Gilera Fuoco 500ie

Gilera Fuoco 500ie | foto: Gilera

Jak vyzrát na zácpu? Na skútru

  • 129
Koho nebaví parkování v kolonách v kolabující pražské dopravě, shání skútr. Prosmýkne se všude, provoz je mnohem levnější a zaparkovat se dá i tam, kde je plno.

Stále více lidí považuje skútr za geniální dopravní prostředek, především do města. Na českém trhu je aktuálně nabízena více než stovka modelů. Při hledání ideálního modelu se vyplatí vědět dopředu pár věcí, které mohou zájemci ušetřit případné zklamání z nevhodného nákupu.

Rozměr ráfků: Nejmenší skútry mívají rozměr 10 palců, největší 16 palců. Tento údaj zásadně souvisí s jízdním komfortem, s malými koly vymetete každou nerovnost, s většími se přes ně plavněji přenesete. Standardem jsou 12palcová kola.

Aprilia SR50 RR Factory

Aprilia SR50 RR Factory

Úložný prostor: Pod sedlo by se měla vejít alespoň jedna přilba, několik větších skútrů (např. Honda SW-T400, Yamaha X-max) pojme i dvě, což se hodí i na středně velký nákup. Pokud budete jezdit v integrální helmě (s bradovou částí), je dobré si zkusit, zda se tam vejde, některé prostory jsou dimenzovány jen pro otevřené helmy bez bradové části. Pokud zpravidla kvůli velkému zadnímu kolu místo pod sedlem chybí, dá se to dohnat kufříkem na zadní nosič, ale úschova pod sedlem je šikovnější a estetičtější.

autem třikrát dráž

Srovnání nákladů na dopravu Škoda Fabia 1.4 versus skútr Kymco LIKE o obsahu 125 cm3.

Během jednoho týdne najezdily oba dopravní prostředky sto kilometrů zejména ve městě. U automobilu byla naměřena průměrná spotřeba 8,5 litrů benzinu na 100 km. To při cenách paliv (26,50 Kč) znamenalo 225,75 Kč. U auta tak činily náklady na týdenní provoz včetně amortizace (3,90  Kč na kilometr) asi 620 Kč.

U skútru byla změřena spotřeba paliva 3 litry na 100 kilometrů. To je 80 korun za benzin a celkové týdenní náklady tak činily 190 Kč (amortizace 1,10 Kč/km).

Zákonné pojištění u osobního automobilu vychází asi na 5 000 Kč, u skútru činí pojistka přibližně 700 Kč. V nákladech na provoz tak vychází cestování automobilem do práce třikrát dráž než u skútru o objemu 125 cm3. Ve prospěch jednostopého vozidla také hovoří pořizovací cena (49 900 Kč) než u malého auta (274 900 Kč).

Ochrana před větrem: Pokud kupujete malý skútr s objemem motoru padesát kubických centimetrů, vzhledem k dosahovaným rychlostem vás to příliš zajímat nemusí. Ale u těch silnějších, které atakují nebo překračují stokilometrovou maximálku, vám dostatečně vysoké plexisklo zajistí pohodu za řídítky. Kromě něj se zaměřte na ochranu kolen, zvláště pokud plánujete vyrážet na větší vzdálenosti.

Pokud ochrana kolen chybí, při nížších teplotách se dá vypomoci "oblečkem" pro skútry, které lze vídat hlavně v domovině skútrů, v Itálii, ale jsou k dostání i u nás. Existují také návleky na řídítka s kožíškem uvnitř, umožňující jezdit bez rukavic i na podzim při teplotách kolem 10 stupňů.

Maximální rychlost: Na skútru sice o dosahování limitů nejde, ale není nejlepší nápad koupit si malou "padesátku" s tím, že s ní budete králem pražské Jižní spojky. Rozumné je, aby skútr kvůli podobným situacím uměl vyvinout alespoň 80 km/h.

Je dobré si také ujasnit, k čemu bude skútr používán. Po jednom modelu sáhne kurýr, po jiném rybář na vesnici, po dalším manažer.  Dají se rozdělit do několika skupin.

Užitkový do přírody (na ryby, do lesa). Tady najdou největší uplatnění nejlevnější čínské skútry s objemem 50 ccm, které v posledních letech zaplavily český trh. K přednostem patří samozřejmě nízká cena, dokonce pod magickou hranicí dvacet tisíc korun.

Za třicet tisíc si už můžete vybírat, ale stále je potřeba počítat s nižší spolehlivostí, závislou na tom, kde výrobu výrobce ošidil. V nabídce jsou také typy s hrubším vzorkem pneu, vhodnější na polňačky.

Do rušnějšího městského prostředí se hodí hbitější modely, kterých je požehnaně. Vyloženě sportovní jsou třeba Aprlia SR50R, Gilera Runner SC50 Pure Jet nebo Yamaha Aerox. Barvami často připomínají závodní motocykly, mají tvrdší podvozek, a tak nebývají pohodlné, zato mrštné.

S rostoucími emisními požadavky mezi nimi ubývá čistokrevných dvoutaktních modelů, které akcelerují nejrychleji. Povedeným sportovcem je také velká Yamaha Tmax, která se může pyšnit motocyklovým uspořádáním podvozku a tím pádem výbornými jízdními vlastnostmi.

Další kategorií jsou cestovní nebo také manažerské. První masový skútr, se kterým se dalo vyrazit se ctí na delší cestu, byl Suzuki Burgman 400. Vyrábí se dodnes, s několika různými objemy motoru (125, 200, a 650 ccm).

Patří sem také Gilera GP 800, aktuálně nejsilnější skútr na trhu, s dvouválcem objemu 850 ccm, výkonem koní 75 koní a maximální rychlostí 188 km/h. Svým reprezentativním zjevem mohou uspokojit třeba i stále spěchající manažery. Dalšími příklady jsou Honda Silver Wing nebo Aprilia Atlantis.

Ekologický zatím znamená mezi skútry výhradně elektrický. Druhým rokem se u nás prodává americký vectrix, který díky planetové převodovce nabízí plynulý rozjezd a maximální rychlost 100 km/h. Jsou tu i menší zástupci, někteří se potýkají s dávkováním "plynu" – elektromotor buď pracuje na maximum nebo vůbec a při neopatrném sáhnutí na rukojeť se motorka snadno splaší.

U lifestylových skútrů nehraje až takovou roli praktičnost, ale vzhled a styl. Většina nově představovaných typů patří právě sem. Mistry v tom jsou Italové, ale trendy skútry stavějí také Japonci a Číňané. Vybírat můžete třeba mezi Yamahou X-City, Aprlií Sportcity, Hondou SH nebo francouzskými peugeoty. Přes okouzlení jejich designem však není od věci prozkoumat i jejich základní užitné vlastnosti.

Vestpa GTV 250

Vestpa GTV 250

Retro motorky do města sázejí na klasický design. Do této skupiny spadají dnes už klasické Vespy, Yamaha Giggle, Aprlia Mojito a jejich kopie. Většinou mají 50 ccm motor, ale existují i větší – Aprlia Scarabeo nebo Vespa GTS 300 Super.

Prozatím spíše exoticky působí tříkolkové skútry. Mnoho zástupců nenajdete, a tak je výběr snadný. K mání jsou průkopníci těchto zajímavých konstrukcí, Piaggio MP3 a Gilera Fuoco, které svému uživateli umožňují spojit dvě zajímavé požadované vlastnosti: zvýšenou stabilitu díky opoře třetího kola (odpadá nutnost opírat se nohami o zem při zastavení) a náklony v zatáčkách díky nezávislému zavěšení kol, což dělá jízdu jednoduše vzrušující.