Podívejte se na unikátní český radar, který vidí skrze zdi

  • 105
Unikátní radar, který dokáže nalézt živého člověka i skrze zdi a jiné pevné překážky, dnes představila pardubická společnost Retia. Pomůže speciálním policejním složkám i záchranářům.

Zařízení nazvané ReTWIS (neboli Retia Through Wall Vision) dokáže rozpoznat a lokalizovat živé bytosti skrze několik zdí, v nábytkem zastavěném prostoru či například skrze sutiny domu. 

Pomoci může například záchranářům při hledání zavalených lidí po zemětřesení, hasičům při evakuaci zakouřených prostor nebo třeba zásahové jednotce před vniknutím do uzavřených prostor.

ReTWis - celek

Radar ReTWis má rozměry 50 x 42 x 16 centimetrů, hmotnost 7 kg a dosah až 20 metrů. Akumulátor udrží zařízení v provozu až čtyři hodiny. Má integrovaný displej, grafický výstup však může LAN kabelem směřovat i do notebooku. Příslušný software běhá pod operačním systémem Linux.

Skrze zeď tak dokážou identifikovat počet osob, jejich rozmístění a výšku. Zjistí také, zda se hýbají, nebo jsou v klidu. Nalezení osoby má jednu podmínku - musí být naživu. Radar totiž živou bytost identifikuje podle pohybu hrudníku, tedy dýchání.

Širokopásmový radar

Vidění přes překážky bylo zatím většinou doménou komiksových postav s nadpřirozenými schopnostmi. Radar ReTWis k tomu však využívá vysokofrekvenční záření s ultraširokým pásmem. Ultraširoké pásmo značí frekvenční rozpětí vysílaného záření, které musí být alespoň 20 % nebo 500 MHz.

ReTWis vyzařuje frekvence v pásmu začínajícím na 1 GHz. V širokém pásmu UWB je energie rozprostřena do širokého frekvenčního rozpětí, což například znamená, že je takový signál obtížněji identifikovatelný a neruší ostatní systémy pracující v podobném frekvenčním pásmu.

ReTWis - bok

Radar nejlépe funguje při umístění těsně k překážce, za kterou je monitorovaný prostor. Vyzařovací úhel je zhruba 130° v horizontální a 100° ve vertikální rovině. ReTWis může být držen ručně, na stativu nebo na pohyblivém robotu.

Signál není vyzařován kontinuálně, ale v krátkých pulzech. Díky tomu v překážkách nevzniká stojaté vlnění, které by signálu odebíralo energii. Také útlum překážky se na pulzním signálu projeví méně. Výsledkem je zvýšený dosah radaru.

Identifikace osob díky dýchání

Radarové paprsky tedy procházejí překážkami a částečně se od každé odrážejí zpět. Integrované antény odražený signál přijmou a pošlou k vyhodnocení počítači.

Přijímaný signál má dvě složky - konstantní a měnící se. Konstantní signál přichází z odrazů od pevných překážek, proměnný z předmětů, které se pohybují. Radar přitom zachytit i velmi malé pohyby, zhruba s rozkmitem pod jeden centimetr.

ReTWis - zkouska

Zkouška ReTWis ve smíchovském hotelu

Odečtením vzorku zcela konstantního signálu od vzorku s pohybovými změnami zůstane pouze signál vyjadřující pohyb objektu. Ten poté integrovaný počítač vyhodnocuje tak, aby nebyl za lidskou bytost vydáván například pohyb závěsu ve větru či drolící se sutě.

ReTWis - gui

Na připojeném počítači je možné sledovat stejný obraz jako na displeji radaru. Bílá místa znázorňují pohybující se objekty. Nechybí síť a měřítko.

Jako osoba je tak vyhodnocen pohyb, který odpovídá pohybu hrudníku při dýchání. Díky jemnému rozlišení lze podle techniků společnosti Retia rozpoznat i mělké dýchání poraněné osoby.

ReTWis - gui2

Osoba procházející se za cihlovou stěnou

Představené zařízení velmi pozitivně hodntil i známý bezpečnostní expert, generál Andor Šándor. Podle jeho slov je to unikátní zařízení, které podstatně rozšiřuje možnosti policejních a bezpečnostních složek i záchranných týmů.