Asijský summit o krizi a KLDR zrušili Thajci s klacky, hosté prchli vrtulníky

  • 23
Thajští odpůrci vlády dosáhli zrušení summitu o ekonomické krizi a raketovém programu KLDR. V letovisku Patája, kde se summit konal, platí výjimečný stav. Demonstranti vtrhli do tiskového centra a žádali demisi předsedy vlády Apchisita Vedžadžívy. Delegáty začaly evakuovat vojenské vrtulníky.

Účastníci summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) měli mluvit o hospodářské krizi či o severokorejském raketovém programu. Jenže program narušily protesty, které policie nezvládla. Asi tisícovka demonstrantů včetně stařenky na kolečkovém křesle vtrhla do tiskového střediska.

"Hlavním úkolem nyní je dostat účastníky summitu bezpečně domů," připustil premiér a hostitel summitu Apchisit Vedžadžíva. V letovisku Patája, kde se summit koná, vyhlásil výjimečný stav. O hodinu později začaly účastníky summitu odvážet vojenské vrtulníky na blízké armádní letiště.

Helikoptéra odváží politiky z thajského summitu do bezpečí (11. dubna 2009)

Český velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk připustil, že v ulicích Patáji hrozí nebezpečí. "Malé riziko tady je, vyhlášení výjimečného stavu znamená, že by nemělo docházet k přesouvání více lidí než pěti najednou," řekl v České televizi.

Demonstrace na podporu thajského expremiéra Šinavatry (11. dubna 2009)

Už před zrušením summitu padly chystané nedělní rozhovory o odpálení severokorejské rakety dlouhého doletu, protesty totiž začaly už v pátek. "Trojstranná schůzka byla zrušena," potvrdil člen japonské delegace. Dodal, že ministr zahraničí Hirofumi Nakasone mluvil se svým severokorejským a čínským protějškem alespoň telefonicky. Právě nad Japonskem střela proletěla. - o testu rakety KLDR čtěte zde

Zatímco Japonsko spolu s USA a Británií požadují kvůli odpálení rakety v Radě bezpečnosti OSN zpřísnění sankcí vůči režimu Kim Čong-ila, Čína a Rusko tento krok odmítají. A v Radě bezpečnosti mají právo veta.

Demonstrace na podporu thajského expremiéra Šinavatry (11. dubna 2009)

Rozzlobení Thajci žádají především odstoupení ministerského předsedy Vedžadžívy a jeho vlády a vypsání předčasných parlamentních voleb. Ty poslední se v Thajsku konaly před necelými čtyřmi měsíci. Předchozí premiér Šinavatra odstoupil kvůli obviňování z korupce a zneužívání moci. Také konec jeho vlády doprovázely protesty.

Demonstrace na podporu thajského expremiéra Šinavatry (11. dubna 2009)

Při pátečním začátku summitu se stovky červeně oděných Šinavatrových stoupenců nakonec stáhly a umožnily delegátům, aby se do hotelu v Patáje sjeli. Už včera se ale prali s policií. Obvinili také stoupence vlády (ti nosívají modrá trička), že nejméně ve dvou případech po demonstrantech svévolně stříleli.

Demonstrace na podporu thajského expremiéra Šinavatry (11. dubna 2009)

Summit desetičlenného bloku ASEAN se zabýval zejména světovou ekonomickou krizí. Jako hosté se účastní i zástupci nečlenských zemí - Čína, Japonsko, Indie, Jiřní Korea, Austrálie a Nový Zéland. Zástupce Severní Koreje přijel vyjednávat o raketovém programu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue