Jevgenij Malkin vyhrál kanadské bodování základní části NHL a na čele je již i v play-off. | foto: Reuters

Pittsburgh i podruhé zvítězil, Malkin už vévodí produktivitě i v play-off

• 2
Ve třech pátečních zápasech play-off hokejové NHL se bodově dokázal prosadit pouze jeden Čech. Útočník Patrik Eliáš asistoval u jediné branky New Jersey, které na domácím ledě podlehlo Carolině 1:2 po prodloužení. V nastaveném čase rozhodl o výhře 3:2 nad Philadelphií také Pittsburgh, tažený skvělým Jevgenijem Malkinem (1+2). Ve třetím duelu Vancouver zdolal St. Louis 3:0.

Díky 113 bodům získal pittsburghský centr Jevgenij Malkin Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL.

Svou dominanci navíc ruský útočník potvrzuje i v play-off, ve kterém po dvou startech nastřádal už  pět zápisů (2+3). Penguins tak díky produktivitě své velké hvězdy zvítězili v obou úvodních domácích duelech s Philadelphií.

V prvním zápase uspěli finalisté posledního Stanley Cupu 4:1, přičemž páteční odvetu dotáhli do vítězného konce až v prodloužení. O výsledku 3:2 rozhodl svým druhým gólem zápasu veterán Bill Guerin, jenž v 79. minutě ukončil zápas při početní převaze 5 na 3.

"Všechno se jednou stane poprvé," komentoval americký forvard svou první vítěznou branku z play-off v kariéře, čítající již sedmnáct sezon v NHL.

Domácí přitom měli namále, když v úvodu třetí třetiny prohrávali 1:2 a gólman Marc-Andre Fleury navíc vychytal na brankové čáře ve velké šanci střelce Jeffa Cartera. Prodloužení ale pro Pens ještě stihl vynutit využitou přesilovkou v čase 56:23 zmiňovaný Jevgenij Malkin. Kapitán týmu Sidney Crosby si připsal pouze jeden bod, když asistoval u první trefy Guerina.

Podívejte se na sestřih nejdůležitějších okamžiků včetně nevyužité šance Cartera, jenž z pozice druhého nejlepšího střelce základní části v play-off ani ve druhém startu neskóroval:

Eliáš přihrál na jediný gól New Jersey

S pouhým jediným vstřeleným gólem hokejisté New Jersey v play-off nemohli pomýšlet na úspěch. Devils poslal do vedení nad Carolinou v 11. minutě během přesilové hry Zach Parise. Přihrávali Paul Martin a Patrik Eliáš. To bylo ovšem ze strany ofenzivy domácích v zápase vše.

Hurricanes, v jejichž obranných řadách tentokrát nastoupil i český bek František Kaberle, srovnali rovněž při početní převaze gólem do šatny z času 19:35. Svou letošní první trefu v play-off slavil Eric Staal.

Stav 1:1 vydržel díky skvělým zákrokům Martina Brodeura a Cama Warda až do konce základní části. Hned od úvodu nastavení měli ovšem navrch hosté. Během necelých tří minut přestříleli New Jersey 5:0 a dočkali se vítězné branky, kterou v čase 62:40 zařídil bek Tim Gleason. Americký zadák dosáhl své premiérové trefy kariéry v play-off a vůbec první branky v letošní sezoně.

Bezchybný Luongo vychytal St.Louis

Pittsburghský Bill Guerin vsítil svůj první vítězný gól v play-off, stejně tak jako obránce Caroliny Tim Gleason. V zápase Vancouveru se St.Louis se pak pro změnu premiérového čistého konta kariéry v play-off dočkal Roberto Luongo.

Kanadský reprezentační gólman kryl všech 30 ran St.Louis a výrazně tak pomohl Vancouveru k vítězství 3:0, po kterém nejlepší tým Severozápadní divize vede v play-off už 2:0 na zápasy.

Diváci se dočkali první branky utkání až v 39. minutě, kdy Mats Sundin změnil směr střely Pavola Demitry. Pojistku Vancouveru zařídil v 50. minutě Alexandre Burrows, jenž zakončoval kombinaci švédských bratrů Sedinových. Ti se následně podepsali pod třetí puk v síti Blues, když v samotném závěru Henrik Sedin trefil prázdnou branku při power-play hostí.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 2. zápasy:

New Jersey - Carolina 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
11. Parise (Eliáš) - 20. E. Staal, 63. Gleason. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17.625. Stav série 1:1.

Pittsburgh - Philadelphia 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
37. a 79. Guerin, 57. Malkin - 14. Hartnell, 43. Powe. Střely na branku: 49:40. Diváci: 17.132. Stav série 2:0.

Západní konference - 2. zápas:

Vancouver - St. Louis 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 39. Sundin, 50. Burrows, 59. D. Sedin. Střely na branku: 27:30. Diváci: 18.630. Stav série 2:0.