Analýza: Čtyři góly, dvacet střel. Stačila třetina a český útok zničil Slováky

• 60
Kloten (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - To byla nádhera! Pokud jste ještě před zápasem se Slovenskem nebyli přesvědčeni, že se v českého týmu skrývá velká ofenzivní síla, pak teď už musí mít jasno každý. Včetně slovenských hokejistů, kteří si ze zápasu s Českem odnesli debakl 0:8.

Čeští hokejisté v sobotním utkání rázně odpověděli na dvě předchozí prohry s Finskem a Kanadou. Po dvou zápasech, kdy je srážela zbytečná vyloučení, předvedli disciplinovaný výkon.

Díky němu dostala konečně prostor česká útočná síla vedená hvězdným forvardem Jaromírem Jágrem. A Slováci se nestačili divit. Od začátku utkání se dostali pod obrovský tlak. Poměr střel na branku byl v první třetině 20:2!

A stav utkání 4:0.

Pokud si některé góly nedokážete narychlo vybavit, není se co divit, bylo jich opravdu hodně. A to v zápase, v němž se čekala dramatická bitva.

38:14 Eliáš (Rachůnek)

Jedna tyčka, druhá tyčka. Blaťák a Červenka se ještě gólu nedočkali. Brankáře Lašáka pokořil "až" v polovině sedmé minuty Jaromír Jágr.

Rozhodčí jeho trefu ještě konzultoval s kolegou u videa. Za tři a půl minuty už čeští hokejisté vedli zásluhou Jágra o dva góly. Spustila se tak lavina český útoků, která nebyla k zastavení.

Ze začátku utkání se dostával pod slovenský tlak jen třetí útok, v němž zraněného Marka nahradil jako centr Hlinka. Když se i tento útok sehrál a zejména Hlinka se rozjel k výbornému výkonu, nešel český tým zastavit.

V polovině utkání Lašák odjel z branky a nahradil jej Halák. Ten vydržel bez inkasovaného gólu osm minut. A skóre na konci druhé třetiny bylo už 8:0.

Český tým má "druhý" první útok

Sestavit útok Michálek - Plekanec - Eliáš byla trefa. Nejenže se ukázali i přes náročný přesun ze zámoří jako posily Michálek s Eliášem, ale výrazně ožil na centru Plekanec.

Eliáš sice při prvních kontaktech s pukem ještě vypadal, že na něm nedostatek spánku zanechá stopy, vzápětí ale předvedl přesný pas na Plekance.

Počet střel

Česko: 41 (20, 14, 7)

Slovensko: 18 (2, 7, 9)

Při dalším střídání mu poslal pěknou přihrávku mezi bruslemi. Na začátku druhé třetiny pak vyslal přesný pas na Michálka skoro přes celé hřiště odrazem o mantinel.

A předvedl se i Michálek, když si při jednom z útočných výpadů prohodil při kličce obránci puk mezi bruslemi.

Přesto právě tento útok se nemohl prosadit gólově. A povedlo se mu to až jako poslednímu z českých formací.

Michálek v polovině utkání zvýšil tečí na 7:0 a znechucený Lašák jako by symbolicky prchl z branky.

Ještě před koncem druhé části se pak tvrdou střelou z první trefil i Eliáš. To jak to zkoušel už v první třetině, ale minul branku.

"Deset, deset," začalo se ozývat z hloučků českých fandů. Ač se desítky ve třetí části nedočkali, stejně měli obrovský důvod k oslavě.