Ilustrační foto | foto: MF DNES

Ruzyně se brání prasečí chřipce, v Praze prověřují tři případy

  • 443
Lékaři z pražských nemocnic v Motole a na Bulovce prověřují první podezření na prasečí chřipku v Česku. Ve všech třech případech se jedná o muže, kteří přiletěli z Mexika, měli kašel a byli nastydlí. Letiště v Ruzyni kvůli nákaze zavádí kontroly a rozvěšuje varovné cedule.

Lékaři z Motola muži odebrali vzorky a dostal virostatika Tamiflu. Hospitalizován ale nebyl. Výsledky vyšetření dostanou lékaři v úterý nebo ve středu.

"Vypadá to na normální rýmu. Onemocněl, když foukalo v Cancúnu. V této oblasti se prasečí chřipka vůbec nevyskytuje. Proto jsme jej také poslali domů a nehospitalizovali jsme ho," sdělila iDNES.cz primářka oddělení Jiřina Hobstová.

S podezřením na nákazu virem prasečí chřipky přijali dnes pacienta i na Bulovce. "Podle informací primářky jsou nálezy zatím negativní. Potvrzeno to budeme mít během zítřka," řekl hlavní hygienik Michael Vít. Podle televize Nova na Bulovce vyšetřili ještě dalšího muže, ani on však nemá příznaky typické pro prasečí chřipku.

Ministerstvo zdravotnictví už kvůli šířící se nákaze zavedlo některá opatření. Na cestující z Mexika a Spojených států čekají ode dneška na letišti kontroly, které mají zamezit šíření prasečí chřipky.

V Ruzyni už visí informační cedule s příznaky onemocnění. Kvůli rychlosti jsou zatím jen černobílé, letiště už ale připravuje výraznější. Každý, kdo zmiňovanými příznaky trpí, se může nechat přímo na letišti vyšetřit. V případě pozitivního nálezu bude převezen do nemocnice na Bulovce.

"V Mexiku nás nikdo neinformoval"

První cestující z Mexika přiletí přímým letem až 2. května. Už dnes ve 14:00 ale dosedlo v Ruzyni letadlo, kterým mohli lidé cestovat z Mexika s mezipřistáním.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové v době příletu tohoto spoje na letišti žádné cedule ještě nebyly. "Předpokládám, že v průběhu dnešního odpoledne budeme vědět přesně, kam máme cedule instalovat," sdělila Janoušková iDNES.cz a dodala, že kvůli tomu od 13 hodin zasedali pracovníci letiště a řešili další postup.

Cedule na letišti

Podívejte se, jak vypadá informační cedule v Praze-Ruzyni

"My jsme byli na jihu Mexika v Cancúnu. Tam nás o té situaci nikdo ani neinformoval. Ale nebyli jsme tam s žádnou cestovkou. Veškeré informace jsme se dozvěděli díky internetu z českých serverů," popsal jeden z cestujících z Mexika.

Podle něj ani na letišti v Cancúnu, ani v Amsterdamu, kde bylo mezipřistání, žádná hygienická či bezpečnostní opatření nebyla. "Je ale možné, že k něčemu takovému ještě dojde, Nikaragua a další státy přijaly určitá hygienická opatření, ale včera večer tam nic takového neprobíhalo," dodal cestovatel.

doporučení 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje do postižených oblastí v Mexiku (zejména distrikt hlavního města Mexiko City, San Luis Potosí ve střední oblasti země a Mexicali nedaleko hranic s USA), pokud to není nezbytně nutné, necestovat.

Letů, kterými by lidé mohli létat z Mexika s mezipřistáním, je podle mluvčí letiště hodně. "My ale nejsme schopni dohledat, kteří cestující letí až z Mexika. To jsou osobní informace o cestujících, které má k dispozici pouze aerolinka," zdůvodnila Janoušková.

Ministerstvo zdravotnictví proto zvažuje vydávání takzvaných příletových karet. "Jednotliví cestovatelé by napsali, odkud přiletěli, jakým letadlem, jakým spojem, eventuálně kde budou na českém území, a to jenom proto, abychom v případě, že by v letadle někdo byl infikován, rychle a jednoduše sehnali kontakty," řekl ČTK Vít.

S příznaky k lékaři už na letišti

Vyšetření na letišti čeká na lidi s příznaky akutních respiračních infekcí, eventuálně s průjmovými onemocněními.

"Pokud budou lidé mít na letišti tyto příznaky, navštíví na letišti středisko Meditrans, které je vyšetří. V případě, že by bylo podezření prokazatelné, budou transportováni do nemocnice na Bulovce, kde je infekční klinika," sdělil iDNES.tv Vít.

Lékaři na Bulovce pak provedou podrobné vyšetření, včetně virologické diagnostiky.

Prasečí chřipku chytíte kýchnutím

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak se nemoc šíří a jak se chránit

Na cestující však nečekají tak přísná opatření, jaká ministerstvo zdravotnictví zavedlo například při epidemii ptačí chřipky v Asii. Tehdy museli lidé procházet takzvanými dezinfekčními koberci. Protože virus prasečí chřipky se šíří vzduchem, bylo by toto opatření bezpředmětné.

Ministerstvo také připravuje doporučení pro cestující do rizikových oblastí. "Žádný stát na světě nezakázal cesty do těchto oblastí. Na cestovatele čeká pouze upozornění, které oblasti by se neměly navštěvovat, jak by se lidé měli chránit, jak by se měli chovat a jak si zvýšit hygienický standard, aby se v této oblasti nenakazili," popsal Vít.

Na české velvyslanectví se lidé mohou obrátit 24 hodin denně

Informace o prasečí chřipce je připraveno poskytnout i české velvyslanectví v Mexiku, a to dvacet čtyři hodin denně. "Na velvyslanectví funguje obvyklý provoz, ovšem pro české občany. Úřad je uzavřen pro Mexičany," uvedl rada velvyslanectví Petr Mikyska.

S dotazy se na zastupitelský úřad obrátilo už několik desítek lidí, zejména delegáti cestovních kanceláří na poloostrově Yucatán a také individuální turisté.

Nákaza z vepřového masa nehrozí

Prasečí chřipka už ovlivnila i mezinárodní obchod. Rusko ze strachu před rozšířením nákazy výrazně omezilo dovoz masa ze Severní i Latinské Ameriky. "Zakázán je dovoz veškerého tepelně neopracovaného masa z Mexika, Texasu, Kalifornie a Kansasu, protože může být kontaminováno nakaženými lidmi, kteří pracují na tamních jatkách nebo v masokombinátech," řekl agentuře Reuters šéf veterinární správy Nikolaj Vlasov.

K podobnému zákazu se v České republice zatím neschyluje. Podle mluvčího Státní veterinární správy ČR Josef Dubena se lidé nemusí obávat, že by jim hrozila nákaza z vepřového masa. Prasečí chřipkou by se ale mohly nakazit chovy prasat. Pokud by k tomu došlo, tak by se postupovalo stejně jako u ptačí chřipky - to znamená vymezení ohniska, ochranné pásmo a zlikvidování. - více si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue