Slávistický brankář Neruda si ve 35 letech zachytal poprvé ve finále play-off extraligy | foto: Michal Šula, MF DNES

Před zápasem jsem si pustil Švejka, říkal Neruda, který vychytal střelce Varů

• 0
Byl to jeho první zápas ve finále play-off extraligy. A hned vítězný. Kouč hokejistů Slavie Vladimír Růžička nasadil ve druhém utkání místo Dominika Furcha do branky Stanislava Nerudu. A ten se mu odvděčil skvělým výkonem. V první třetině za stavu 0:0 navíc chytil trestné střílení domácího veterána Řezníčka.

Hokejisté Slavie v sobotu vyhráli v Karlových Varech 5:1 a vyrovnali stav finálové série na 1:1. Stejně jako loni se tak Slavia stala prvním týmem, který ve Varech v play-off vyhrál.

"Domino (Furch) předváděl v pátek perfektní zákroky. Po zápase mi ale Láďa (kouč Růžička) v kabině řekl, že příště půjdu do branky já," popisoval 35letý Neruda, který si v utkání připsal 39 úspěšných zákroků.

Co vám k tomu ještě kouč Růžička řekl?
Nic mi nevysvětloval. Prostě řekl, ať se na to připravím.

A co jste mu odpověděl?
Říkam jo, Láďo dobrý (smích).

Spal jste dobře před zápasem?
Jasně. S Michaelem Vyhlídalem, s nímž bydlím, jsme si pustili Švejka na dobrou noc. Ani jsem ho nedokoukal a usnul jsem.

Hodně vám v první třetině zvedlo sebevědomí chycené trestné střílení, že?
Samozřejmě vás něco takového povzbudí. Ale ve Varech se musíte soustředit celý zápas a na všechny střely. Vary znovu potvrdily, že střílí i z brankové čáry a rohů.

Před trestným střílením na vás jeli osamoceni Kumstát se Skuhravým. Co jste si říkal, když jste je viděl?
Ani jsem si nevšiml, že to byli oni dva. Jen jsem sledoval akci od modré čáry, když jeli dva na nula. Přemýšlel jsem, jak by to mohli zkombinovat. Proto jsem tak vylétl a vystrčil hokejku. Možná jsem mohl jít o chvilku dřív, ale Skuhravý by to pak mohl plácnout do prázdné branky.

Hodil jste hokejku do přihrávky Skuhravého schválně?
Úmysl to určitě nebyl. Hokejka mi vyklouzla, protože já na ní nemám zase tak velkou bambuli. Rozhodně jsem to nechtěl, ale bohužel mi vyklouzla. A bohudík, že jsem ten nájezd chytil.

Nakonec se to ukázalo skoro jako klíčový zákrok utkání. Vaše hokejka sice nezasáhla puk, ale rozhodila Kumstáta natolik, že nedokázal zakončit do prázdné branky.
To nevím, pořád to byla první třetina. Sami jste viděli, jak na nás ve druhé třetině Vary vlétly. Po snížení na 2:1 nás v podstatě nepustily z naší obranné třetiny. My jsme naštěstí přidali další góly a mohli jsme to v klidu dohrát.

Byl jste na sebe v tu chvíli naštvaný, že vám vypadla hokejka a bylo z toho trestné střílení?
Nebyl. Něco takového se zkrátka stane. Neudělal jsem to schválně. Naštěstí to tomu hráči (Kumstátovi) skočilo, protože jinak by dával do prázdné. A Pepa Řezníček pak zakončil tak, že mě to trefilo.

Jak jste viděl ten nájezd Řezníčka?
Na nájezdy je velice šikovný. Na modré čáře mu ale utekl puk. A naštěstí pak vystřelil dost brzo, už na čárkách. To bylo pro mě překvapení.

Váš spoluhráč Jaroslav Bednář však na druhé straně s obdobným zakončením proti Mensatorovi uspěl. Věděl jste, co udělá?
Bavili jsme se o tom už minulý týden na tréninku, když mi dal stejným způsobem gól. Říkal, že mu to tam takhle dá. Připravoval se na to asi čtrnáct dní. Říkal, že když pojede sám na bránu, tak to takhle udělá.

Jakou máte vy bilanci na tréninku s Bednářem, když si na vás zkouší nájezdy?
Moc pozitivní ne (smích). Je velice šikovný, když mu to neskočí, tak je to z osmdesáti procent gól. Umí zakončit ze všeho. Umí vystřelit z ničeho nic, puky se mu špatně chytají.

Jak se mohl váš tým přes noc takhle změnit?
Potřebovali jsme tady urvat jedno vítězství, aby se nám do Prahy jelo rychleji... teda abychom rychleji spali (smích). Prostě aby se nám jelo líp domů. Kluci předvedli opravdu super výkon, dřeli až do krve. Ve druhé třetině jsme měli hodně vyloučených, ale ustáli jsme to.

Slavii jste znovu přinesl štěstí. Co na to říkáte?
Jako ve snu si rozhodně nepřipadám. Série bude ještě dlouhá, zatím je to 1:1 na zápasy. Vyhrát sérii 4:1 by bylo super, ale bude to ještě dlouhé.

Přesto, dokázali jste srovnat stav finále na 1:1 a teď vás čekají tři domácí zápasy, v nichž si můžete vybojovat titul. To pro vás vypadá nadějně.
Budeme se samozřejmě snažit podat doma co nejlepší výkon. Uvidíme, jak to všechno dopadne.

Na stadionu ve Varech bylo dost teplo. Jak moc to bylo znát?
Hodně. Když je venku teplo, sluníčko svítí, tak ta plechová aréna ve Varech to kumuluje. Navíc když přijde plný barák... Když je venku zima, je i v hale ve Varech zase velká zima, ale teď tady bylo extrémní teplo. Myslím, že mám za zápas tak čtyři kila dole.

A kolik tekutin jste vypil během zápasu?