Zeman: Řešením krize je podpora investic

  • 64
Kde má finanční krize své dno? Na to v současné těžké době neexistuje jednoznačná odpověď, uvedl na úvod IV. finančního fóra Zlaté koruny ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. Expremiér Miloš Zeman na stejném místě zkritizoval protikrizová opatření vlády i ČSSD. Jako lék na krizi by ordinoval podporu investic.

Česká ekonomika se podle Kalouska letos propadne o dvě procenta. A nebo taky ne. "Toto je číslo vypočtené podle standardních modelů, nyní jsme ale v bezprecedentní situaci," vysvětlil Kalousek na IV. mezinárodním finančním fóru Zlaté koruny, které se koná v Praze.

Schodek státního rozpočtu by podle něj letos měl dosáhnout 150 miliard korun, ale pouze v případě, že stát oseká výdaje v řádech desítek miliard korun. Pokud se tak nestane, mohl by se podle něj deficit vyšplhat až na 180 miliard. "Včera jsem řekl odborům, že příští rok 2010 bude růst mezd nulový, aby bylo možné udržet deficit pod 150 miliardami," doplnil.

Podle Kalouska by dle standardních ekonomických modelů, se kterými ministerstvo financí pracuje, příští rok mohlo hospodářství mírně povyrůst o zhruba půl procenta.

Krizi by podle Kalouska mohla prohloubit špatná politická rozhodnutí. Za tři největší rizika označil protekcionismus (ochranářství), rychlou a nepromyšlenou regulaci a bezhlavé zadlužování.

"Protekcionismus je cesta do pekel. Musíme si uvědomit, že více než kdy jindy potřebujeme své sousedy, nikoho z nás neuživí vlastní spotřeba," dodal.

Zeman: Návrhy ODS i ČSSD zvýší deficit

Bývalý předseda české vlády a šéf ČSSD Miloš Zeman hned v začátku svého projevu kritizoval protikrizové návrhy ODS (vlády) i ČSSD. Zatímco vládní návrhy podle něj vedou k podlomení rozpočtových příjmů a zvýšení deficitu kvůli návrhu na snížení daní, návrhy sociálních demokratů vedou k plýtvání kvůli šrotovnému či prodlužování podpory v nezaměstnanosti.

"Když jsem viděl tyto návrhy, byl jsem zděšen," řekl Zeman. "Jako důchodce bych určitě přivítal 13. důchod, jako bývalý ekonom se ale ptám, kde na to vzít," uvedl.

Zeman přišel s vlastním řešením krize, kterým je podle něj podpora investiční poptávky. "Jsem pro to, aby se v krizi budovalo," řekl Zeman.

Stát by měl podle něj místo snižování daní zajistit podnikatelům zakázky. "Pokud podnikatelé nebudou mít zakázky, nebudou mít zisk a stát nebude mít výnos z daní," uvedl.

Na závěr Zeman prohlásil, že na rozdíl od řady ekonomů se domnívá, že hospodářská krize bude mnohem hlubší, než jsou nyní odhadované jeden nebo dva roky.

Krizi je nutné pochopit

Milan Zelený, profesor newyorské Fordham University, se ve svém příspěvku věnoval obhajobě svobodných trhů a vzpomínal odkaz Tomáše Bati.

Zelený uvedl, že krize je v určitém smyslu nevyhnutelná. Lepší než proti krizi bojovat je pochopit její kladné strany a připravit se na to, že po jejím odeznění přijdou lepší časy.

"Jedinou efektivní obranou proti krizi je pochopení příležitostí, připravenost, nezadluženost, obnova, inovace a konkurenceschopnost v mikrosféře podniků," uvedl profesor.

Na konferenci se v pražském Top Hotelu sešlo tři sta odborníků z České republiky a ze zahraničí, aby jednali o dopadech ekonomické krize především na středoevropský region. Nad akcí převzal záštitu vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek, jenž pronesl úvodní příspěvek.

Konference se dále účastní Michal Mejstřík z Fakulty sociálních věd UK v Praze, Pavel Řežábek, člen bankovní rady ČNB, Ľudovít Ódor, člen bankovní rady NBS, Petr Zahradník, vedoucí Kanceláře pro Evropskou unii České spořitelny, člen NERV, Johann Ertl, výkonný ředitel Raiffeisen Bausparkasse Vienna, Miroslav Zámečník, ekonomický konzultant Boston Venture, člen NERV, a další.

Souhlasíte s Milošem Zemanem, že by stát měl podnikatelům pomáhat se zajišťováním zakázek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1633
NE
NE 1085
,