Žádný problém. Jágr a spol. si na úvod hokejového šampionátu zastříleli

• 203
Kloten (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Hokejová reprezentace ve svém prvním vystoupení na mistrovství světa splnila povinnost a porazila Dánsko hlavně díky čtyřem využitým přesilovkách 5:0. Kouče Vladimíra Růžičku navíc může těšit, že fungovala spolupráce Jágra, Hemského a Čajánka.

Po prvních zápasech skupiny D jsou v čele tabulky favorité: Češi a Finové, kteří shodným výsledkem 5:0 smetli Norsko.

V utkání proti Dánsku se kromě Jágrovy formace dařilo i ostatním útokům.

Sehranou dvojici Marek, Rolinek solidně doplňoval Kotalík, další posila z NHL Plekanec pak spolu s Červenkou a Oleszem několikrát předvedli pohledné kombinace na jeden dotek.

ON-LINE

jak šel úvodní duel minutu po minutě

A Klepiš? Ten hned v úvodu večerního zápasu vyslal pěknou přihrávkou do sólové akce Hlinku, jenž v šesté minutě šťastným gólem zlomil odpor dánského soupeře.

Když se pokusil vystřelit, puk mu sklouzl z hole, avšak přímo mezi betony dánského gólmana.

Dánové sice v první třetině drželi s českým týmem v rámci možností krok, pak se ale často nechávali vylučovat. A to byl jejich konec. Růžičkova družina ukázala, že by přesilovky mohly být jejich silnou zbraní.

Hodnoťte hokejisty za jejich výkon

Dávejte českým hráčům známky jako ve škole

Během pěti minut putovali Seveřané třikrát na trestnou lavici a pokaždé za to pykali. Nejprve z těžkého úhlu dorážel kotouč do odkryté branky Marek. Nejproduktivnější hráč národního týmu letošní sezony přitom efektně sestřelil gólmanovu láhev z horní síťky.

A potom zaúřadoval elitní český útok. Hemský zpoza brankové čáry našel skulinku mezi gólmanovým betonem a tyčkou a důrazný Čajánek v obklíčení protihráčů střílel do kamery - 3:0.

Česko: Jan Marek a Tomáš Rolínek.

O chvíli později rozjel rychlý brejk, Jágr udělal pár rychlých temp, nahrál na druhou stranu Hemskému, jenž trefil letící kotouč přesně k tyčce.

Vyloučený Bödker byl v té chvíli na trestné lavici pouhých dvanáct vteřin.

Gólu se nakonec dočkala i největší hvězda českého výběru, Jágr zamířil při hře pět na tři pod horní tyčku. Platnost branky ještě zkoumal videorozhodčí, po jeho konečném verdiktu se na tváři trenéra Růžičky objevil úsměv.

Radost mohl mít nejen kvůli Jágrovi, ale i za brankáře Štěpánka, který ve své premiéře na mistrovství světa rovnou vychytal čisté konto.

Česko - Dánsko 5:0

Branky a nahrávky: 7. Hlinka (Klepiš), 32. Marek (Rolinek, Rachůnek), 36. Čajánek (Hemský, Jágr), 38. Hemský (Jágr, Čajánek), 51. Jágr (Čajánek). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Zalaski (Kan.) - Bouguin (Fr.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 7:8. Využití: 4:0. Třetiny: 1:0, 3:0, 1:0. Diváci: 4342.

Česko: Štěpánek - Židlický, Čáslava, Rachůnek, Němec, Polák, Blaťák, Barinka - Jágr, Hemský, Čajánek - Kotalík, Marek, Rolinek - Irgl, Hlinka, Klepiš - Červenka, Plekanec, Olesz. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Dánsko: Galbraith - Larsen, Hersby, Damgaard, Mads Bech Christensen, Mads Boedker, Pedersen - Hardt, Regin, Stall - Degn, Green, Mikkel Boedker - Mads Christensen, Madsen, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov. Trenéři: Per Bäckman a Stefan Lunner.