Prasečí chřipka se může projevit až za pět dní, varuje lékařka

  • 58
Inkubační doba prasečí chřipky může být podle lékařů až pět dní. Je tak možné, že nakažený člověk přiletí z Mexika a nemoc bude několik dní šířit v Česku, sdělila iDNES.cz primářka infekční kliniky na Bulovce Hana Roháčová. Přímo na letišti v Ruzyni budou lidé s příznaky této chřipky vyšetřeni a odvezeni do nemocnice.

Jaká je inkubační doba prasečí chřipky?
Inkubační doba u chřipky je obecně krátká, mezi jedním a třemi dny. U určitých druhů se může prodloužit až na pět dní. U prasečí chřipky je to zatím otázka, na kterou neznáme odpověď. Teoreticky se tedy může stát, že nemocný přiletí ještě v inkubační době.

Ti, kteří budou mít příznaky onemocnění, budou vyšetřeni už na letišti. A v případě podezření na prasečí chřipky, poputují k vám na oddělení. Jste nějak speciálně připraveni?
Speciální opatření typu přísné izolace nefunguje zatím nikde, spíše se budou nemocní pozorovat a samozřejmě léčit. Pro lidi, kteří z těchto oblastí přijíždějí, máme vyhrazené jedno oddělení, na kterém je dvacet lůžek.

Jak probíhá léčba tohoto druhu chřipky?
Existují léky, které účinně brání viru, aby člověka dále napadal. Musí se ovšem podat poměrně záhy. Na českém trhu jsou nyní asi tři léky, které jsou proti prasečí chřipce účinné. Jedním z nich je Tamiflu (lék, který se používal také proti ptačí chřipce - pozn. red.).

Jsou v Česku dostatečné zásoby těchto léků?
Česká republika má zásoby úměrné zásobám vyspělým evropským státům. K dispozici je asi dva miliony dávek Tamiflu, což pokrývá asi dvacet procent české populace. Záleží ale na tom, jak vývoj onemocnění bude dál postupovat.

Dá se předpokládat vývoj nového léku proti chřipce?
Tyto léky jsou účinné. Jediný problém je v tom, že pokud se široce rozšíří, mohla by něj vzniknout rezistence. Ale že by se začal vyvíjet úplně nový lék, to, myslím, teď ve hře není.

Na Ruzyni se objevily varovné tabule

Bezpečnostní opatření zavádějí kvůli chřipce i české úřady

Je možné, že by se začala vyvíjet očkovací vakcína?
Vyvinout očkovací vakcínu je otázka několika dnů, týdnů, spíš měsíců. Pokud by byla vakcína proti tomuto viru vytvořena, určitě bychom ji použili. Pokud by došlo k nějaké masivní nákaze, tak samozřejmě řada lidí by očkování nestihla. Vždycky by se mělo očkovat v období před epidemií, to se ale tady jistě podařit nemůže, protože případy výskytu už tady jsou. Nepředpokládá se ale, že onemocní celý svět naráz, a v okamžiku, kdy bychom měli vakcínu k dispozici, určitě bychom ji použili. Zatím ji ale nemáme.

Dá se odhadnout, zda se může rozšířit nemoc po celém světě?
Vše je nyní na úrovni hypotéz. V celém světě se neví, jak se nemoc bude dál šířit nebo proč třeba v Mexiku došlo k náhlému rozšíření. Zprávy, které máme, jsou zatím spíše kusé, i když jich velmi rychle přibývá. Teď se tím zabývá řada institucí, mimo jiné Světová zdravotnická instituce. Zatím ale nejsem schopna odhadnout, kolik nemocných bude nebo jak bude zasažena ČR. Jsme ale součástí globalizovaného světa a infekce se tady objevit může.

Dá se doporučit něco cestujícím do Mexika nebo dalších rizikových oblastí?
Jediné, co bych jim mohla doporučit, je, aby cestu zvážili. Myslím si, že v současné době by turistické cesty do Mexika neměly být na pořadu dne. Pokud někdo cestu nemůže z nějakého důvodu zrušit, měl by dodržovat základní opatření - vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob a dodržovat základní ochranná opatření. Je to onemocnění, které se šíří vzdušnou cestou. Do určité míry se tomu zabránit dá, ale stoprocentně určitě ne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue