Dočasnou vládu by měl vést šéf statistiků Fischer, shodli se politici

  • 1308
Představitelé končící vládní koalice a ČSSD se shodli na jméně předsedy překlenovací vlády odborníků. Měl by jím být šéf Českého statistického úřadu Jan Fischer. Mirek Topolánek navrhne prezidentu Klausovi, aby právě jeho pověřil sestavením kabinetu. Předčasné volby se zřejmě budou konat 9. a 10. října.

Odstupující premiér Mirek Topolánek uvedl, že s Janem Fischerem souhlasily všechny strany.

"Pan Fischer je zkušený státní úředník, který může zvládnout tuto funkci," potvrdil šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Ocenil jazykové znalosti a mezinárodní kontakty možného budoucího premiéra.

DOKUMENT: Předběžná dohoda koalice a ČSSD o nové vládě

Topolánek prezidentovi navrhne, aby novou překlenovací vládu jmenoval od 9. května. Spolu s Paroubkem seznámí Klause s výsledky jednání během pondělí, zřejmě telefonicky.

Předčasné volby by se měly konat nejpozději 15. října, jako nejpravděpodobnější se přitom podle Topolánka jeví víkend 9. a 10. října. Poslanci všech čtyř stran v nejbližší době předloží návrh ústavního zákona, který by předčasné volby umožnil.

Dohoda na termínu a premiérovi je zatím podle Topolánka předběžná, protože ji musí schválit patřičné orgány stran. Nejužší vedení všech partají s ní ale souhlasí.

Fischer: Pečlivě jsem to zvažoval

Jan FischerŠéf statistiků zatím své případné priority v čele vlády nechce komentovat. "Je to předběžná dohoda. I když jméno padlo ve shodě, bude samozřejmě testována a schvalována všemi těmi politickými subjekty," řekl Fischer iDNES.cz s tím, že je připraven nabídku přijmout.

Dodal, že návrh na vedení nové vlády odborníků dostal teprve na začátku víkendu. "Samozřejmě jsem to velmi pečlivě zvažoval. Neodpověděl jsem na to bezprostředně, to není můj styl," popsal iDNES.cz svoje rozhodování. Politici čtyř stran nechtěli novinářům sdělit, kdo s nápadem předat vládu Fischerovi původně přišel.

Velkých tlaků a ovlivňování programu vlády odborníků současnými politickými lídry se Fischer nebojí.

"Já si myslím, že to až tak nehrozí," řekl Fischer iDNES.cz. "Posledních dvacet let jsem žil v čele nebo ve vrcholovém vedení instituce, která byla striktně politicky neutrální a která si na tom zakládala. A myslím si, že ta instituce obstála a že tu zkušenost mám," dodal.

V politice zůstat nechci, říká Fischer

čtěte rozhovor se statistikem navrženým na premiéra

"Svůj" kabinet by měl sestavit z řad nestranických odborníků. Návrhy mu dají strany končící koalice a ČSSD. Zatímco dosud vládní partaje přinesou osm jmen, sociální demokracie bude obsazovat sedm resortů.

Mandát Fischerovy vlády však bude velmi omezený, zdůraznil Topolánek. Bude se soustředit na dokončení českého předsednictví EU, přípravu rozpočtu na příští rok, boj s ekonomickou krizí a běžnou administraci státního aparátu.

V novém kabinetu nebude nikdo ze současných ministrů. "Myslím, že je to obvyklé u vlády, která skončí vyslovením nedůvěry," komentoval to na briefingu Paroubek.

Největší boj se zřejmě odehrál okolo ministerstva zahraničních věcí. Podle šéfa ČSSD zelení chtěli prosadit, aby na postu zůstal nestraník Karel Schwarzenberg, ale sociální demokracie nesouhlasila.

role stran v dočasné vládě

ODS, KDU-ČSL a SZ navrhnou nestraníky na post:
 
- ministra obrany (dosud Vlasta Parkanová, KDU-ČSL)
- ministra spravedlnosti (dosud Jiří Pospíšil, ODS)
- ministra financí (dosud Miroslav Kalousek, KDU-ČSL)
- ministra životního prostředí (dosud Martin Bursík, SZ)
- ministra dopravy (dosud Petr Bendl, ODS)
- ministra školství (dosud Ondřej Liška, SZ)
- ministra kultury (dosud Václav Jehlička, KDU-ČSL)
- ministra zdravotnictví (dosud Daniela Filipiová, ODS)
 
ČSSD navrhne nestraníky na post:
 
- ministra zahraničních věcí (dosud Karel Schwarzenberg, za SZ)
- ministra vnitra (dosud Ivan Langer, ODS)
- ministra průmyslu a obchodu (dosud Martin Říman, ODS)
- ministra zemědělství (dosud Petr Gandalovič, ODS)
- ministra pro evropské záležitosti (dosud Alexandr Vondra, ODS)
- ministra práce a sociální věcí (dosud Petr Nečas, ODS)
- ministra pro místní rozvoj (dosud Cyril Svoboda, KDU-ČSL)
 
Agenda ministra pro lidská práva a národnostní menšiny, kterým je nyní Michael Kocáb (za SZ), bude včleněna do působnosti předsedy vlády a řízena vládním zmocněncem pro lidská práva a národnostní menšiny až do nástupu vlády, která vzejde z předčasných voleb.

Post ministra bez portfeje a předsedy Legislativní rady vlády, kterým je
nyní Pavel Svoboda (KDU-ČSL), dohoda koaličních stran a ČSSD neřeší.

Kalousek: Křeslo premiéra mi nenabídli

Nedělní schůzka zástupců koaličních stran a ČSSD začala se zpožděním v osm hodin večer. Politici se sešli v premiérské rezidenci - v Kramářově vile. Jednání dospělo ke konci už před desátou navzdory varováním, že se může protáhnout do rána.

Několik dnů se spekulovalo o tom, že favoritem na premiéra je dosavadní ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Sám ale dnes novinářům při čekání na prezidenta USA Baracka Obamu na Pražském hradě řekl, že takovou nabídku od premiéra v demisi a šéfa ODS Mirka Topolánka nedostal.

Jiří Paroubek deklaroval, že jako jedinou možnost, jak překonat krizovou situaci po pádu vlády, vidí kabinet odborníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue