Analýza: Čeští hokejisté se nepoučili. Za vyloučení přišel další trest

• 156
Kloten (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Čeští hokejisté se ze svých chyb proti Finsku nepoučili. A stejně jako ve středu prohráli kvůli zbytečným vyloučením. V první třetině se nechali vyloučit třikrát a Kanada toho dokázala ve všech třech případech využít. Český tým nakonec v prvním utkání osmifinálové skupiny porazila jasně 5:1.

Utkání s Kanadou mělo českému kouči Vladimíru Růžičkovi napovědět, zda může dopsat na soupisku útočníky Michálka i Eliáše s tím, že český tým dohraje mistrovství světa ve Švýcarsku pouze se sedmi beky.

A zřejmě to tak i dopadne. I když čeští brankáři inkasovali hned pětkrát, vina českých beků to nebyla.

Stejně jako v utkání s Finskem totiž český tým předváděl slušný výkon, než se dopustil zbytečných vyloučení. Tentokrát ovšem hned v úvodní části.

"Třikrát jsme inkasovali v oslabení a Kanada si pak víceméně výsledek hlídala. Předčila nás v jednoduchosti, dostali nás pod tlak, hlavně v přesilovkách," hodnotil utkání český kouč Vladimír Růžička.

Postupně Plekanec, Jágr a Rolinek. Jágr se nejdříve divil přísnému vyloučení, po inkasovaném gólu už jen bezmocně na trestné lavici klopil zrak.

"Ta moje sekera, asi to bylo v rámci toho souboje zbytečné," uznal český útočník Tomáš Plekanec. "K rozhodčím se nechci vyjadřovat, bavili jsme se o tom už po Finsku. Ten jejich metr je prostě divnej. Fauly asi děláme, ale byla tam spousta jiných věcí, které pro změnu nepísknou."

Kanada dokázala přesilové hry rychle využít. "Oslabení musíme hrát lépe. To takhle nejde, abychom dělali takové chyby. Bylo to nešťastné, prohráli jsme si to sami. Bohužel," litoval obránce Roman Polák.

"Po pár minutách to bylo 0:3. Potom se z toho stane úplně jiný zápas," přidával Plekanec.

Ani jeden gól v první třetině se přitom nedá vyčíst mladému brankáři Štěpánkovi, kterého po třetím inkasovaném gólu nahradil Prusek.

"Za góly ale Kuba nemohl. Chtěli jsme zkusit nastartovat hráče, proto jsme ho vystřídali," vysvětlil Růžička.

Český tým se pokusil na začátku druhé třetiny o zvrat, dokázal dlouho držet puk v obranném pásmu Kanady, než přišel, jak jinak, útočný faul Hemského.

Když pak navíc přišly na řadu i české přesilovky, bylo to spíše trápení. Přestože kouč Růžička začal míchat sestavou a vrátil k sobě Jágra s Hemským.

Ve třetí třetiny pak českému týmu nepomohla ke zvratu v utkání ani 82 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři. Snaha českých hokejistů se proměnila v marnost.

Nejlepším obráncem Blaťák

Co se týká obránců, nejlepší výkon předvedl Blaťák. Vedle překvapení Poláka, zatím nejlepší z českých obránců na švýcarském šampionátu.