Jihoafričané volí parlament, vyhraje zřejmě strana kontroverzního Zumy

  • 1
V Jihoafrické republice je téměř u konce hlasování do parlamentních voleb. Favoritem je Africký národní kongres kontroverzního předáka Jacoba Zumy. Parlament, který z voleb vzejde, bude v květnu volit prezidenta. S ohledem na favorizovanou pozici ANC je pravděpodobné, že se jím stane právě Zuma.

Jihoafričané dnes vyrazili už ke čtvrtým volbám od pádu apartheidu v roce 1994. O čtyři sta křesel v Národním shromáždění usiluje 26 politických seskupení. K volbám se zaregistroval rekordní počet více než 23 milionů voličů a úřady očekávají účast kolem 80 procent.

Nelson Mandela poté, co odvolil ve městě Houghton v Jihoafrické republice (22. dubna 2009)
Nelson Mandela poté, co odvolil

Dlouhé fronty od volebních místností se po celé zemi táhly už před rozbřeskem. Vládnoucí ANC proto vyzvala k prodloužení hlasování, protože v některých oblastech nezbyly kvůli náporu elektorátu hlasovací lístky na všechny.

Právě Africký národní kongres (ANC) kontroverzního předáka Jacoba Zumy má dle průzkumů největší šanci na vítězství. I přes škraloupy, které na Zumovi ulpěly kvůli obvinění z korupce, podvodů, vydírání a praní špinavých peněz v obchodu se zbraněmi. Soud jej však před nedávnem očistil. - více o předvolebním vývoji v JAR čtěte zde

Mnozí analytici se domnívají, že pro své zásluhy za pád apartheidu získá ANC hlasy milionů černých voličů; ve výsledku mu přisuzují volební zisk mezi 60 a 66 procenty, ve srovnání s téměř 70 procenty, které partaj získala před pěti lety.

"Hlasovala jsem pro Kongres z oddanosti, protože můj otec aktivně bojoval proti apartheidu. Nejsem ale spokojená s tím, jak si nyní vedou. Lidé očekávali vytvoření pracovních míst a zvýšení životní úrovně, zatím ale stále žijí v chatrčích," řekla agentuře Reuters 57letá Margaret Nkone.

Z frustrace lidí kvůli korupci, chudobě a zločinnosti dosud těžila opozice, která doufá, že výsledek voleb sníží dvoutřetinovou většinu ANC v parlamentu, a zbaví jej tak práva měnit ústavu pro upevnění své pozice ve státu.

Největším konkurentem ANC, který od pádu apartheidu na jihoafrické politické scéně jasně dominuje, je Demokratické společenství (DA) a Lidový kongres (COPE). Ten vznikl loni poté, co ANC nahradilo ve vedení strany tehdejšího prezidenta Thaba Mbekiho právě Zumou. Část poslanců se potom od ANC odtrhla a vytvořila novou politickou stranu Lidový kongres.

Předvolební scéna z osady Kliptown v Jihoafrické republice.

Volební místnosti se kvůli zvýšenému zájmu voličů uzavřou na mnoha místech až po původně plánované 21. hodině SELČ. Hlasování může podle oznámení Ústřední volební komise trvat až do půlnoci nebo i do časných ranních hodin. Poté budou oznámeny předběžné výsledky, konečné by měly být oznámeny do dvou dnů po skončení voleb.

Volit přišlo v JAR nečekaně mnoho lidí

Neočekávaně vysoká volební účast způsobila i nedostatek volebních lístků. Ústřední volební komise nechala natisknout 58 milionů lístků pro 23 milionů oprávněných voličů (po dvou na každého - jeden pro celostátní a jeden pro provinční volby). Narychlo pak musela zařídit dotisk dalších dvou milionů lístků, nepodařilo se jí však do večerních hodin zařídit jejich distribuci.

Na hlasování dohlíží skoro 5 tisíc jihoafrických a přes 350 zahraničních pozorovatelů.

Novou vládu po volbách čekají kromě konjunkturálních ekonomických problémů hlavně dlouhodobé úkoly. Kromě snahy o snížení vysoké kriminality je to boj za zastavení šíření viru HIV. Ze 48 milionů obyvatel země je jím nakaženo kolem 5,5 milionu lidí.

Volby v JAR

jacob zuma

Pro většinu evropských komentátorů je archetypem zkorumpovaného a polygamního afrického vůdce. Pro jihoafrické bělochy je diktátorem, černošská většina v Jihoafrické republice ho ale výrazně podporuje.

Jacob Gedleyihlekisa Zuma se narodil 12. dubna 1942 v natalské vesnici Nkandla. Už ve svých 17 letech vstoupil do ANC. V roce 1969 byl uvězněn za nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku, ve vězení strávil deset let na ostrově Robben. Po propuštění v roce 1979 odjel do exilu, žil v Mosambiku či Zambii. Do vlasti se vrátil začátkem 90. let. V roce 1994 se stal členem provinční vlády v KwaZulu-Natal pro ekonomiku a cestovní ruch, v prosinci 1997 místopředsedou ANC a v červnu 1999 viceprezidentem JAR.

Zuma na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže a tvrdí, že miluje všechny své čtyři legální manželky a svých 14 až 18 dětí. Mnohoženství mu dovoluje tradice polygamie v kmeni Zuluů. Jeho druhou ženou byla v letech 1982-1998 Nkosazana Dlaminiová-Zumaová, která je od června 1999 ministryní zahraničí, naposledy se oženil loni v lednu.

Zuma na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže.

S Thabem Mbekim, který vystudoval univerzitu v Británii, si zrovna do oka nepadli - Zuma nemá žádné formální vzdělání, v mládí pásl v rodném Natalu krávy. Zarputilý politik s respektem pro tradicionalismus Zuluů nekouří a nepije alkohol.

"Muž z lidu" bude nejspíš po parlamentních volbách 22. dubna zvolen parlamentem příštím prezidentem země. A to navzdory tomu, že byl obžalován ze znásilnění a obviněn z korupce - v obou kauzách byl osvobozen. Obžaloby ze znásilnění (údajně přinutil přítelkyni rodiny k pohlavnímu styku, soud ale vyslovil názor, že žena s intimním stykem souhlasila) byl zproštěn v květnu 2006. Zuma se pak veřejně omluvil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video