Patrik Eliáš se spoluhráči z New Jersey slaví gól. | foto: Reuters

Eliáš s Fleischmannem se v play-off NHL gólově prosadili

• 19
Boje o Stanley Cup v hokejové NHL zahájily čtyři středeční zápasy, ve kterých se až na jednu výjimku radovala domácí mužstva. Patrik Eliáš gólem pomohl New Jersey k hladké výhře 4:1 nad Carolinou. Tomáš Fleischmann pak pro změnu brankou pouze zmírnil prohru Washingtonu v poměru 3:4 s Rangers. Ve zbylých dvou duelech uspěl Vancouver a Pittsburgh.

Ze čtyř vzájemných zápasů v základní hrací části vyhrálo New Jersey nad Carolinou pouze jedenkrát a to ve finálním představení obou celků v dlouhodobé fázi sezony.

Formu z posledního duelu si Devils přenesli také do play-off, když Hurricanes nedali šanci na úspěch. Domácí mužstvo svého soupeře předčilo ve střelecké aktivitě 39:19, přičemž výsledkem byla výhra 4:1.

Branky vítězů obstarali Mike Mottau, Zach Parise, Jamie Langenbrunner a Patrik Eliáš, jenž s pěti střeleckými pokusy stejně jako Langenbrunner a Parise platil za nejaktivnější hráče utkání. Pro nejproduktivnějšího Čech základní části NHL to byla jubilejní 40. trefa v play-off.

"Je to jen první krok. Bude to ještě dlouhá série. Od něčeho musíte začít a dnes podali všichni k tomu odpovídající výkon," řekl zámořským novinářům Parise, který byl s bilancí (1+1) vyhlášen druhou hvězdou zápasu po kapitánovi Langenbrunnerovi.Čestný úspěch Caroliny, hrající bez obránce Františka Kaberleho, obstaral v třetí třetině Ray Whitney.

Rangers překvapili na ledě Washingtonu

Na zahajovací gól utkání z hole washingtonského útočníka Tomáše Fleischmanna, jenž se prosadil v 27. minutě, dokázali hostující hokejisté Rangers odpovědět sérií tří zásahů, které tvořily základ jejich vítězné návštěvy hlavního města USA v úvodním střetnutí 1. kola play-off.

Obrat skóre režírovali v 28., 37. a 39. minutě Scott Gomez, Nik Antropov a Markus Näslund. Poslední dva jmenovaní forvardi zužitkovali přesilové hry. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že Washington odejde podruhé do kabin za nepříznivého stavu 1:3.

V čase 39:11 však vykřesal jiskru naděje Viktor Kozlov, přičemž srovnání na 3:3 zařídil pro změnu hned v úvodu třetího dějství Alexander Sjomin. Za smírného stavu ovšem opět udeřili hosté z New Yorku. Na finálních 4:3 z pohledu Rangers upravil skóre v 52. minutě útočník Brandon Dubinsky.

Hostům stačilo na vstřelení čtyř branek pouhých 21 ran. Capitals sice ohrozili Henrika Lundqvista 35 střeleckými pokusy, z nichž třináct patřilo Alexanderu Ovečkinovi, prosadit se ale dokázali jen ve třech případech.

Kromě střel se Ovečkin tradičně činil také v osobních soubojích. Takto sestřelil Lauri Korpikoskiho:

Crosby s Malkinem byli nad síly Flyers

Shodnou bilanci jedné branky a asistence si odnesli ze zahajovací konfrontace 1. kola play-off útočníci Pittsburghu Jevgenij Malkin a Sidney Crosby, čímž dali základ výhře 4:1 nad Philadelphií.

Pens se prosadili v každé třetině, přičemž po trefě obránce Marka Eatona z 51. minuty vedli už 4:0. Hosté dokázali ukončit neprůstřelnost brankáře Marc-Andre Fleuryho až v čase 55:25, kdy se v přesilové hře prosadil Simon Gagne.

"Dali do hry mnohem více intenzity. Ukázali nám, jak se hraje hokej v play-off. Když jsme pořád na trestné lavici, nemáme šanci se jim v tom vyrovnat," zlobil se útočník Mike Knuble, jehož Flyers darovali domácímu mužstvu celkem devět početních výhod. Pittsburgh sice využil pouze jednu, přesto zvítězil hladce 4:1.

Daniel Sedin s Luongem zařídili Vancouveru vedení

Švédský útočník Daniel Sedin (1+1) byl u obou branek Vancouveru ve vítězném souboji se St. Louis, proti kterému se na výhře 2:1 celkově pětadvaceti úspěšnými zákroky podílel také kanadský gólman Roberto Luongo.

Skóre střetnutí otevřel v 11. minutě při signalizované výhodě zmiňovaný Daniel Sedin:

Na 2:0 pro domácí zvyšoval v 26. minutě využitou přesilovkou obránce Sami Salo. Hosté slavili jedinou trefu těsně před druhým odchodem do kabin. Za početní převahy se prosadil nejlepší střelec Blues v základní části Brad Boyes.

V hostujícím dresu byl s téměř 24 minutami čistého hracího času nejvytíženějším mužem zápasu český obránce Roman Polák.

Závěrečný tlak St.Louis k vyrovnávající brance nevedl. Podívejte se na sestřih závěrečných vteřin a následné vítězné oslavy Canucks:

Východní konference - 1. zápasy:

Washington - NY Rangers 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)
27. Fleischmann, 40. Vik. Kozlov, 42. Sjomin - 28. Gomez, 37. Antropov, 39. Näslund, 52. Dubinsky. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.277. Stav série: 0:1.

Pittsburgh - Philadelphia 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
5. Crosby, 22. Kennedy, 47. Malkin, 51. Eaton - 56. Gagne. Střely na branku: 33:27. Diváci: 17.132. Stav série: 1:0.

New Jersey - Carolina 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
17. Mottau, 21. Parise, 32. Eliáš, 50. Langenbrunner - 50. Ray Whitney. Střely na branku: 39:19. Diváci: 17.625. Stav série: 1:0

Západní konference - 1. zápas:

Vancouver - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
11. D. Sedin, 26. Salo - 39. Boyes. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18.630. Stav série: 1:0.