Moderní pětibojař Ondřej Polívka

Moderní pětibojař Ondřej Polívka | foto: Ivana Roháčková

Výhoda nového systému? Zatím žádnou nevidím, říká pětibojař Polívka

  • 1
Jako první moderní pětibojař zvítězil v závodu Světového poháru ve starém i novém soutěžním systému. Přesto Ondřej Polívka po nedělním triumfu v Káhiře nedokáže říct, který mu vyhovuje víc. Zda původní se závěrečným během, nebo nový, v němž se s během spojí střelba. "Uvidíme tak za dva roky, až si to sedne," říká jednadvacetiletý talent.

Před dvěma lety se Polívka stal juniorským mistrem světa. Loni v březnu v anglickém Millfieldu poprvé vyhrál závod Světového poháru a byl i ve hře o olympijské hry. A teď krátce po svých jednadvacátých narozeninách dokázal jako první pětibojař zvítězit znovu - ale už podle nových pravidel.

"Jenže my do Egypta jeli spíš sbírat informace k dalšímu tréninku, výsledek byl až na druhém místě," řekl Polívka v rozhovoru pro iDNES.cz.

Triumf byl jaksi nad plán. "Neříkám, že mě to netěší. Určitě si ho cením, ale nic to neznamená," dodal skromně obrovský talent českého pětiboje. (o závodu čtěte ZDE)

STŘELBA a BĚH

Tzv. combined event spojuje v moderním pětiboji závěrečný běh se střelbou.

Závodníci po startu běží nejméně 20 metrů (v Káhiře běželi cca 100). Poté musí vzduchovou pistolí sestřelit pět terčů ve vzdálenosti deseti metrů, každý o průměru necelých 60 mm. Na to mají limit 70 sekund. Po každé ráně nabíjejí.

Mají neomezené množství nábojů, po uplynutí času ale pokračují v soutěži. Ať sestřelili vše nebo ne.

Střelba se opakuje dvakrát, vždy po dalších 1000 metrech.

Fakt, že se mu jako prvnímu podařilo vyrovnat se s nástrahami obou systémů, nepřeceňuje. "Bude chvíli trvat, než si všichni zvyknou. Vždyť ve startovním poli bylo hodně třicátníků," poukázal na zažité zvyky starých "bardů", mezi nimiž byl i šestatřicetiletý Libor Capalini.

V původním letitém systému startovali pětibojaři šermem, poté stříleli, plavali, absolvovali parkur a poté se vydali na závěrečný tříkilometrový běh.

Nově je závěrečný běh spojený se střelbou. Podobně jako v biatlonu. Mezinárodní unie si od tohoto kroku slibuje zvýšení atraktivnosti.

"Moc jsem změnu neprožíval," přiznal Polívka.

Podle nového systému šel třetí závod. Přesto se divil, v jakém tempu se závěrečná disciplína v Káhiře odehrála. "Už v semifinále se mi to zdálo nějaké rychlé. Běh, nástřel, běh, nebylo moc času přemýšlet o něčem jiném."

Pětibojaři po startu běží sto metrů. Poté musí sestřelit pět terčů v limitu 70 sekund. Střelba se opakuje dvakrát, vždy po dalších 1000 metrech běhu.

"Když si vezmete, že průměrně odstřílíte do půl minuty, tak těch 70 sekund na stavu je docela dost," vysvětlil Polívka, který se svými kolegy trénuje v areálu na pražské Julisce.

"Je to takové provizorium. Běháme po asfaltu kolem tribuny a pak si odskočíme odstřílet," usmál se.

V Káhiře se tak rovněž vyzkoušel přizpůsobit tempo a rozvrhnout síly. Bez problémů. "Držím si své tempo, mám zažitý rytmus. Zvolním tak sto metrů před střelnicí, přizpůsobím dýchání."

Triumf hned ve druhém podniku SP (v Mexiku Češi nestartovali), Polívku katapultoval mezi favority letošní sezony. Pozici může potvrdit hned příští týden, kdy se naposledy zúčastní juniorského šampionátu v bulharské Albeně.

Roli favorita ale odmítá. "Možná to to tam bude ještě těžší. Myslím, že mladší závodníci se spíš budou na nový systém rychleji adaptovat, než my starší," zasmál se jednadvacetiletý  pětibojař.

SP V KÁHIŘE - ZÁVĚREČNÝ BĚH SE STŘELBOU - ŽENY


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž