Premiérem bude Fischer, o složení vlády se rozhodne po Velikonocích

  • 204
Předsedou přechodné vlády bude Jan Fischer. S tímto jménem přišli na Hrad šéfové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek a prezident Václav Klaus na něj kývl. Šéfa Českého statistického úřadu jmenuje ve čtvrtek. Příští týden pak začnou jednání o složení úřednického kabinetu.

"Rozhovory o personálním složení zahájíme po velikonočních svátcích," řekl Jan Fischer poté, co před budovou Českého statistického úřadu oznámil, že je ochoten funkci premiéra přijmout.

Václav Klaus se rozhodl jmenovat Fischera do funkce předsedy vlády na Pražském hradě ve čtvrtek 9. dubna ve 14 hodin. "Prezident vyjádřil uspokojení nad řešením, které odpovídá jeho požadavkům, jež zformuloval poté, co vláda podala demisi," informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Podle premiéra v demisi Topolánka dal Jan Fischer jasně najevo, že to bude on, kdo sestaví úřednickou vládu. Mirek Topolánek to uvedl ve svém prohlášení. Počítá s tím, že jména nových ministrů bude s Fischerem konzultovat. "Konečné rozhodnutí bude ale záležet na nynějším šéfovi Českého statistického úřadu," dodal.

Podle Topolánka jsou všechna jména, na kterých se představitelé vládní koalice shodli, přijatelná i pro sociální demokraty. Všichni kandidáti jsou odborníci bez politické příslušnosti. "Mají to být odborníci, kteří budou fakticky schopni resort řídit, ale kteří nemají politické ambice," doplnil Topolánek.

Je podle vás Jan Fischer dobrou volbou pro předsedu úřednické vlády?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 10. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6203

ANO
ANO 1936

Topolánek s Paroubkem oznámili prezidentovi jméno předsedy dočasné vlády dnes odpoledne.

Jan Fischer odjíždí v Praze z jednání o nové vládě (5. dubna 2009)Na dočasné úřednické vládě se strany dohodly v neděli v noci na setkání v Kramářově vile. I když později stranická grémia lidovců a zelených od dohody ustoupila, Topolánek se obrátil s prosbou o podporu na jednotlivé poslance.

Dohodu o vládě tak kromě klubu ODS a ČSSD podpořili navzdory svému vedení i poslanci KDU-ČSL. - čtěte Kalousek podepsal dohodu navzdory vedení lidovců

ODS a ČSSD se dohodly i na krizovém balíčku

Fischer se dnes odpoledne ještě jednou setkal se šéfy ODS a ČSSD. "Na této společné schůzce mne seznámili s průběhem a dosavadními výsledky politických jednání. Současně mi sdělili, že prezident republiky Václav Klaus je připraven jmenovat mne 9. dubna předsedou vlády. Tuto informaci, kterou mi potvrdila Kancelář prezidenta republiky, jsem vzal na vědomí a jsem připraven tento úkol zítra přijmout," uvedl ve svém prohlášení Fischer.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

ODS se dnes také dohodla s opoziční ČSSD na protikrizovém balíčku. Čtyři ze sedmi opatření prosadila opozice. Deníku MF DNES to potvrdil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. - o protikrizovém balíčku čtěte zde

Jan Fischer

Datum a místo narození: 2. ledna 1951, Praha

Jan FischerVzdělání: Vystudoval na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie v roce 1974. V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.

Současná funkce: Od dubna 2003 je předsedou Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Předchozí zaměstnání a funkce: Do ČSÚ nastoupil již po vysoké škole; v roce 1990 se stal místopředsedou tohoto tehdy ještě federálního úřadu (ve funkci zůstal i po vzniku ČSÚ). Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru. Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ byl vedoucím výzkumných pracovišť Fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Členství v politických stranách: Nyní bez politické příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.

Rodina: Je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue