Jacques Tati na plakátě s dýmkou | foto: ČTK

Režisér Tati musí kouřit větrník, dýmka odporuje francouzskému zákonu

  • 7
Kuřáci ve Francii mají zase o čem diskutovat. Zákon proti reklamě na tabákové výrobky zatrhl Jacquesu Tatimu neodmyslitelnou fajfku. Na plakátech pařížského metra inzerujících aktuální výstavu věnovanou tomuto francouzskému herci a režisérovi ji nahradil dětský větrník.

Za Tatim

Výstavu, která končí 2. srpna, pořádá Cinémathèque française. Exponáty jsou vystaveny v jejím pařížském sídle na adrese 51 rue de Bercy.

Původní fotografie ukazuje režiséra filmů Můj strýček či Prázdniny pana Hulota na mopedu s jeho oblíbenou dýmkou v ústech. To se ale nelíbilo společnosti RATP, která spravuje pařížskou dopravu.

" Zákon je zákon," vzkazuje všem, kdo její čin označují za cenzuru. Odvolává se přitom na předpis z roku 1991, který zakazuje reklamu na tabák.

Jacques Tati na sporné fotografii s dýmkou

"Naši právníci celou věc prozkoumali a došli k závěru, že fotografie skutečně odporuje zákonu. Už jsme podobné kampaně dělali, například na alkoholické produkty, a vždy jsme jednali stejně. Proč měnit postupy, které se osvědčily?" řekl deníku Le Parisien zástupce společnosti Metrobus, která má na starosti reklamu v dopravních prostředcích.

Jako za Stalina

Z debaty o jedné fotografii se navíc pomalu stává debata politická. A to přesto, že například ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová s odstraněním dýmky na dvou tisícovkách plakátů nesouhlasí. "Nejsem pro to, aby se brala fajfka Jacquesu Tatimu!" řekla novinářům.

Dýmka režiséra Jacquese Tatiho jako umělecký artefakt

Macha Makaïeff, kurátor výstavy, označil retuš za stalinistickou cenzuru. "Připadá mi to celé o to absurdnější, že Tati dýmku v žádném ve svých filmů nezapálí. Připomíná mi to stalinistický režim, ten taky upravoval fotografie tak, aby sloužily všemu, jen ne pravdě," zlobí se Makaïeff.

Prezident francouzské cinematéky, režisér Costa-Gavras, souhlasí: "Nemyslím si, že by Tatiho dýmka nabádala ke kouření. Tati by se téhle debatě smál." A Le Parisien pokládá na svých stránkách otázku: Budeme muset zakázat knihy o Sherlocku Holmesovi, protože v nich kouří?"

Macha Makaieff, kurátor výstavy Jacquese TatihoDuncan Macrae a Jacques Tati v roce 1955

Podobná debata se ve Francii odehrála již v roce 2005, když Národní knihovna považovala za vhodné odstranit z fotografie na přebalu katalogu k výstavě cigaretu, kterou drží filozof Jean-Paul Sartre.

Jacques Tati se narodil pod jménem Tatischeff v roce 1907. Zemřel ve věku 75 let v roce 1982. Věnuje se mu současná výstava ve Francouzské filmotéce v Paříži.

UKÁZKA Z FILMU PRÁZDNINY PANA HULOTA