VIDEO: Začala pstruhová sezona, Lipno čeká omezení lovu

  • 0
Rybáři se ode dneška mohou vypravit na pstruhy. Na Lipně, které patří mezi tradiční cíle ryb chtivých lovců, se ale musí připravit na zpřísnění pravidel.

Důležité odkazy

Členové Českého rybářského svazu se musí přichystat na drobná omezení. Ve dvou lipenských zátokách nově vznikly chráněné rybí oblasti a v celém jezeře je omezený způsob lovu dravých ryb. Z největší tuzemské přehradní nádrže totiž postupně mizí původní dravé ryby, hlavně vysoce ceněný candát.

Aby to nebylo rybářské obci tak líto, připravili jihočeští rybáři pro své členy i nadstandardní dárek. K prvotnímu vysazení mají připraveno šest tun pstruha duhového a 1,5 tuny sivenů. Vysadí však i větší ryby o hmotnosti kolem kilogramu, aby se rybáři mohli hned po zimě potěšit z pěkných úlovků.

Na Moravě zásadní změny nechystají. "Většina pravidel zůstává stejná jako loni," tvrdí hospodář Moravského rybářského svazu Petr Spurný. "A tato pravidla naši členové moc dobře znají, ostatně mají je i v dokladech, které jsou povinni nosit s sebou i k vodě," doplňuje.

Co bude na Lipně

Ranní siesta s prutemLetošní změna se týká dvou zátok na pravém břehu jezera - větší Kyselovské naproti Horní Vltavici a menší zvané Hadí luka naproti Jenišovu. V těchto chráněných rybích oblastech platí celoroční zákaz rybolovu. Bude označený jak na břehu, tak bílými bójemi ve vodě, které rybáři rozmístili během minulého víkendu. Chtějí oblasti chránit před náporem rybářů, vysazovat tam mladé ryby a zlepšovat podmínky rozmnožování.

Další omezení jsou stanovena pro lov dravých ryb. "Cílem je ochránit menší podměrečné ryby, aby nebyly neúměrně poškozovány," uvedl hospodář územního výboru Českého rybářského svazu Milan Hladík.

Nově je proto na Lipně zakázán takzvaný lov hlubinnou přívlačí s použitím motoru, při němž rybář jede motorovou lodí a táhne za sebou nástrahu. Zároveň platí omezení při používání nástražné rybičky - nově musí být velká minimálně 20 centimetrů, aby háček ulovenou rybu nepoškodil.

Jak se chytá na Lipně

Lipno je s více než 4 500 hektary největší vodní nádrží v Česku. Na jihu Čech patří k nejdůležitějším revírům, které každoročně navštíví na 10 000 rybářů z Česka a 2 500 hostů z ciziny. Značný nápor rybářů je jednou z příčin úbytku ryb. Rybáři například zaznamenali velký rozdíl v úlovcích candátů, jichž v nejštědřejším roce 2005 chytli na Lipně asi 12 000, zatímco loni a předloni jen zhruba 1 500.

Kdy a jak se smí chytat

ÚlovekI když je rybář držitelem povolenky, musí dodržovat poměrně přísná pravidla. Smí sice například lovit sedm dní v týdnu, ale přivlastňovat si ryby lososovité (pstruh obecný a duhový, siven americký či lipan podhorní) je možno pouze tři dny v kalendářním týdnu, tyto dny musí být v oddílu II povolenky k lovu (Evidence docházky a úlovků) označeny zakroužkováním data.

Lovící si smí v jednom kalendářním dni ponechat v povoleném limitu pouze jednu lososovitou rybu, jejíž celková délka přesáhla 45 cm.
Maximální počet ponechaných lososovitých ryb na jednu roční pstruhovou povolenku je stanoven na 50 kusů. V případě, že držitel povolenky vyčerpá tento limit, je oprávněn si zakoupit další povolenku platící ve všech oficiálních revírech.

Podobných pravidel se najde daleko víc, přesné znění najdete například na stránkách Jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu.