premiéry před dvěma lety už přes půl milionu návštěvníků.

Z výstavy Labyrint světlaZ výstavy Labyrint světla

Ve všech svých projektech, ať už hudebních, výtvarných či literárních, spojuje Nikl fascinaci nekonečnou lidskou (hlavně dětskou) fantazií. Útočí na všechny smysly a z diváka či návštěvníka výstavy dělá spolutvůrce, který rozezvučuje či rozhýbává exponáty a sám pro sebe tím dotváří výstavu.

"Nabízíme prostor pro spontánní komunikaci, fyzický kontakt s objekty. Smyslem expozice je uvést lidi do aktivního procesu tvorby. Oni sami se prostřednictvím vlastní fantazie stávají tím nejdůležitějším prvkem, nástrojem i obsahem projektu," vysvětluje Nikl.

Smyslová laboratoř

Cihlové katakomby v památkově chráněné průmyslové zóně, v nichž se v současnosti nachází Ekotechnické muzeum, tak ožijí světelnými kreacemi a zvukovými instalacemi. Stane se z nich jakási smyslová laboratoř. "Chceme, aby se lidé zbavili předsudku, že umění je jakýmsi nesmyslným apendixem, který si vytváří výlučná sekta umělců sama pro sebe," dodává Nikl.

Z výstavy Labyrint světla