Šoféra Sazky zastřelil válečný veterán, prozradil ho kumpán z Východu

  • 17
Kriminalisté rozprášili ruskojazyčnou skupinu, jejíž člen v listopadu 2007 zavraždil řidiče šéfa Sazky. Zadrželi také jednačtyřicetiletého Arména, který byl takzvaným "vorem v zakoně", tedy jakýmsi bossem mezinárodní mafiánské skupiny. Pomohla jim spolupráce s rakouskými policisty.

Tip na vraha přišel od Čečence, který je v Česku ve vazbě a požádal tu o azyl. Policie díky tomu zatkla špičky ruskojazyčné mafie, která operovala v Česku a Rakousku.

Na rozpracování a dopadení mafiánů měla lví podíl Bezpečnostní informační služba. Civilní kontrarozvědka dnes policii pogratulovala.

Podle zdroje iDNES.cz byl pachatel jedním z veteránů válek na Kavkaze a v Afghánistánu, které si gangy najímají na špinavou práci. Tito válečníci se vyznačují brutalitou a krutostí. „Pachatel nepatřil k nejchytřejším,“ řekl dříve iDNES.cz policejní zdroj o muži, který si dvakrát spletl svůj cíl.

Nejprve 13. listopadu 2007 na Václavském náměstí těžce pobodal nesprávného podnikatele. Jen o pár dní později, 27. listopadu, zabil několika výstřely z pistole řidiče luxusního vozu Bentley, který občas vozil i ředitele společnosti Sazka Aleše Hušáka.

Řidiči se stalo osudným to, že stejný vůz vlastnil i podnikatel, který měl být zavražděn. Policie připustila, že k dopadení vraha pomohla půlmilionová odměna vypsaná Sazkou. -  čtěte Vrah z centra Prahy šel po ruském kmotrovi

Střelba na Vinohradech

Mafiánům hrozí patnáct let vězení

Pachatel patřil do skupiny, kterou už v té době vyšetřovala i policie v Rakousku. Za čtyři měsíce její členové údajně přepadli na sto obchodů a spáchali řadu podvodů. Zatím prokázaná škoda byla vyčíslena na sto tisíc eur.

„V Rakousku působila další větev této mafie, kterou vor v zakoně z Česka řídil. Byla to velmi nebezpečná skupina,“ řekl Gerhard Joszta z rakouské kriminálky.

Rakušané uvedli, že k dopadení mafiánské skupiny pomohla její chyba. „Kdyby se vyvarovali násilí a drželi se sledování ekonomických zájmů, měli bychom těžší práci,“ připustil Gerhard Joszta.

K zatýkání došlo v obou zemích současně a policie objevila při následných domovních prohlídkách řadu zbraní, ale i počítače se seznamy vytipovaných obětí. Jeden z obchodníků podle seznamů platil pět tisíc eur výpalného měsíčně.

V Česku se podařilo zadržet nejen vraha, ale i nejbližší spolupracovníky vora v zakoně. Detektivové 23. března zatkli celkem čtyři podezřelé, mezi nimi i bossovu pravou ruku a vraha Hušákova řidiče.

„Je to významná rána ruským mafiánům. Neznamená to konec jejich působení v Česku, ale poslali jsme jim jednoznačný vzkaz,“ uvedl ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Všichni nyní ve vězení čekají na soud. V případě odsouzení jim hrozí až patnáctiletý trest.

Vor v zakoně, boss ruské mafie

Ruský výraz „vor v zakoně“ znamená zloděj podle práva, v kriminálním prostředí jde o jakousi nejvyšší autoritu. Odborník z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity Tomáš Šmíd v článku uveřejněném v časopise Středoevropské politické studie uvádí, že například jedině „vor v zakoně“ je kompetentní k řešení vzniklých sporů.           

Tradice těchto „kmotrů“ sahá do 30. let minulého století. Tehdy vznikala speciální kasta lidí, kteří bývali „korunováni“ na sněmech šéfů zločineckých band. „Vor v zakoně“ musel dodržovat speciální kodex, který mu například zakazoval pracovat a mít rodinu. Jejich úkolem pak bylo především udržovat klid mezi konkurenčními zločineckými skupinami, dohadovat jednotlivá pole působnosti, případně trestat zrádce, uvedl Šmíd.             

Podle Šmída působí na území bývalého SSSR asi „700 vorů v zakoně“. Dvě třetiny tvoří Rusové a Gruzíni. Nejvíce jich je v Moskvě.                               

,

Nejlepší videa na Revue