Strany navrhnou do vlády nová jména, ministra lidských práv nezruší

  • 151
Šéfové ODS, ČSSD a SZ se dohodli s designovaným premiérem Janem Fischerem, že navrhnou nová jména na posty některých ministrů. Fischer chtěl tři resorty obsadit podle svého, strany ale jeho kandidáty odmítly. V úřednické vládě nakonec zůstane zachován post ministra pro lidská práva.

V úřednickém kabinetu se tak zruší jen křeslo předsedy Legislativní rady vlády. Ministra pro lidská práva a menšiny vyberou zelení. Podle Mirka Topolánka by bylo nesmyslné tento post vzhledem k narůstajícím projevům extremismu rušit. Původně strany chtěly tímto škrtem ušetřit.

Lídři stran se dopoledne dohodli, že ještě přijdou s novými kandidáty na některá ministerstva. Reagovali na rozhodnutí premiéra Fischera, který nebyl s některými původně navrženými jmény spokojen a tři resorty chtěl obsadit vlastními lidmi. To se zase nelíbilo předsedům stran.

Podle Jiřího Paroubka by měli sociální demokraté dát novou nominaci na ministra průmyslu a obchodu, zelení navrhnou obsazení ministerstva životního prostředí a ministerstva pro lidská práva. Na ODS zřejmě zbudou nové nominace na post ministra financí a spravedlnosti.

Strana zelených i nadále podporuje na post ministra životního prostředí vedoucího Ředitelství ochrany přírodních zdrojů Evropské komise Ladislava Mika. Toho kritizoval Jiří Paroubek. Ve funkci ministra pro lidská práva by měl podle Martina Bursíka zůstat Michael Kocáb.

Fischerovy změny

Jan Fischer odmítl kandidáty ODS na ministerstva financí a spravedlnosti, Tomáše Uvíru a Danielu Kovářovou a kandidáta ČSSD na ministra průmyslu a obchodu Iva Pěgřímka. Místo nich nominoval bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla, právníka Petra Mlsnu z Úřadu vlády a na průmysl ministerského náměstka Milana Hovorku.

ODS nové nominace předloží ještě dnes nebo zítra, řekl Mirek Topolánek v Otázkách České televize. Nechtěl ale komentovat, zda původně navržení kandidáti, které Fischer vyřadil, jsou už zcela ze hry. Dopolední jednání v Hrzánském paláci podle něj nekomplikovaly zásadnější neshody. "My jsme se dnes velice rychle dohodli," řekl.

Připustil nicméně, že domluva tří stran není vždy úplně snadná. "Ta dohoda je velmi křehká, na jednu stranu tady probíhá předvolební boj, na druhou stranu ta vláda potřebuje podporu ve Sněmovně," vysvětlil Topolánek v České televizi.

Topolánek také prozradil, že to nebyl přímo on, kdo navrhl statistika Jana Fischera do čela takzvané úřednické vlády, ale jeho kolega. Sdílnější nechtěl být a otázku, zda jde o Petra Nečase, nechal bez odpovědi.

Pět dní do jmenování nové vlády

Jednání o vládě se zkomplikovala ve čtvrtek, kdy Fischer oznámil šéfům ODS Mirku Topolánkovi, ČSSD Paroubkovi a SZ Bursíkovi vládní sestavu, s níž následující den seznámil i prezidenta Václava Klause.

Lídry pobouřilo, že Fischer ve třech případech nerespektoval jejich nominace. Fischer ale tvrdí, že dával při jednáních najevo nespokojenost s některými kandidáty, straničtí lídři prý to ale nerespektovali.

Termín jmenování nové vlády je stanoven na 8. květen s tím, že by se měl úřednický kabinet ujmout vlády následující den. Do měsíce pak musí vláda požádat o důvěru Sněmovnu. I kdyby nová vláda důvěru nedostala, mohla by teoreticky vládnout až do předčasných voleb


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video