Účet za 1. máj v Brně by byl víc než milion

  • 3
Tisíc policistů, od pěšáků až po specialisty z elitních zásahových jednotek, střežilo 1. května centrum města Brna. Aby jej pravicoví extremisté nezdemolovali. Kolik nás to asi bude stát, prolétlo mnoha lidem hlavou při pohledu na policejní manévry.

A odpověď? "Nepočítáme to. Policisté dělali jen svoji práci," uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Nabízí se malé srovnání: za únorový zásah proti rozvášněným fanouškům Baníku Ostrava na fotbalovém stadionu v Brně si policie naúčtovala 80 tisíc korun. Na akci, která trvala zhruba tři hodiny, tehdy zasahovalo 150 policistů.- čtěte 1. FC Brno nezvládlo baníkovce, proto zaplatí zásah, rozhodla policie

A první máj? Ulice a střed města hlídalo tisíc policistů celý den. Více než polovina jich dorazila z jiných krajů, například až z Ústí nad Labem. Připraveny byly desítky aut včetně obrněných transportérů a vodního děla. A nad Brnem téměř celý den létal vrtulník.

Kdyby byl běžný den, musela by v den státního svátku pracovat zhruba stovka policistů. Devět set jich tedy pracovalo navíc. Za předpokladu, že všichni pobírají průměrnou mzdu (plat u policie podle zjištění MF DNES kopíruje průměrnou mzdu), tedy více než 20 tisíc korun, stálo jen jejich nasazení 900 tisíc korun za jeden den. Plus příplatek za službu v den státního svátku.

Hodina vrtulníku ve vzduchu je za 50 tisíc

Hodina provozu vrtulníku ve vzduchu stojí podle komerčních nabídek až 40 tisíc korun, za den to tedy dělá zhruba 300 tisíc korun. A další tisíce korun stál benzin do aut a transportérů.

Podle výpočtů MF DNES tak páteční manévry přišly na více než milion a dvě stě tisíc korun. Minimálně. Částku nepřímo potvrdily i policejní zdroje.

Podle policejního mluvčího Maláška ovšem nejde zákrok proti fotbalovým chuligánům a ohlídání prvomájového průvodu srovnávat. "Na stadionu jsme tehdy dělali práci za pořadatelskou službu. Proto to šlo vyúčtovat. Ale zajistit klid a pořádek v centru města je naší povinností ze zákona. Musíme přece chránit zdraví a životy lidí a u toho nehledíme na peníze," vysvětlil Malášek.

Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje 2009

Největší problém, který prvomájovou demonstrací vznikl, je podle něj morální. "Že naši lidé mohli v tu chvíli být někde jinde a třeba zachránit něčí život," podotkl Malášek.

Strážníci zásah plánovali dopředu

Výdaje samozřejmě počítá také městská policie. Do ulic vyslala zhruba 120 strážníků. Normálně by to byla polovina. "Ale také to nepočítáme. Bylo to dlouhodobě plánované opatření a věděli jsme, kolik lidí nasadíme do služby," uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Předseda Dělnické strany, která akci pořádala, nasazení tisícovky policistů kritizoval už v pátek. "Manévry byly zbytečné. Naše akce byla poklidný mítink," uvedl Tomáš Vandas.

Pochod pravicových radikálů Brnem na 1. máje 2009 - šéf Dělnické strany Tomáš Vandas

K jednoduchým výpočtům účtu za akci možná došli i politici. A tak se i několik dní poté dohadují, zda jí šlo předem zabránit.

Strana zelených tvrdí, že starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) ji měl zakázat buď předem, kvůli zřejmému napojení ohlašovatelů na neonacistickou scénu, nebo na místě, když dav skandoval, že "násilný odpor není zločinem".