V Česku pracuje zhruba 90 tisíc zdravotních sester. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Sestrám v nemocnicích stoupnou platy průměrně o 2 500 korun

  • 40
Sestrám v nemocnicích stoupnou od července tarifní platy o 15 procent. Zdravotní pojišťovny na tento krok připravily miliardu korun, oznámila ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová.

Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni podle informací ministerstva 24 221 korun. Navýšení by mělo přinést každé sestře u lůžka v průměru 2 500 korun.

V Česku pracuje zhruba 90 tisíc zdravotních sester, 37 tisíc z nich v nemocnicích. Největší problémy s odchody sester jsou právě v lůžkové péči.

Na konci loňského roku chybělo v celé republice 1 090 zdravotních sester, největší problémy byly v Praze, která hlásí o 531 sester méně, než bylo třeba.

"Snahou ministerstva zdravotnictví je situaci sester stabilizovat a zajistit jim lepší podmínky pro výkon práce," vysvětlila ministryně zdravotnictví v demisi Daniela Filipiová (ODS).

Podle ministerstva je situace na trhu práce zdravotních sester špatná; je jich málo, navíc část vystudovaných sester odchází do zahraničí. Hlavními důvody jsou nízké finanční ohodnocení, dlouhé a duplicitní vzdělávání a postavení ve společnosti i pracovní podmínky.

To by mohlo v budoucnosti významně ohrozit rozsah, dostupnost i kvalitu zdravotní péče, varuje ministerstvo.

Měnit se budou platy i kompetence

Hlavní změnou je navýšení platů všeobecných sester a porodních asistentek nejpozději od 1. července o 15 procent. K tomu pomůže zvýšení tarifů, zavedou se také příplatky pro zdravotníky a upraví se katalog prací. Sestry navíc dostanou zaplaceno za odborné činnosti, které nyní sice provádějí, ale pro pojišťovny se vykazují samostatně.

Měnit se mají také kompetence nelékařských pracovníků. "Dnešní zdravotnický asistent se změní na praktickou sestru, zvýší se jim kompetence a následně i ohodnocení," sdělil první náměstek ministryně Marek Šnajdr.

Ministerstvo chce také změnit systém vzdělávání zdravotních sester. Nyní musí sestra studovat až deset let, aby mohla pracovat samostatně. Tato doba by se podle náměstkyně Markéty Hellerové mohla v budoucnu zkrátit až o dva roky.

S tím souhlasí i stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle svých slov celý poslední rok ministerstvo nabádal, aby se vrátilo k původnímu vzdělávacímu systému. Současný systém je podle něj nesmyslný a hloupý, ministerstvo jím způsobilo nedostatek zdravotních sester.

"Pokud by ministerstvo vyslyšelo naše prosby, byl by to krok, který by alespoň částečně pomohl řešit zoufalý nedostatek zdravotních sester," sdělil iDNES.tv David Rath.

Ministerstvo už změnu vyjednalo se zdravotními pojišťovnami, náklady by měly do konce roku přijít zhruba na miliardu korun.

Podle České asociace sester by navržená opatření měla okamžitě zastavit odliv sester a zajistit kvalitu péče pro pacienty. ČTK to sdělila prezidentka asociace a kandidátka na ministryni zdravotnictví Dana Jurásková.

Ministerstvo zdravotnictví si po roční práci týmu odborníků z asociací sester, nemocnic a zdravotních pojišťoven stanovilo za cíl 4 priority. Výrazně zlepšit pracovní podmínky, platové ohodnocení, možnosti vzdělávání a prestiž zdravotních sester. Připravená opatření na sebe navzájem navazují a řeší všechny důležité problémy, uzavřela Filipiová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video