Při protestech v Moldavsku zemřela žena, volby se asi budou přepočítávat

  • 84
Parlamentní volby v Moldavsku vyhráli komunisté. To se nelíbí opozici a studentům. Tvrdí, že si komunisté k moci pomohli podvody, a přišli to hlasitě vykřičet do ulic metropole Kišiněva. Demonstranti vtrhli do sídla prezidenta a parlamentu. Tam se při požáru udusila jedna žena. Úřady pak oznámily dohodu s opozicí o přepočítání hlasů z voleb. Opozičníci ji popírají.

Ulicemi Kišiněva ráno pochodovalo nejméně deset tisíc studentů. Nesli vlajky Moldavska a Evropské unie a křičeli protikomunistická hesla. Dav se vydal od sídla vlády hlavní ulicí k prezidentské kanceláři.

Tady už na něj čekaly kordony ozbrojených policistů. Demonstranti po nich začali házet vše, co jim přišlo pod ruku, a pokusili se vtrhnout do budovy. Policisté odpověděli vodními děly a granáty se slzným plynem.

VOLBY V MOLDAVSKU

Parlamentní volby v Moldavsku drtivě vyhráli komunisté

Drama v kišiněvských ulicích tím ale neskončilo. Protestující se přesunuli k sídlu parlamentu, rozbili okna, začali jimi z budovy vyhazovat nábytek z kanceláří zákonodárců a pak ho zapalovali.

Protesty mají údajně nejméně jednu oběť. "Jsou zde oběti. Mladá žena zemřela na šok po otravě oxidem uhelnatým v budově parlamentu," uvedl hlasatel zpráv v televizi Moldova 1 s odvoláním na informace policie.

Podle ČTK, která odkazuje na místní televizi Realitatea, bylo zraněno více než 30 lidí, mezi nimi desítka policistů. Některá zranění jsou podle lékařů těžká.

Moldavští studenti vyšli do ulic, nechtějí vládu komunistů

Komunisté označili nepokoje za pokus o státní převrat. Moldavský prezident Vladimir Voronin dnes v televizi obvinil opoziční demonstranty z pokusu o státní převrat a vyjádřil odhodlání bránit stát a jeho integritu všemi prostředky.

Moldavská opozice využila situace a vyzvala k uspořádání nových parlamentních voleb. "Chceme, aby byly vypsány nové volby. My je vyhrajeme," prohlásil Serafim Urecheanu ze strany Naše Moldavsko.

Nakonec ale opoziční předáci údajně zasedli k jednacímu stolu a domluvili se s moldavskými úřady na přepočítání hlasů z nedělních parlamentních voleb. Dohoda ale v podvečer zřejmě padla, protože jeden z předáků opozice její existenci popřel

Moldavští studenti vyšli do ulic, nechtějí vládu komunistů

Krize, nad kterou vyjádřilo znepokojení už i Rusko a Evropská unie, tak zatím nekončí. Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyzval studenty, ať upustí od násilí.

Opozice neměla před volbami přístup do médií

Nepokoje v moldavských ulicích rozpoutal výsledek nedělních voleb, které s přehledem vyhráli komunisté. Hlasovala pro ně zhruba polovina voličů. Kromě komunistů se do parlamentu dostaly ještě tři opoziční strany, které dohromady budou mít ve 101členném sboru pouze 35 hlasů.

Opozice tvrdí, že předvolební kampaň i volby samotné provázely podvody. Samotné hlasování monitorovalo na tři tisíce pozorovatelů, kteří doposud neshledali žádné vážné pochybení při hlasování.

Moldavští studenti vyšli do ulic, nechtějí vládu komunistů

Delegát Evropské komise v Kišiněvě ale poukázal na nesrovnalosti během předvolební kampaně. Stejně jako při předchozích volbách měly opoziční strany velmi ztížený přístup do médií, hlavně do televize a rozhlasu, které jsou kontrolovány komunisty.

Opozice varovala, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebude stanoveno datum nových voleb. "Vyzvali jsme mezinárodní organizace, aby neuznávaly výsledky voleb," řekl jeden z šéfů opozice a starosta Kišiněva Dorin Chirtoaca a dodal, že oficiálně uváděná volební účast 60 procent není správná. Podle něho někteří voliči házeli více hlasovacích lístků. "Volby byly zfalšované. Lidé nevědí, co je demokracie," dodal.

Moldavsko

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

V boji vlády s opozicí jde také o post prezidenta. Výsledky voleb zajišťují komunistům většinu v 101členném parlamentu, kde budou mít zřejmě 60 křesel. K tomu, aby mohli na jaře prosadit jako prezidenta svého kandidáta, ale potřebují dvoutřetinovou většinu, k níž jim chybí jeden hlas.

Pokud nynější rozdělení mandátů zůstane, budou muset vyjednávat s opozicí. Současnému komunistickému prezidentovi Vladimiru Voroninovi končí tento měsíc již druhý mandát a ústava mu nedovoluje ucházet se o třetí. Hlavu státu volí v Moldavsku parlament.

KOMUNISTÉ V MOLDAVSKU

- Komunisté se poprvé dostali k moci v roce 2001, kdy prosazovali proruské programy. V roce 2005 udělali radikální obrat směrem k Evropské unii, ale nadále se snažili vycházet dobře s Moskvou, na níž jsou závislí ohledně dodávek plynu a s níž musí dořešit situaci v problematickém Podněstří.

- Moldavsko je jedním z nejchudších států Evropy; tamní průměrná měsíční mzda dosahuje v přepočtu necelých sedmi tisíc korun. Loni Moldavané pracující v zahraničí poslali domů 1,6 miliardy dolarů, což je suma téměř rovná státnímu rozpočtu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video