Fischer navrhl tři vlastní ministry, s předsedy stran prý nebyla řeč

  • 856
Premiér Jan Fischer se politickým stranám, které se podílejí na sestavování vlády, vzepřel u tří jmen budoucích ministrů. Vlastní kandidáty má na finance, průmysl a spravedlnost. "Předsedům stran jsem opakovaně avizoval, že u některých jimi navržených kandidátů mám pochybnosti," řekl. Je ale ještě ochoten jednat.

Od včerejška je známo, že na finance Fischer posílá bývalého šéfa ČEZ Jaroslava Míla a na průmysl ministerského náměstka Milana Hovorku.

Trojici Fischerových kandidátů dnes podle informací MF DNES doplnil právník Petr Mlsna z Úřadu vlády, s nímž premiér počítá na ministra spravedlnosti. Na tento post navrhovala ODS ředitelku Justiční akademie v Kroměříži Danielu Kovářovou.

"Protože předsedové stran neprojevili ochotu o jiných jménech diskutovat, přičemž veřejně opakovaně deklarovali, že je výběr členů vlády mojí odpovědností, nominoval jsem na tři resorty z patnácti kandidáty, kteří podle mého úsudku splňují odborné předpoklady a jsou rovněž zárukou dobré práce vlády jako celku," vysvětlil na odpolední tiskové konferenci Fischer.

MF DNES se také podařilo zjistit, že na ministerstvo kultury navrhl ředitele České filharmonie Václav Riedlbaucha, kterého mu doporučil Jiří Paroubek. Neobsazeno zůstává ministerstvo životního prostředí. Ostatní nominace jsou tak, jak navrhly ODS a ČSSD, žádný kandidát zelených v navržené vládě není.

Vyjednávat o jménech se bude zřejmě v neděli

Zatím není jisté, zda Fischerova vláda vůbec vznikne. ČSSD, ODS ani zelení ji v navržené podobě nechtějí podpořit a v neděli mají šéfové stran jednat o dalším postupu.

Designovaný premiér dnes se svým seznamem ministrů telefonicky seznámil prezidenta Václava Klause. Jeho tajemník Ladislav Jakl vyjádřil naději, že na něj navzdory výhradám nakonec kývnou i rozhodující strany.

"Jsem přesvědčen, že nevyslovení důvěry si lídři největších stran ještě dvakrát třikrát rozmyslí, než na sebe vezmou zodpovědnost za to, že bude Česká republika dál bez legitimní vlády s důvěrou, že tady bude dál pokračovat vládní krize," řekl Jakl ČRo1-Radiožurnálu.

Jak ale naznačují reakce Paroubka, Topolánka a Bursíka na Fischerův seznam, strany se s ním jen tak nesmíří. "V případě, že pan Fischer bude trvat na těch nominacích, které jsou pro nás nepřijatelné, neumím si moc představit, že by se vlády účastnili námi navržení kandidáti," řekl exkluzivně MF DNES předseda socialistů Jiří Paroubek.

Změny v obsazení nového kabinetu oproti návrhům politických stran přikládá Paroubek Fischerově politické nezkušenosti. "Určitě tím nepřispěl k politické kultuře v zemi a já předpokládám, že si chybu uvědomil," řekl Paroubek ČTK.

Fischer naznačil, že je ochoten ustoupit. "Za situace, kdy politické strany vyjadřují nesouhlas s takto navrženou vládou, jsem připraven vyvolat jednání, které by vedlo k východisku z daného stavu," řekl.

Politolog: Fischer může vládnout i bez důvěry

Další vývoj si netroufají odhadnout ani politologové. Vladimíra Dvořáková ČTK řekla, že premiér Fischer by si sice neměl nechat stranami vnucovat jejich názor, ale konzultovat by s nimi složení nového kabinetu měl. "Měl by se s nimi pokusit dohodnout. Měl by mít také na mysli, jaké je složení Sněmovny a jestli dostane důvěru," uvedla.

Pokud by nová vláda nedostala důvěru, měl by prezident podle Dvořákové jmenovat nového premiéra.

Politolog Bohumil Doležal ze čtvrtečních reakcí politiků na Fischerův návrh složení vlády usuzuje, že oznámení mohla předcházet dohoda šéfa ČSSD Jiřího Paroubka s prezidentem Václavem Klausem. I pokud nový kabinet nezíská důvěru ve Sněmovně, může podle Doležala vydržet až do podzimních voleb.

"Doba do předčasných voleb je krátká, takže by mohla fungovat vláda odborníků bez mandátu. Byla by to samozřejmě strašná ostuda, ale je to technicky proveditelné," řekl Doležal ČTK. Za pravděpodobnější ale považuje to, že vláda důvěru nakonec získá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue