Demonstranti pověsili na plot prezidentské rezidence kravaty.

Demonstranti pověsili na plot prezidentské rezidence kravaty. | foto: Reuters

Gruzínská opozice mění taktiku, kromě demonstrací nabízí prezidentovi kravaty

  • 3
Do ulic Tbilisi už šestý den po sobě vyrazily tisíce příznivců opozice, aby protestovaly proti prezidentovi Michailu Saakašvilimu. Gruzínská opozice ale mění taktiku. Místo masových demonstrací volí menší protesty, které mají účastníky pobavit. Dnes tak protestující Saakašvilimu předali kravaty a v budoucnu se chtějí zavírat do klecí.

Příznivci opozice chodí do ulic gruzínské metropole už téměř týden a říkají, že budou protestovat tak dlouho, dokud prezident Saakašvili neodstoupí. Ten už jasně řekl, že nic takového neplánuje a v úřadu hodlá setrvat do roku 2013, kdy končí jeho druhý mandát.

Pokud se tak protesty nezvrhnou v revoluci nebo proti nim Saakašvili nezasáhne silou, na příznivce opozice čekají ještě čtyři roky demonstrací a ty je třeba si "zpestřit".

Opozice se bude zavírat do klecí

Před prezidentskou rezidencí proto vyrostlo stanové městečko, kde opozičníci hodlají trávit noci. Na různých místech ve městě se také objevují klece jako symbol "policejního státu", v nějž se prý Gruzie během Saakašviliho vlády změnila.

Demonstrace gruzínské opozice v Tbilisi

Železná vězení by také brzy měla dostat své obyvatele. Na určitou dobu se v nich chtějí nechat zavírat čelní představitelé opozičních stran. Chtějí tak symbolizovat omezení a šikanu, jimž je údajně vládní tábor vystavuje.

Happeningy začaly už dnes, kdy do centra dorazilo 12 tisíc lidí. Před prezidentským palácem se uskutečnila "kravatová demonstrace". V reakci na televizní záběry, na nichž Saakašvili (nervózní před přenosem BBC) žvýká svou červenou kravatu, mu účastníci akce nabídli další kravaty. Přivázali je na mřížový plot prezidentského sídla.

Každodenní shromáždění v centru města tím ale nekončí. "Budeme se shromažďovat v různých částech města, abychom od Saakašviliho dostali konkrétní odpovědi na naše otázky," řekl jeden z opozičních předáků Irakli Alasania, bývalý velvyslanec Gruzie při OSN a nyní šéf hnutí Sdružení pro Gruzii. "Naše akce mají výslovně pokojný charakter," zdůraznil.

Opozici vadí zpackaná válka s Ruskem

Kritici Saakašvilimu vytýkají hlavně způsob, jakým loni v srpnu vedl krátkou válku s Ruskem. Ta skončila drtivou porážkou gruzínských sil a způsobila zemi obrovské hmotné škody. Viní ho také z toho, že vládne jen v zájmu svých nejbližších spojenců a pramálo se prý stará o vytváření pracovních příležitostí a boj proti chudobě.

Demonstrace gruzínské opozice v Tbilisi

Dále jej obviňují ze snahy potlačit své odpůrce, z umlčování médií a z neuskutečňování reforem, které slíbil v roce 2003 při takzvané revoluci růží, jež ho vynesla k moci.

Saakašvili ustoupit nehodlá. Místo toho nabídl opozici jednání o ústavních změnách, jež by daly více pravomocí parlamentu a zavedly by přímé volby starostů, kteří jsou dnes jmenováni. Většina opozičních lídrů nabídku odmítla.

"Vláda měla podniknout takové kroky dříve. Necouvneme ani o píď. Nepřestaneme demonstrovat, dokud prezident neodstoupí," prohlásila bývalá předsedkyně parlamentu Nino Burdžanadzeová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue