Fotbalisté Manchesteru United a Chelsea vyhráli městská derby

• 21
Fotbalisté Manchesteru United zvítězili v Premier League v derby nad městským rivalem City a dvě kola před koncem se drží v čele soutěže.

V londýnském derby zvítězila Chelsea na hřišti Arsenalu 4:1 a definitivně si pojistila minimálně třetí příčku zaručující přímý start v Lize mistrů. Arsenal prohrál poprvé po 21 zápasech.

Tým Manchesteru United má tříbodový náskok před druhým Liverpoolem a navíc zápas k dobru.

Manchester od úvodu zápasu diktoval tempo a brzy vytěžil i branku. Portugalec Ronaldo stejně jako v úterním semifinále Ligy mistrů s Arsenalem předvedl, že je skvělým exekutorem přímých kopů, a střelou skrz zeď otevřel skóre.

Vstřelil tak osmnáctý gól v sezoně a upevnil si vedení v tabulce střelců.

City se do útoku příliš nedostávalo, a když už se nejdražší hráč anglické ligy Robinho dostal do zakončení, mířil vedle.

Naopak v závěru první půle se na hranici pokutového území opřel do míče Carlos Tévez a střelou o tyč zvýšil na 2:0.

Hosté se ani po změně stran přes důraznou obranu United neprosadili, a tak svěřenci trenéra Alexe Fergusona udělali další důležitý krok k obhajobě titulu.

Radost z výhry Fergusonovi pokazila reakce Ronalda poté, co ho v 58. minutě nahradil Paulem Scholesem.

Se střídáním byl evidentně nespokojen a po závěrečném hvizdu zamířil do kabin hodně rozladěn, aniž by se spoluhráči výhru oslavil.

Arsenal - Chelsea: domácí gólman Lukasz Fabiański se marně natahuje po míči z kopačky Nicolase Anelky

Ve šlágru kola dala Chelsea fotbalistům Arsenalu lekci z produktivity. Přestože měli domácí daleko více ze hry a častěji zaměstnávali obranu Chelsea, nedařilo se jim v koncovce.

Naopak Chelsea z prvních dvou nebezpečnějších střel na branku vytěžila dva góly a dovedla zápas k jasné výhře.

Poprvé se hosté prosadili po standardní situaci, kdy Didier Drogba našel z přímého kopu hlavu Alexe a brazilský stoper otevřel skóre.

Ještě do poločasu zvýšil Nicolas Anelka, jenž využil chyby v rozestavení rsenalu, pronikl středem hřiště a střelou z 20 metrů zaskočil brankáře.

Arsenal - Chelsea: hostující brankář Petr Čech přišel o čisté konto po gólu Nicklase Bendtnera

Hned po návratu z kabin i dal ve skluzu vlastní branku Kolo Touré a definitivně rozhodl.

Domácí už jen snížili hlavičkou střídajícího dánského útočníka Nicklase Bendtnera, jenže v závěru vrátil soupeři tříbrankové vedení Florent Malouda střelou do prázdné branky poté, co Anelka trefil tyč.

V tabulce druhý Liverpool vyhrál na stadionu West Hamu rozdílem třídy 3:0. Dostal se do vedení už v 76. vteřině, poté co vyslal Torres přesnou přihrávkou za obranu Gerrarda a ten po kličce zakončil do prázdné branky.

Kapitán Liverpoolu se podruhé trefil ve 38. minutě: jeho penaltu gólman Green vyrazil nešťastně před branku, odkud se sám neúspěšný exekutor napodruhé nemýlil.

Steven Gerrard z Liverpoolu skóruje v zápase s West Ham United.

Definitivní rozhodnutí v podobě třetího gólu přidal v 84. minutě střídající Babel, který po rychlé akci opět nadvakrát skóroval.

Celý zápas odehrál v záloze domácích Radoslav Kováč a dostal žlutou kartu.

Poslední West Bromwich porazil Wigan na svém hřišti 3:1, ale český útočník Roman Bednář sledoval vítězství svých spoluhráčů jen z lavičky náhradníků.

Dvěma brankami se v zápase blýskl jeho konkurent z útoku Fortuné, jednou se trefil i nejlepší střelec týmu Brunt.

Pátá Aston Villa podlehla na hřišti Fulhamu 1:3. Na první branku domácích, kterou vstřelil v šesté minutě z penalty kapitán Murphy, ještě dokázali hosté odpovědět zásluhou Ashleyho Younga.

Minutu po přestávce ale vrátil Fulhamu vedení francouzský útočník Kamara a stejný hráč přidal o čtvrt hodiny později další gól.

VIDEO

Sestřihy všech zápasů anglické ligy najdete vždy den po dohrání kola na fotbal.idnes.cz

Zaváhaní souseda v tabulce nevyužil šestý Everton, který na svém stadionu remizoval 0:0 s Tottenhamem.

Domácího amerického brankáře Tima Howarda mohla těšit jen šestnáctá ligová vychytaná nula v sezoně, jíž překonal klubový rekord z roku 1996, který držel Walesan Neville Southall.

V souboji nováčků vyhrál Stoke na hřišti Hullu 2:1 a udělal další krok k záchraně. Domácí prohráli páté ligové utkání za sebou a zůstávají na posledním nesestupovém místě.

Úvodní branku utkání vstřelil těsně před přestávkou nejlepší střelec týmu Fuller, druhé venkovní vítězství týmu v sezoně pečetil v 73. minutě záložník Lawrence. Dawson v páté minutě nastavení už jen snížil.

Newcastlu United porazil v přímém boji o záchranutým Middlesbrough 3:1. Díky tomu se vyhoupli dvě kola před koncem na 17. příčku, stejný bodový zisk má ale i osmnáctý Hull. Hosté si porážkou zkomplikovali situaci a jsou nyní o tři body zpět.

V souboji dvou bývalých reprezentačních spoluhráčů Alana Shearera a Garetha Southgatea na postech trenérů se dlouho zdálo, že si oba týmy rozdělí po bodu. V úvodní desetiminutovce se po rychlé brance Beyeho podařilo domácím vyrovnat zásluhou Taylora, poté se dramatické situace z trávníku vytratily.

Vítězství na stranu Newcastlu nakonec přiblížil prozíravý tah kouče Shearera, jenž si připsal vůbec premiérový tříbodový zisk v pozici hlavního trenéra. Ten v 70. minutě stáhl Owena a již po minutě na hřišti se prosadil jeho náhradník Martins.

Middlesbrough tak musel otevřít hru a měl i šance na vyrovnání. Definitivu ale přinesl gól dalšího střídajícího hráče, dánského útočníka Lövenkrandse z 86. minuty.

Výsledky 36. kola: Blackburn - Portsmouth 2:0 (31. Pedersen, 58. McCarthy z pen.), Bolton - Sunderland 0:0, Everton - Tottenham 0:0, Fulham - Aston Villa 3:1 (46. a 60. Kamara, 6. Murphy z pen. - 14. A. Young), Hull - Stoke 1:2 (90.+5 Dawson - 41. Fuller, 73. Lawrence), West Bromwich - Wigan 3:1 (8. a 73. Fortuné, 59. Brunt - 17. Rodallega), West Ham United - Liverpool 0:3 (2. a 38. Gerrard, 84. Babel), Manchester United - Manchester City 2:0 ((18. Ronaldo, 45. Tévez), Arsenal - Chelsea 1:4 (70. Bendtner - 28. Alex, 39. Anelka, 49. vlastní Touré, 87. Malouda), Newcastle - Middlesbrough 3:1 (9. Taylor, 71. Martins, 86. Lövenkrands - 3. Beye).