Stovky Romů protestovaly po Česku proti rasismu, napadli je extremisté

V několika českých městech protestovali Romové proti vzrůstajícímu extremismu. Sešli se přesně dva týdny po žhářském útoku ve Vítkově. V Chomutově ale museli akci předčasně rozpustit, když na ně slovně i dělobuchy zaútočili extremisté. Do Litvínova přijel za Romy ministr Michael Kocáb. V Lysé nad Labem byla akce zrušena, přišlo jen patnáct lidí.

Organizátoři řetězovou demonstrací reagovali na žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé. Mezi popálenými byla i dvouletá holčička, která stále bojuje o život.

Její otec promluvil ke 150 Romům, kteří se sešli na náměstí ve Vítkově. Doprovodila ho rodina včetně sedmadvacetileté Anny Sivákové, dívčiny matky. S obvazy na popálených místech se svěřila, že ji čeká ještě dlouhé období obav. "Až za měsíc se od lékařů dozvíme, jestli to malá Natálka přežije, bude to hrozné a dlouhé čekání," řekla.

Romská demonstrace proti vzrůstajícímu extremismu ve Vítkově na Opavsku. (3. května 2009)

Účastníci protestu si přinesli romské vlajky. Romský aktivista Kumar Vishwanathan všechny účastníky vyzval, aby se za zdraví malé holčičky modlili. "Byl to hrůzný čin, který tady v tomto městě, kde je soužití Romů a většinové společnosti bezproblémové, nikdo nečekal," řekl.

Chomutovskou akci ukončili neonacisté

Už úvodní projevy na chomutovské demonstraci narušili pravicoví extremisté, údajně z hnutí Autonomní nacionalisté. Na Romy pokřikovali "Čechy Čechům" nebo "Nic než národ", hodili mezi ně dělobuchy. Jeden z Romů má od nich popálenou nohu.Organizátoři proto akci z bezpečnostních důvodů předčasně ukončili. "Dokázali jsme ještě lidi vrátit zpátky, drželi jsme ještě minutu ticha za uzdravení dítěte," dodal.

K Romům se přidala Antifa a komunisté

Vystoupit ale nesměli, vypnuli jim aparaturu

"V postranních ulicích byli skini, napadli nás. Policie proti nim zasáhla. Nechala jednu ulici volnou, abychom mohli odejít. Hodili mezi lidi tři nebo čtyři dělobuchy, přitom tam byly i děti," popsal Jan Šipoš z Člověka v tísni. Dodal, že situace se nedala udržet, proto akci rozpustili.

Do ulic Chomutova vyjely kolem 18. hodiny monitorovací hlídky policie a Romů. "Budeme uklidňovat situaci, bude-li potřeba," řekl iDNES.cz Jan Šipoš. Policie bude společně s Romy sledovat šest rizikových ulic.

Chomutovský magistrát se na základě dnešních potyček rozhodl, že už příště podobnou akci nepovolí. Radním se nelíbí především to, že organizátoři akci nezvládli.

"V Chomutově chceme klid, proto již nebudeme povolovat žádné podobné demonstrace, ať již ze strany Romů nebo levicových či pravicových extremistů. Jediný, kdo na to doplatí, je slušný občan," uvedla primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Doposud se v Chomutově podobné akce, například Dělnické strany, nepovolovaly. "U akce Romů jsme udělali výjimku a potvrdilo se nám, že dosavadní praxe toto nepovolovat byla správná," dodala primátorka.

Potyčkám v Ostravě policisté zabránili

Extremisté se pokusili narušit také jinak pokojnou demonstraci v Ostravě. Primátor města Petr Kajnar iDNES.cz řekl, že jich bylo kolem dvaceti až třiceti. "Bylo tam cítit napětí, policie je odtlačila do postranní ulice," dodal. Příznivci Národního odporu a dalších ultrapravicových skupin se pak rozešli.

"Nyní vyhodnocujeme všechny obrazové záznamy, které máme k dispozici. Pokud na nich bude zachyceno, že někdo páchá zločin, začali bychom se tím zabývat," řekla ČTK mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Demonstrace Romů proti vzrůstajícímu extremismu v Plzni. (3. května 2009)

Poklidně nakonec proběhl protest v Plzni. Shromáždění Romů tu zpovzdálí sledovala skupinka neonacistů, policie je ale kontrolovala a byla připravena ihned zasáhnout, nebylo to však potřeba.

"Chceme se už normálně zmobilizovat a sjednotit. Už je toho opravdu dost. Extremismus tu narůstá, bojíme se o životy prakticky všech našich členů," uvedl Štefan Tišer, předseda Sdružení Romů a národnostních menšin Plzeňského kraje. Strach podle něj ovládá Romy natolik, že například během sobotního mítinku Dělnické strany raději ani nevycházeli ven.

Pražský protest skončil obviňováním vlády

Zhruba hodinu trvala demonstrace na pražském Karlínském náměstí. Zúčastnilo se jí na tři sta lidí, mimo jiné i ministr zahraničí v demisi Karel Schwarzenberg a poslankyně zelených Kateřina Jacques. Všichni se společně pomodlili za popálené z Vítkova. Iveta Demeterová ze sdružení Dženo si posteskla, že se báli přijít starší Romové.

Akce probíhala poklidně, jakmile se ale její účastníci dozvěděli o konfliktech v Chomutově, začali vykřikovat, že vláda romský problém neřeší, a přerušovali tak projevy. Organizátoři nakonec rozvášněný dav uklidnili, i po skončení demonstrace však na místě zůstalo mnoho diskutujících lidí.

Demonstrace Romů proti vzrůstajícímu extremismu v Praze na Karlínském náměstí. (3. května 2009)

Demonstrovalo se také na brněnském náměstí Svobody. Zde se sešlo asi pět stovek Romů, kteří si přinesli transparenty s nápisy "Černí bílí, spojme síly proti nacionalistické Dělnické straně" nebo s přeškrtnutou zapálenou lahví. Skandovali Stop rasismu! a My jsme tady doma!

V Litvínově pronesl projev ministr pro lidská práva v demisi Michael Kocáb. "Sociální ohleduplnost vede k lepším koncům, než kam to dospělo nyní. Společnost musí definovat postoj k takovému zvěrstvu jako je Dělnická strana nebo Národní odpor," uvedl Kocáb.

Místním Romům také oznámil novinku, že jeho post zůstane nakonec zachován i v nové úřednické vládě. - čtěte Strany navrhnou do vlády nová jména, ministra lidských práv nezruší

Demonstrace v centru Náchoda proběhla zcela poklidně. Přijely tam asi dvě stovky Romů z Náchoda, Broumova, Jaroměře i z Hradce Králové.

Cítíme solidaritu s rodinou z Vítkova, proto jsme se k akci připojili," řekl ČTK pořadatel náchodské demonstrace Emil Baláž. Podle něj by Romové uvítali, kdyby Dělnická strana a její sympatizanti nehlásali hesla Čechy Čechům a podobně. "Jsme tady doma všichni, ne?" podotkl.

Několik stovek Romů se sešlo také na pokojných demonstracích v Liberci a Jablonci nad Nisou. Zatímco v Liberci na náměstí před radnici přišla jen necelá stovka lidí, v Jablonci byla akce mnohem větší a tamní organizátoři nezapomněli ani na tradiční romskou muziku.

Na bezpečnost demonstrantů zde dohlíželi policisté, obě akce se ale obešly bez incidentů. V Liberci si však přišlo "zmapovat" situaci také několik příznivců radikálů. K žádným střetům nakonec nedošlo.

Do Lysé přišlo jen 15 lidí, akce se nekonala

Na náměstí v Lysé nad Labem přišlo protestovat jen asi patnáct lidí. Místní romská organizace se proto nakonec k celorepublikové akci rozhodla nepřipojit. To se však setkalo s velkou nevolí hrstky lidí, kteří svůj nesouhlas vyjádřit chtěli.

"Vypadá to, že když zatím v Lysé k žádnému násilí nedošlo, tak se to místních asi netýká. Až k něčemu dojde, tak poté bude už asi pozdě," řekl ČTK jeden z milovických Romů. "Kdyby se řeklo, že tady bude nějaká zábava, tak nás tady bude pět set jako každý rok," doplňovali ironicky další.

Za nízkou účast mohla podle demonstrantů špatná informovanost. "Ve středních Čechách se konal jediný protest, určitě by tu mohlo být při dobré organizaci Romů dost. V okolí je několik velkých měst - Nymburk, Kolín, Poděbrady i Mladá Boleslav," říkali.

Součástí protestní akce, která začala na všech místech v 16 hodin, je i charitativní sbírka, jejíž výtěžek věnují popálené rodině z Vítkova na zajištění bydlení a na pozdější lékařskou péči. Účastníci demonstrací také mohou podepsat petici proti narůstajícímu extremismu.

Romští aktivisté tento týden také vyhlásili, že odmění částkou 50 tisíc korun toho, kdo by poskytl informace vedoucí k odhalení pachatele útoku ve Vítkově.

Pozvánka na demonstraci proti neonacismu

Znepokojení nad projevy agresivity vůči Romům v sobotu vyjádřili v prohlášení také rektor Karlovy univerzity Václav Hampl, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a některé organizace.

Například demonstraci v Pardubicích podle Radiožurnálu podpoří i studenti tamní vysoké školy. - čtěte V Brně se Romové sejdou na náměstí Svobody

Ke čtrnácti romským demonstracím v Česku byla plánována i jedna v kanadském městě Torontu. České Romy se na Victoria Street chystali podpořit Romové, kteří z republiky odešli před diskriminací.

Kde Romové demonstrovali

Praha - Karlín, Karlínské náměstí
Litvínov - Náměstí míru
Ústí nad Labem - Městské sady
Pardubice - Perštýnské náměstí
Náchod - Náměstí T. G. Masaryka
Plzeň - Náměstí T. G. Masaryka
Ostrava - Náměstí T. G. Masaryka
Jablonec nad Nisou - Horní náměstí
Liberec - Náměstí Dr. E. Beneše 
Brno - Náměstí Svobody
Toronto - 74 Victoria Street
Chomutov - Náměstí 1. máje
Hodonín - Kasárenská 4
Vítkov - Náměstí J. Zajíce

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

, , , , , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video