V Praze na Vyšehradě probíhá vrcholná schůzka EU s USA.

V Praze na Vyšehradě probíhá vrcholná schůzka EU s USA. | foto: Reuters

Přijměte vězně a Turecko, my uděláme víc pro klima, nabídl Obama Evropě

  • 521
Summit EU a USA skončil. Jeho hlavním hostem byl prezident USA Barack Obama. Na summitu řekl, že se USA zapojí do boje proti klimatickým změnám, zároveň vyzval EU, aby přijala vězně z Guantánama do svých věznic a Turecko mezi své členy. V půl páté se sešel s Václavem Havlem.

Obama v Praze minutu po minutě

on-line reportáž ZDE / fotografie a videa ZDE

Neformální summit EU v pražském Kongresovém centru skončil, posledním bodem byly dvě tiskové konference. První z nich se zúčastnil i americký prezident, byli na ní ovšem jen zástupci vybraných médií, navíc neměli možnost klást otázky.

Premiér Mirek Topolánek na ní řekl, že zásadní výsledek summitu je společná deklarace ohledně vypálení rakety KLDR.

Druhá tisková konference byla volnější. Úvodní slovo měl odstupující premiér předsednické země, tedy Mirek Topolánek. Prohlásil, že EU a Barackova administrativa našly v mnoha bodech společnou řeč. "Návštěva Obamy je symbolem nových euro-amerických vztahů."

"Pražský summit otevřel spolupráci v energetice a klimatických změnách," shrnul hlavní body summitu Topolánek.

Topolánek: Projev byl zážitek

"Pro mě osobně byl projev Baracka Obamy na Hradčanském náměstí úžasným zážitkem," svěřil se na tiskové konferenci Topolánek. Pak už společně s šéfem Evropské komise José Barrosem odpovídali na otázky novinářů.

Projev baracka Obamy v Praze

Topolánek například zdůraznil, že projekt protiraketové obrany rozhodně nekončí, třebaže Obama její osud svázal s chováním Iráku. Překážkou podle něj není ani postoj veřejnosti, průzkumy ukázaly, že až 70 procent Čechů se stavbou radaru nesouhlasí. "Kdybychom se chovali podle průzkumů veřejného mínění, tak nejsme ani v NATO," odpověděl Topolánek na jeden z dotazů.

José Barroso reagoval na Obamovu přímluvu, aby se Turecko stalo členem EU. "Pozice EU byla vždy velmi jasná, začali jsme proces vyjednávání s Tureckem, to bylo jednotné rozhodnutí. S jednáním musíme pokračovat a počkat, jestli Turecko bude připravené se připojit a EU bude připravená k jeho integraci," dodal Barroso.

Obama: Přijměte Turecko a vězně

Vrcholná schůzka EU a USA začala pořízením hromadné fotografie všech účastníků. Do čela jednacího stolu pak usedl americký prezident Barack Obama spolu s premiérem Mirkem Topolánkem.

Obama v úvodu své řeči ocenil Evropskou unii jako silného spojence Spojených států. V další části projevu pak slíbil, že se USA zapojí do boje s klimatickými změnami, dosud jej prý nebraly dostatečně vážně, připomněl postoj svého předchůdce George Bushe.

Prezident USA rovněž vyzval Unii k přijetí vězňů z americké základny Guantánamo.

Jednoznačně také podpořil přijetí Turecka mezi členy EU, k čemuž má řada významných zemí výhrady. Po skončení pražské návštěvy Obama odjíždí právě do Turecka.

Politoložka Jana Sehnálková z Karlovy Univerzity však Obamově vyjádření o Turecku nepřikládá zásadní váhu, neboť do rozhodování nemůže zasahovat. "Záleží jen na zemích EU," řekla iDNES.cz Sehnálková. "Pro novou americkou administrativu je Turecko důležité jako most do muslimského světa. Proto tam Obama naplánoval i zastávku na svojí cestě," dodala.

Podle ní by Spojeným státům členství Turecka v EU pomohlo. "Ukázalo by otevřený přístup Západu k muslimskému světu," míní expertka z Institutu mezinárodních studií.

"V Afghánistánu musí EU udělat víc"

Obama na summitu nevynechal ani misi v Afghánistánu. "Spojené státy udělají svůj díl práce, stejně jako NATO a OSN. Také Evropská unie může a musí udělat víc. Nebude to jednoduché a mnoho našich občanů je konfliktem unaveno," poznamenal Obama.

"Není to ale jen otázka vyššího počtu vojáků," zdůraznil. Mezinárodní společenství se podle něj v Afghánistánu musí zaměřit hlavně na posílení vlády práva a akceschopnosti tamní vlády a zajistit "klidné a spravedlivé" konání místních i národních voleb letos a v příštím roce.

"My jsme si válku v Afghánistánu nevybrali. Teroristé, kteří zaútočili na Londýn, New York nebo Madrid, byli spojeni s těmi, již pracovali z bezpečných útočišť v těchto oblastech. Musíme spolupracovat, aby se podobné činy neopakovaly, a dát afghánskému lidu možnost vybudovat si nadějnou budoucnost," prohlásil Obama.

Na Vyšehrad se sjelo 27 delegací

Prezidenta Obamu, stejně jako ostatní delegace, vítali kolem poledne v Kongresovém centru premiér Mirek Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Summitu se účastní prezidenti a premiéři 27 členských zemí EU - mimo jiné francouzský prezident Nicholas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová či šéf Evropské komise José Barroso. Americkou stranu reprezentuje vedle prezidenta ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video