Pět dní zbývá do analogové tmy v Praze. Jak správně propojit set-top box s televizí

  • 25
Nebude vám to trvat déle než několik minut. Zapojit set-top box je jednoduché a naladit digitální televizi ještě lehčí. Vše potřebné většinou naleznete v základním balení výrobku.

Zprovoznit doma základní verzi set-top boxu je obdobné jako zapojit například video či DVD přehrávač a naladit na televizním přijímači programy. Pokud si na to ani po přečtení našeho návodu sami netroufáte, poraďte se v prodejně, kde si budete set-top box kupovat. Prodejce by měl minimálně znát kontaktní údaje na firmu či osobu, která by vám za úplatu set-top box zapojila a „rozchodila“.

1. Krok - Jaké propojovací kabely potřebujete?

Některé starší typy televizorů žádný jiný než anténní konektor nemají. V tom případě se musíte rozhodnout. Buď si seženete speciální set-top box vybavený takzvaným modulátorem, který převádí digitální signál na analogový. Ten se propojí klasickým anténním kabelem. Nebo si koupíte nový televizor – pak by se vám už vyplatil typ se zabudovaným přijímačem digitálního pozemního vysílání, žádný set-top box byste nemuseli dokupovat.

Na většině televizorů však najdete dva druhy konektorů – obvykle mají jeden či dva konektory SCART a případně trojici Cinch (čti cinč).

Cinch a Scart koncovky kabelu

SCART má obdélníkový tvar s jednou zkosenou hranou a dvacítkou otvorů. Cinch zase vypadá jako kulatý kolíček s otvorem uprostřed a barevným rozlišením.

Blu-ray Panasonic - HDMI kabel

Modernější modely pak mají i rozhraní HDMI, které však podporuje jen malá část set-top boxů.

Proto se u prodejce ujistěte, zda je součástí balení set-top boxu i propojovací kabel a jaké má konektory. Většinou to bude ten, na jehož obou koncích je rozhraní SCART.

Pokud máte televizor pouze s Cinch vstupy, budete si muset ještě koupit kabel, který má na jednom konci SCART (ten se zapojí do set-top boxu) a na druhém tři konektory Cinch se žlutou, bílou a červenou koncovkou, které se zastrčí do televize. Kupte si také kratší anténní kabel, pokud nebudete chtít set-top box připojit k jiné televizní anténě, než jakou jste používali pro televizor.

2. Krok - Propojujeme televizor a set-top box

Další část našeho návodu je v maximální možné míře obecná, proto byste si měli v prvé řadě přečíst manuál k vašemu typu přístroje a seznámit se s podrobnostmi.

Anténní konektor

První úkol – správné propojení jednotlivých kabelů. Nejprve připojte anténu do zdířky ANT IN. Je to ten konec, který byl dosud zapojen do televizoru (můžete však použít i externí anténu). Na zbylý anténní konektor na set-top boxu připojte koupený kratší anténní kabel, jehož druhý konec zapojíte do televizoru. To abyste nepřišli o stále funkční zbytek analogového vysílání, tedy například o TV Prima.

Zapojení Scart

Zapojení Scart

Nyní propojíme set-top box s televizorem. Nejjednodušší to je u konektoru SCART. Díky jeho profilu se nelze splést a stačí jen zasunout oba konce kabelu do příslušných zdířek (podobně jednoduché je to u HDMI).

Cinch a S-Video konektory

Příliš těžké to nebudou mít ani diváci s televizorem vybaveným Cinch konektory. Stačí se jen řídit podle barev na propojovacím kabelu. Žlutě označenou koncovku zasunou do žlutě označené zdířky, stejně budou postupovat i v případě bílé a červené barvy. Žlutá zde značí zdroj videosignálu a ostatní barvy levý a pravý kanál pro zvuk. Pokud TV disponuje pouze dvěma Cinch konektory, pak má mono zvuk a jeden z dvojice bílý a červený konektor zůstane nezasunutý.

Druhý výstup ze set-top boxu můžete propojit například s vaším videorekordérem, abyste si mohli digitální vysílání nahrávat.

3. Krok - Ladíme

Nyní oba přístroje – tedy televizi a set-top box – zapneme. Pokud je vše správně zapojené, stačí na televizoru navolit zdroj signálu (zpravidla bývá na ovladači označen jako „e“ či „ext.“, což je zkratka od slova externí). Pokud si nevíte rady, podívejte se do manuálu k televizoru. Na televizoru by se měla objevit úvodní obrazovka set-top boxu.

Nyní vezměte do ruky ovladač k STB. Pokud vám přístroj sám při prvním spuštění nenabídne možnost nastavení a posléze automatické nalezení kanálů, pak přes tlačítko Menu nalezněte nabídku, která vám umožní ladění stanic.

Ladění digitálního set-top boxu (STB) pro příjem DVB-T signálu

Ujistěte se, že máte správně do STB zapojen kabel antény a můžete potvrdit začátek ladění. Po určité době vás STB upozorní, že ladění dokončil, a nabídne vám seznam nalezených stanic, které si můžete posléze roztřídit.

Pokud STB nic nenalezl, mohlo to být tím, že jste například napojeni na společnou anténu, která digitální signál eliminuje, nebo jste prostě v oblasti, kam DVB-T nedosáhne. Může to mít samozřejmě i jiné příčiny, které zjistí a napraví odborný pracovník.

Digitalizace na Technetu

Každý den až do vypnutí analogového vysílání ze žižkovského vysílače budeme přinášet informace o jednotlivých aspektech přechodu na digitální vysílání.

Sedm dní zbývá do analogové tmy v Praze. Co můžete čekat od digitálního vysílání

Šest dní zbývá do analogové tmy v Praze. Na internetu jsou zadarmo stovky TV stanic