Tom Hanks

Tom Hanks | foto: Falcon

Hanks o Andělech a démonech: I já toužím po výhře jako můj Langdon

  • 3
Podruhé vstoupil Tom Hanks do kůže profesora Roberta Langdona: po Šifře mistra Leonarda hraje hlavní roli ve filmu podle dalšího románu Dana Browna Andělé a démoni. V rozhovoru prozradil, že při natáčení scén v Římě dokonce doprovodil nevěstu k oltáři.

Z natáčení filmu Andělé a démoni - Tom Hanks a Ayelet ZurerRobert Langdon je tentokrát povolán k mrtvole zavražděného italského fyzika Vetriho, do jehož hrudi kdosi vyřezal tajuplné symboly. S fyzikovou dcerou Vittorií, již hraje Ayelet (čti Ajelet) Zurerová, pak odhalí důkazy o obnovení středověkého bratrstva iluminátů, kteří se snaží ovládnout lidstvo.

Jak se vám Langdon hrál? Co bylo nejtěžší?
Zjistit, jakým způsobem přemýšlí. Jak dokáže tak hbitě vyvozovat jeden závěr za druhým. Má encyklopedické znalosti šifer, hádanek, symbolů, her, kvízů – a historie – a to všechno umí dokonale zařadit do kontextu. Je možná jediný na světě, kdo se něčím takovým zabývá a má takové znalosti. Kdyby tohle všechno nesplňoval, nikoho by asi jeho názory nezajímaly.

Nakolik film nakonec odpovídá Brownově knize?
Kniha byla napsána v době, kdy počítače byly mnohem jednodušší, mediální svět menší a neexistoval internet. Brown tehdy napsal, že volba nového papeže zajímá jen několik reportérů na několika televizních stanicích. Dnes je volba papeže mediální událostí nejvyššího významu. Tahle kniha kulturu modernizovala.

Co vás na ní nejvíc zaujalo?
Jednoduchost té hlavní otázky – Velký třesk v. Genesis. Ani jedna z těch dvou variant nemá vliv na náš každodenní život, ale přesto promlouvá k našemu duchovnímu já. Víra i věda vyžadují tvrdou práci a oddanost – leda byste rozhodili rukama a tvrdili, že vám jsou lhostejné. Každá z těch dvou možností nějakým nepatrným způsobem obsahuje stopy záhady.

Vypadá to, že Brownův příběh využívá dvou velmi aktuálních věcí, které v lidech vzbuzují paranoiu, totiž terorismus a přesvědčení, že v pozadí mnoha událostí je něco většího, než se obecně tuší.
Všichni víme, jaké následky má terorismus, a konspirační teorie vznikají snad o každé události, která se ve světě stane. Dost často jdou tyto dvě věci ruku v ruce a v případě Andělů a démonů tu nejde o bohatství, ale o vliv.

Z filmu Andělé a démoniZ filmu Andělé a démoni

Vaše kolegyně Ayelet Zurerová se před natáčením jela podívat do Vatikánu. Byl jste tam někdy?
Byl jsem v Římě mnohokrát a samozřejmě jsem navštívil i Vatikán. Poprvé to bylo na líbánkách a musel jsem mít dlouhé kalhoty, které jsem si musel natáhnout přes šortky. Jinak by mě tam nepustili. Štěstí, že jsme si přečetli průvodce.

A teď řekněte: zajímal jste se o ilumináty?
Pojem ilumináti používala od 14. století společnost nazvaná Bratři Svobodného ducha. Později název přejali další, kteří tvrdili, že prozření nepřichází prostřednictvím komunikace, ale jako výsledek povzneseného vědomí, "osvícení". Přečetl jsem o tom spoustu materiálů. O dějiny se zajímám hodně, takže mě to bavilo. Dokument, který mě zaujal, sice znatelně snižuje konspirační stránky Andělů a démonů, ale zato navyšuje tajuplnost vražd, ke kterým tam dochází. Langdon měl zkrátka k dispozici velké množství podkladů.

PRvní dojmy: Andělé a démoni jsou upovídaný film na nedělní odpoledne

Čtěte recenzi iDNES.cz

Z filmu Andělé a démoniNačančaná edukativní nuda s několika zábavnými záblesky, které ale výsledek nespasí. To jsou na první pohled Andělé a démoni, nový film podle bestselleru Dana Browna. A jsou takoví i na druhý pohled. Možná ještě horší.

Producent Brian Grazer prohlásil, že Šifra mistra Leonarda byl spíše detektivní film s hádankami, zatímco Andělé a démoni jsou spíše akční film. Souhlasíte?
Šifra mistra Leonarda byla přehrabováním se ve spoustě historických dokumentů, podkladů a relikvií – bylo fascinující se ho zúčastnit. Andělé a démoni jsou zběsilým závodem současným Římem a vy jím projíždíte tryskem na zchváceném koni, obklopeni dalšími závodníky.

Už jste Langdona jednou hrál. Je návrat k postavě, kterou už znáte, jednodušší, nebo naopak složitější?
Nic není snadné – ať je to poprvé nebo pojednadvacáté. Každá chvilka je nová. Každý nápad musí mít kořeny v realitě. Každá vteřina filmu musí být původní. Pocit familiárnosti vám může pomoci – diváci znají Langdonovu minulost a pamatují si ho z předchozího filmu, ale i tak se Langdon v Andělech a démonech ocitá opět úplně na začátku.

Z filmu Andělé a démoni

Navštívil vás při natáčení Dan Brown?
Natáčení Šifry mistra Leonarda se účastnil mnohem intenzivněji – protože jsme na něj měli spousty otázek a bylo tolik věcí, které jsme potřebovali z jeho knih převést na filmové plátno. Během začátku natáčení Andělů a démonů byl v Římě a posléze nás pravidelně navštěvoval. Myslím, že s režisérem Ronem Howardem neustále něco řešili telefonicky.

Závod

"Andělé a démoni jsou zběsilým závodem Římem a vy jím projíždíte tryskem na zchváceném koni, obklopeni dalšími závodníky," tvrdí Tom Hanks.

Z natáčení filmu Andělé a démoni

S Howardem jste už několikrát spolupracoval. Změnil se nějak váš vztah od filmů Žbluňk! či Apolla 13?
Jedná se mnou stejně jako při natáčení Žbluňk! Chce, abych přišel připravený a měl vlastní nápady. Pak se mě – i ostatních herců – stále ptá, co si o právě natočené scéně myslíme.

Zmínil jste, že se zajímáte o historii. To jste si musel v Římě užít. Byl na památky čas?
Zažil jsem něco lepšího než pouhé prozkoumávání města, mohl jsem je skutečně vnímat. Byli jsme tam měsíc, takřka každý den jsme natáčeli obklopeni historií a místy, která se objevují na pohlednicích. Byli jsme přímo v srdci starověkého Říma, svaté říše římské i druhé světové války.

Prý jste při natáčení u Pantheonu doprovodil jednu nevěstu před oltář.
Kdo mohl tušit, že se v Pantheonu konají svatební obřady? Točili jsme před ním dvě scény a měli jsme jediný den na to, abychom je před touto budovou, jednou z nejznámějších na světě, stihli. Ta nevěsta si zasloužila velkolepou svatbu bez ohledu na to, že se tam točil nějaký film. Nemohla z limuzíny vystoupit přímo před hlavním vchodem, takže jsem jí nabídl rámě, abych ji tam odvedl. Byl to pro nás všechny, kteří jsme se na filmu podíleli, úžasný okamžik – všichni si tu svatbu budeme pamatovat. Byla překrásná a hrozně milá. Ten ženich je šťastlivec.

Z filmu Andělé a démoni

Režisér Howard s poukazem na záhadný příběh prohlásil, že moc hádanek v životě neuhodl. Co vy?
Stejně jako můj Langdon mám záhady rád. Takové, které je možné vyřešit jen tehdy, když s danými fakty začnete pracovat nějakým netradičním způsobem. I já v takovém případě toužím po výhře. Ale na rozdíl od Langdona obvykle skončím třetí nebo čtvrtý.

Začalo to Šifrou

Dan Brown sice napsal nejprve Anděly a démony, na které Šifra mistra Leonarda navazuje, ale filmaři sáhli dříve po výbušnější Šifře hledající Ježíšovy potomky a zfilmovaní Andělé se teď tváří jako pokračování. Začít "objevem" Ježíšova milostného života se vyplatilo, tržby šestinásobně překonaly náklady. Hollywood tudíž koupil i první knihu o hrozbě teroru ve Vatikánu, jejíž natáčení zdržela stávka scenáristů. A ještě před premiérou Andělů studio oznámilo, že na plátna kin přenese i příští Brownovu knihu Ztracený symbol.