Prasečí chřipka zabila v Mexiku už 81 lidí a šíří se do dalších zemí

  • 167
Na prasečí chřipku zemřelo v Mexiku 81 lidí a dalších 400 je možná nakažených. Nový typ viru je už ve Spojených státech, kde evidují 20 onemocnění, a možná také na Novém Zélandu. V členských státech EU podle nedělního prohlášení není zatím hlášen žádný případ nákazy.

"Jsme ve stálém kontaktu s Evropským střediskem pro kontrolu nemocí, se Spojenými státy, Mexikem, WHO (Světovou zdravotnickou organizací) a členskými státy EU a vyhodnocujeme informace, které už máme k dispozici," ujistila mluvčí Evropské komise.

Ve Španělsku jsou v karanténě kvůli pozorování tři lidé, kteří nedávno pobývali v Mexiku. Španělská ministryně zdravotnictví Trinidad Jiménezová zdůraznila, že zdravotní stav izolovaných není vážný a jde jen o preventivní opatření.

Francie má "nepotvrzené pochybnosti" ohledně případného nakažení virem prasečí chřipky u dvou lidí. Jeden případ se vyskytl v oblasti Bordeaux, druhý v Marseille. 

U člena palubního personálu letecké společnosti British Airways se vž v sobotu během letu z Mexika do Británie objevily symptomy podobné chřipce.

"Podezření na nákazu prasečí chřipky se u něj ale nepotvrdilo," oznámil mluvčí londýnské nemocnice, kam byl muž převezen.

Mexiko snížilo počet potenciálně nakažených

Mexiko, které je hlavním ohniskem nákazy, ještě v průběhu neděle evidovalo přes 1300 lidí, kteří se mohli novým smrtícím virem infikovat.

Podle agentury Reuters ale mexický prezident Felipe Calderón později oznámil, že více než 900 stovek z nich tento virus nemá. U zbývající 400 se provádějí testy.

Přes osm desítek obětí si v Mexiku už zřejmě vyžádal nový virus prasečí chřipky. Dalších zhruba 1300 lidí se jím v zemi mohlo nakazit.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před smrtícím virem prasečí chřipky s označením A/H1N1 od včerejška. Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má virus "pandemický potenciál".  - čtěte Experti OSN varují před pandemií

V úterý se sejdou mezinárodní experti, aby projednali situaci a doporučili, zda má být současný stupeň pandemického poplachu zvýšen.

Nemoc má stejné symptomy stejně jako běžná chřipka. Nakažený má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky. Podle WHO současné očkování proti prasečí chřipce nepomáhá. Účinný by ale měl být lék Tamiflu.

Bílý dům svolal mimořádný briefing

Podle mexického ministra zdravotnictví José Ángela Córdoby zemřelo v zemi na prasečí chřipku 81 lidí. Ve všech školách v hlavním městě Mexika a jeho okolí, a také ve státě San Luis Potosí, zrušila vláda vyučování, a to s platností do 6. května. Školy se tak poprvé mimořádně uzavřely od zemětřesení v roce 1985, při němž zahynulo 10 tisíc lidí.

Chřipka se už rozšířila do USA, které hlásí už dvacet nakažených. - čtěte Prasečí chřipka se z Mexika šíří do USA

Osm pacientů je v New Yorku, sedm v Kalifornii, po dvou v Kansasu a Texasu, jeden pak ve státě Ohio. Všichni mají údajně jen mírné příznaky.

Mexiko uzavřelo školy, muzea, divadla či knihovny.

Podezření na nemoc hlásí i Nový Zéland. Virus si z třítýdenního pobytu Mexiku mohla přivézt zřejmě desítka z 22 studentů a tří učitelů střední školy v  Aucklandu. Podle ministra zdravotnictví není jejich stav nijak vážný a zotavují se.

Pro podezření z nákazy byl hospitalizován i jeden Izraelec. V nemocnici v Netanji se podrobuje testům, které by podezření měly vyvrátit nebo potvrdit.

Americká administrativa dnes o situaci informovala na speciálním briefingu, který proběhl v podvečer v Bílém domě. Asistent prezidenta Obamy pro vnitřní bezpečnost John Brennan uvedl, že americká a mexická vláda podnikají proti případnému šíření chřipky opatření a spolupracují spolu. USA už nabídly mexickým úřadům svou podporu a pomoc. Spolupracovat chtějí i s Kanadou a dalšími americkými státy a s WHO.

Česko zatím vydalo jen upozornění turistům

České ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách upozorňuje cestovatele do Mexika, aby důrazně dodržovali základní preventivní opatření. Na stránce www.mzv.cz/mexico radí cestovatelům, ať věnují zvýšenou pozornost hygieně a omezí návštěvu zalidněných míst.

Hlavní hygienik Michael Vít považuje za důležité, že vir reaguje na nová antivirotika - léky Tamiflu a Relenza, které má Česko ve státních hmotných rezervách. "Není ale důvod dělat si doma zásoby," uvedl.

České cestovní kanceláře zatím zájezdy neruší. Ve Spojených státech je v těchto dnech na organizované dovolené přibližně tři ticíce českých turistů, v Mexiku asi 400.

Policista v Mexiku, kde si přes osm desítek lidských životů vyžádal nový virus prasečí chřipky

WHO upozorňuje už několik let, že nový kmen viru může způsobit pandemii lidské chřipky, která se přežene po celém světě a zabije miliony lidí. Nový virus chřipky H1N1, který vznikl smíšením virů prasečí, lidské a ptačí chřipky, je zatím jen málo známý a situace se rychle vyvíjí. 

Nejhorší následky měla španělská chřipka 

Nejméně od 16. století musí lidstvo čelit pandemiím chřipky. Tento virus je přitom velice proměnlivý a vědci nemohou dopředu určit, zda nový kmen vyvolá jen drobné nepříjemné potíže, nebo se stane masovým zabijákem.

Ruská chřipka (1889 až 1892 - kolem milionu obětí) Začala v dnešním Uzbekistánu, přešla do evropské části Ruska a přes Sibiř do střední a západní Evropy. V roce 1890 postihla Jižní Afriku, Ameriku a zbytek světa.

Španělská chřipka (1918 až 1920 - až 50 milionů obětí) Chřipka obešla v několika vlnách svět. Místem vzniku byla Francie, kde se za války promísily americké a evropské chřipkové kmeny. Podle některých expertů mohlo k mutaci viru přispět i použití bojového plynu yperitu.

Asijská chřipka (1957 - až dva miliony mrtvých obětí) Nemoc se objevila ve střední Číně, proběhla Hongkongem a s přispěním letecké dopravy se rychle rozšířila do celého světa.

Hongkongská chřipka (1968 až 1969 - asi milion obětí) Zatím poslední pandemie, nejmírnější ve 20. století. Poprvé byla identifikována v Hongkongu, během následujících let se rozšířila do světa.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video