Zahraniční obchod šokoval rekordním přebytkem 23,4 miliardy korun

  • 72
Obchod České republiky se zahraničím vykázal v březnu historicky nejvyšší měsíční přebytek. Skončil v plusu 23,4 miliardy korun. Meziročně si připsal 14,1 miliardy korun. Podle analytiků je výsledek zásluhou šrotovného v evropských zemích a je dobrou zprávou pro českou korunu.

"V učebnicích ekonomie je tento jev popisován jako teorém lokomotivy. Česká ekonomika se zapojila za lokomotivu jménem evropské šrotovné. O české ekonomice by se ale dalo také říct, že je černým pasažérem, jehož jízdné platí státy, které zavedly šrotovné. Důkazem je nárůst přebytku v obchodě s Německem, Francií a Slovenskem," uvedla analytička společnosti Raiffeisenbank Helena Horská.

Podle ní může za rekordní přebytek také klesající produkce ve většině průmyslových odvětví v Česku. Svoji roli ale sehrála i výhoda dvou pracovních dní v porovnání s loňským březnem, kdy se slavily Velikonoce.

Přebytek zahraničního obchodu tak zatím není dokladem rostoucího zájmu o české výrobky. Ten analytici očekávají až ve druhé polovině roku.

Vývoz klesl o 6,3 procenta a dovoz o 13,5 procenta. U vývozu je to nejmenší meziroční pokles od září 2008, u dovozu od prosince loňského roku. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj je rekordní přebytek zásluhou především nižšího deficitu v obchodě s minerálními palivy (o 5,3 miliardy korun) a vyššího kladného salda v obchodě s polotovary a materiály (o 5,1 miliardy korun).

Bilance zahraničního obchodu

Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky dokládá vliv šrotovného jen mírný pokles vývozu dopravních prostředků. Ten se snížil pouze o 8,2 procenta, zatímco minulý měsíc to bylo 25,4 procenta.

Negativní vliv na zahraniční obchod měl naopak pokles přebytku v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím, nápoji a tabákem i prohloubení deficitu v obchodě s potravinami a živými zvířaty.

V únoru skončil zahraniční obchod přebytkem 8,7 miliardy korun, což byl meziročně o 4,3 miliardy horší výsledek. Pokles zahraničního obchodu trvá s výjimkou září od srpna loňského roku, v posledních dvou měsících byl více než dvacetiprocentní.

Z teritoriálního hlediska se v březnu se státy EU přebytek meziročně zvýšil o 7,5 miliardy korun, se státy mimo EU deficit klesl o 6,6 miliardy Kč.

Přebytek vzrostl v obchodě s Německem, Francií a Slovenskem. Deficit se snížil v obchodě s Ruskem a Japonskem. Schodek se prohloubil v obchodě s Čínou a USA.

Odborníci: Jde o jednorázový efekt

Dnešní výsledky jsou podle analytiků bezesporu dobrou zprávou pro českou ekonomiku. Zahraniční obchod se vyvíjí lépe, než předpokládali, a to je pozitivní zpráva také pro českou korunu. Přesto ale v dalších odhadech zůstávají obezřetní.

"Ve druhé polovině roku, kdy se lokomotiva jménem šrotovné postupně zastaví a ceny nerostných surovin se mírně zvýší, budou se výsledky zahraničního obchodu znovu zhoršovat," uvedla Helena Horská.

"Je potřeba mít na paměti právě skutečnost, že se z nemalé části jedná o jednorázové nebo bazické efekty. Ekonomika tak stále zůstává slabá – náznaky dna jsou ale již patrné," řekl Martin Lobotka s tím, že je možné očekávat návrat ke slabším úrovním. 

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka hodnotí březnový výsledek střízlivě. "Chci věřit, že jsme se odrazili ode dna a že se nevrátíme k dramatickým meziročním poklesům ve vývozu a dovozu, jichž jsme byli svědky v prvních dvou měsících letošního roku," uvedl.

Výsledky ale podle Hospodářské komory mohou zlepšit náladu spotřebitelů. "Přestože se tuzemské firmy nadále potýkají s propadem zakázek a výroby, i když ne tak velkým, měly by poslední zprávy pomoci k obnovení důvěry jak spotřebitelů, tak investorů v českou ekonomiku. Klíčovým faktorem je dnes psychologická bariéra v podobě negativního očekávání, kdy firmy i občané nechtějí nakupovat," uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel

Sáhla si už krize na pomyslné dno?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 19. května 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3455
Ano
Ano 1163