Koaliční vyjednávací tým, který se s ČSSD dohodl na nové vládě (5.4.2009) | foto: ČTK

Vládnout budou nováčci, Kalousek ani Schwarzenberg neprošli

  • 939
V nové vládě, která nastoupí 9. května, budou samí nováčci. A to přesto, že si končící premiér Mirek Topolánek přál, aby v kabinetu zůstal šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a zřejmě také ministr financí Miroslav Kalousek. Oba si totiž v Evropské unii získali velký respekt svých kolegů.

Nakonec se to Topolánkovi zřejmě nepovede. A premiér to včera i sám přiznal. "Pokládám za skoro nemožné, aby kdokoli z té původní vlády, které byla vyslovena nedůvěra, v nové zůstal," pokrčil rameny šéf ODS po nočním jednání v Kramářově vile s lidovci, zelenými a ČSSD.

Vládu povede Jan Fischer

Na šéfovi statistiků se shodla koalice s opozicí 

Ministra Schwarzenberga se kvůli jeho kreditu v zahraničí a kvůli předsednictví Česka v Evropské unii snažili udržet ve vládě i zelení.

"Bojovali jsme za něj jako lvi. Jeho přínos jen stěží nahradíme," řekl šéf zelených Martin Bursík. "V řadě věcí jeho působení ve vládě nebylo šťastné," řekl včera odpoledne místopředseda ČSSD a stínový ministr Lubomír Zaorálek.

Pro ČSSD byl Schwarzenberg trnem v oku kvůli proamerické zahraniční politice a obhajobě plánu vybudovat protiraketový štít v Evropě.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Socialisté však šli do jednání o vládě se svým "koněm", za Schwarzenberga navrhovali náměstka Jana Kohouta. Jeho jméno bylo v souvislosti s vládou ve hře už na jaře 2005, když rezignoval Stanislav Gross. Než křeslo premiéra přijal Jiří Paroubek, o Kohoutovi se mluvilo jako o možném šéfovi vlády.

Socialisté podle včerejších dohod budou obsazovat místo ministra zahraničí i vicepremiéra pro evropské záležitosti. "Snažili jsme se, aby obojí řešila ČSSD. Aby všechny ty nepříjemnosti po pádu vlády poznali sami na sobě, až vyjedou ven," uvedl šéf lidovců Jiří Čunek.

Jakl: Nebudou schválnosti

Jmenování šéfa ČSÚ Jana Fischera do čela vlády bude jisté, až na to kývne i prezident Václav Klaus. "Pan prezident určitě nebude dělat schválnosti, vždyť k politické dohodě vyzýval," řekl včera pozdě večer Klausův tajemník Ladislav Jakl.

Hradu vadí jediná "drobnost", a to, že Topolánkova vláda v demisi bude vládnout ještě měsíc. Klaus si totiž přál, aby nová, plnohodnotná vláda nastoupila co nejrychleji.

Fischer: V politice zůstat nechci

Rozhovor iDNES.cz s možným budoucím premiérem

Ještě než politici řekli, že vládu povede Fischer, spekulovalo se i o tom, že by povýšil Kalousek. "Žádnou nabídku, abych se stal novým premiérem, jsem nedostal," dušoval se včera končící ministr financí.
Ačkoli politici včera mluvili o tom, že složení vlády se teprve bude dolaďovat, o některých jménech se už nyní hovoří.

V průběhu včerejška se tak třeba objevilo nové jméno kandidáta na ministra obrany. Politici si vytipovali Štefana Füleho, velvyslance při NATO, který byl dříve i náměstkem ministra obrany. "Bez komentáře," odvětil Füle na dotaz MF DNES, zda dostal nabídku jít do vlády.

Lidovci se zase pokusí dostat do vlády na pozici ministra zdravotnictví onkologa Pavla Klenera, který už v minulosti ministerstvo vedl.

"Kdo se objeví v médiích, je mrtev," hodnotí přitom s úsměvem spekulace o složení nové vlády šéf zelených Martin Bursík.

Politici se včera večer, po odletu Baracka Obamy z Česka, k jednání o nové vládě sešli pod hrozbou ultimáta od ČSSD. Ta hrozila, že když se ještě v neděli politici nedomluví na vládě a termínu předčasných voleb, budou považovat jednání za "mrtvá" a půjdou to ohlásit prezidentovi Václavu Klausovi.

Právě hlava státu by pak podle nich měla převzít iniciativu a sama vybrat člověka, který by byl složením nové vlády pověřen.

A "kvapíkové jednání" o vládě v minulých dnech vyplývalo právě z obavy, co by Klaus udělal.

Nová "letní překlenovací vláda" má podle politiků především upravit rozpočet na letošní rok kvůli ekonomické krizi, připravit základy rozpočtu na rok 2010 a v klidu dovést zemi k předčasným volbám.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video