Ahmadínežád označil izraelskou vládu za rasisty. Česko se stáhlo z jednání

  • 1322
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád označil izraelskou vládu za rasisty. Osočil ji na konferenci OSN proti rasismu v Ženevě. Západní diplomaté na protest opustili sál, Česko se z jednání stáhlo úplně. Účast kvůli hrozbě antisemitských poznámek už předem odřekla řada zemí, včetně USA, Izraele, Austrálie nebo Německa.

Na konferenci nakonec došlo k tomu, čeho se západní země obávaly nejvíce a proč některé z nich na setkání vůbec nedorazily. Íránský prezident označil izraelský kabinet za "krutou a rasistickou" vládu a lednový konflikt v Gaze za genocidu.

"Izraelský stát vznikl díky vojenskému násilí a celý jeden národ tak přišel o domov. To vše pod záminkou utrpení Židů za druhé světové války," řekl Ahmadínežád v den, kdy si Izrael připomíná den obětí holokaustu.

Ve chvíli, kdy zazněla první ostrá slova, sál opustily desítky západních diplomatů a ti zbývající začali nadšeně tleskat. Ahmadínežád se jen usmál a spílal židovskému státu dál. Od řečnického pultu zkritizoval i Radu bezpečnosti OSN.

"Přistěhovalci z Evropy, USA a dalších částí světa vytvořili v Izraeli ten nejkrutější a nejrepresivnější režim, který drží nadvládu nad Palestinou," prohlásil prezident.

Dnešní výroky Mahmúda Ahmadínežáda nebyly žádným překvapením. Íránský prezident v minulosti nechvalně proslul svými výpady proti Izraeli. Několikrát například prohlásil, že by tento stát měl být vymazán z mapy.

Projev vzbudil odpor

Ahmadínežádovo vystoupení vyvolalo ve světě okamžitou reakci. "Bylo by lepší, kdyby se vůdci mezinárodního společenství s íránským prezidentem vůbec nestýkali," uvedlo v reakci na projev izraelské ministerstvo zahraničí.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy projev označil za "nepřípustnou výzvu k rasové nenávisti" a vyzval Evropskou unii, aby na slova zareagovala s "extrémní rázností". USA uvedly, že projev byl "hanebný a nenávistný".

Česko se rozhodlo, že se z konference zcela stáhne. "Podobně jako řada našich demokratických partnerů nemůžeme připustit, abychom svou přítomností legitimizovali zcela nepřijatelné protiizraelské útoky," uvádí se v tiskovém prohlášení ministerstva zahraničí.

Českou republiku, která v současnosti předsedá EU, zastupoval na konferenci velvyslanec stálé mise při OSN v Ženevě Tomáš Husák. Podle vyjádření ministerstva měl dohlédnout na to, aby závěrečný text jednání, se kterým česká diplomacie nebyla spokojena, nebyl změněn ještě k horšímu.

Konferenci poznamenal bojkot USA a dalších zemí

V předtuše antisemitských poznámek mnoho zemí své zástupce na konferenci OSN vůbec nevyslalo. Vadila jim především původní verze návrhu závěrečného usnesení konference.

Některé arabské země do ní prosadily protiizraelská stanoviska. K cestě do Ženevy pak západní státy nepřiměl ani kompromisní text, na němž se nakonec shodl přípravný výbor.

ŠÉF OSN
O BOJKOTU

"Hluboce lituji toho, že někteří se rozhodli stát mimo. Doufám, že tak nebudou činit dlouho," řekl Pan Ki-mun při zahájení konference.

Na konferenci nepřijeli zástupci Nizozemska, Itálie, USA, Austrálie, Polska, Německa nebo Izraele. Izraelská vláda dokonce v reakci na konání konference a setkání švýcarského prezidenta Hanse-Rudolfa Merze s íránským prezidentem povolala svého velvyslance ve Švýcarsku na konzultace.

Neúčast mnoha zemí zarmoutila generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který jednání zahajoval. Navržený závěrečný dokument, kvůli jehož údajnému protiizraelskému vyznění některé země jednání bojkotují, označil za vyvážený.

Česko, rasistický ráj to na pohled?

Pohled Američana, který studuje na Univerzitě Karlově

Íránská delegace v čele s Mahmúdem Ahmadínežádem na setkání se šéfem OSN Pan Ki-munem v Ženevě

Íránská delegace v čele s Mahmúdem Ahmadínežádem (vpravo) při jednání se šéfem OSN Pan Ki-munem v Ženevě.

Pětidenní konference navazuje na setkání z roku 2001 v jihoafrickém Durbanu, proto bývá označována jako Durban II. Před osmi lety se asi 170 zemí světa dohodlo na akčním programu k potírání diskriminace.

ZEMĚ, KTERÉ BOJKOTUJÍ KONFERENCI

- USA
- Izrael
- Austrálie
- Nový Zéland
- Polsko
- Nizozemsko
- Itálie
- Německo

Jednání ale tehdy poznamenala diplomatická roztržka. Kvůli protiizraelským postojům některých arabských zemí, jež chtěly sionismus definovat jako rasismus, delegace USA a Izraele fórum opustily již na začátku.

I vyjednávání o nynějším návrhu závěrečné deklarace bylo vyostřené. Západní státy formulace týkající se blízkovýchodního konfliktu považovaly za jednostranné odsouzení Izraele. Předmětem sporu se také stal požadavek muslimských zemí, aby se v prohlášení objevila pasáž odsuzující "hanobení víry".

Šlo o reakci na karikatury proroka Mohameda, které v roce 2006 otiskly noviny v Dánsku. Podle západních zemí by však taková formulace mohla znamenat omezení svobody názoru.

Deklarace po náročném vyjednávání

Přípravný výbor podle agentury DPA v pátek dospěl ke kompromisnímu řešení, které tyto sporné body již neobsahuje. Právě kvůli tomu, že podoba závěrečného dokumentu zůstávala dlouho nejasná, se nad účastí řady zemí vznášel otazník.

Fóra se neúčastní ani Polsko. "Máme důvod se obávat, že konference bude zneužita k nepřípustným vystoupením, která odporují duchu úcty k jiným rasám a náboženstvím," odhadovalo polské ministerstvo zahraničí.

Návrh usnesení KONFERENCE NA BBC

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy byla pod tlakem Izraele, aby se Spojené státy fóra neúčastnily. USA sice v závěrečné rezoluci zlepšení vidí, nejsou však podle nich dostatečná.

Neúčast významných západních zemí kritizovaly mezinárodní organizace bojující za lidská práva. Organizace Human Rights Watch tvrdí, že bez přítomnosti Washingtonu nebude mít ženevské jednání potřebnou diplomatickou váhu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video