Obamu si vyslechly na Hradě tisíce lidí, deset minut strávil v davu

  • 278
Hradčanské náměstí v Praze zaplnilo přes deset tisíc lidí, kteří si poslechli projev amerického prezidenta Baracka Obamy o jaderném odzbrojení. Nejmocnější politik světa si poté s desítkami z nich potřásl rukou. Počasí Obamovi přálo jen částečně - svítilo slunce, ale pražské panorama halil opar.

Obama v Praze minutu po minutě

on-line reportáž sledujte ZDE / fotografie a videa ZDE

Barack Obama při projevu na Pražském hradě (5. dubna 2009)Před před začátkem projevu amerického prezidenta bylo Hradčanské náměstí úplně plné. Lidé z amerického organizačního týmu tu rozdávali americké a české vlaječky a lahve s vodou. Z reproduktorů zazněla i píseň irské kapely U2 City of Blinding Lights, která Obamu provázela během předvolební kampaně a primárek.

Ještě než šéf Bílého domu vystoupil na pódium, přišli se s lidmi v prvních řadách pozdravit premiér Mirek Topolánek a prezident Václav Klaus.

Chvíli před desátou připevnili na Obamův řečnický pultík prezidentský znak. Americký prezident pak vystoupil na pódium i s manželkou Michelle. Hovořil bez neprůstřelného skla v popředí. Za zády měl Hrad a panorama hlavního města, které se ale ztrácelo v oparu.

Po projevu si prezident potřásal rukou s lidmi, kteří stáli v prvních řadách. Pozdravit se s nimi přišla i Michelle.

Americký prezident Barack Obama po projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Vstřícná k lidem byla i prezidentova ochranka. Některým dámám v první řadě vzala jejich knihy s Obamovým životopisem a přinesla je k prezidentovi, aby je podepsal.

projev na pražském hradě

Obamova pražská výzva: Zbavme svět jaderných zbraní

Náměstí ovládla festivalová atmosféra

Tisíce lidí čekají na Hradčanském náměstí na projev Baracka Obamy (5. dubna 2009)Na Hradčanské náměstí se lidé mohli dostat pouze dvěma vchody - z Loretánské a Konovnické ulice.

několik největších nadšenců tu postávalo už od půlnoci. Kolem čtvrté tu bylo pár desítek lidí, hlavně Američanů, pak už se přístupy začaly poměrně rychle plnit. Dav se musel několikrát rozestoupit kvůli projíždějícím policejním autům. Jednou se o průjezd Loretánskou ulicí pokusili i popeláři, ale po chvíli váhání se vzdali a vycouvali.

Krátce po sedmé začali policisté pouštět čekající přes bezpečnostní rámy a zábrany. Lidé se pomalu shromažďovali před Obamovým pódiem. "Pokud s sebou někdo nese pití, policisté vyžadují, aby se napil," všiml si reportér iDNES.cz.

"Někteří si tu i rozložili deky a je tu taková festivalová atmosféra. Dělají se tu také fronty u stánků, prodávají tu párky v rohlíku, klobásy i pivo," hlásila před projevem z Hradčanského náměstí reportérka iDNES.cz.

Lidé si přinesli americké vlajky či si oblékli tričko s Obamou. Z davu byla slyšet angličtina, v prvních řadách tvořili Američané minimálně polovinu auditoria.

Hradčanské náměstí 5. dubna

Na místě byli i vojáci a sanitky. "Jsou tu i civilisté se sluchátky, mezi diváky je hodně rodičů s dětmi a také několik bezdomovců," všimla si reportérka iDNES.cz.

Čekání na projev lidem krátila kulturní vystoupení. V půl osmé začalo vystoupení bluesmana Luboše Andršta. Hudební produkci přerušil příjezd Obamy a jeho manželky Michelle na Hrad. Chvíle do samotného projevu pak zpestřovala kapela Druhá tráva. - o koncertech čtěte více zde

Obama přijel na Hrad se zpožděním

Barack Obama s manželkou Michelle na Hradě vedle Mirka Topolánka a Martina Bursíka (5. dubna 2009)Z hotelu Hilton, kde je Obama se svou manželkou ubytovaný, vyjel americký prezident se zpožděním. Na Pražský hrad dorazili před devátou. Přijal ho prezident Klaus. Na Hradě byl i premiér Topolánek, předseda zelených Martin Bursík či ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Obamův projev si pak přišel poslechnout i předseda ČSSD Jiří Paroubek, poslankyně zelených Kateřina Jacques nebo ministr Cyril Svoboda či vicepremiér Alexandr Vondra. Usedli na židle pro hosty připravené stranou od Obamova pódia, hlásili zpravodajové iDNES.cz. Projev začal oproti plánu o dvacet minut později.

"Byl to projev velmi charizmatický. Strhla nás jak pražská kulisa, tak reminiscence na naší historii a na to, jak by svět mohl vypadat do budoucna. Pro zelené byla velká satisfakce, že Obama hovořil přesně o myšlenkách, které evropští zelení prosazují už dvacet let," řekla iDNES.cz poslankyně Kateřina Jacques k Obamově projevu.

"Jedná se o celosvětové politické uspořádání na základě mírových principů, otázka modernizace zelených technologií jako nástroje na řešení globální hospodářské krize, a nejklíčovější téma - celosvětová dohoda o ochraně klimatu," dodala Jacques.

Protesty odpůrců radaru a Greenpeace

Horolezci z Greenpeace zavěšují pod Nuselský most v Praze transparent, vyzývající účastníky summitu USA a zemí k ochraně klimatu (5. dubna 2009)S nedělním rozbřeskem začaly také první demonstrace. V šest hodin ráno se u Hradu ukázalo asi dvacet odpůrců radaru. Část z nich byla svlečená do půl těla a natřená stříbrnou barvou, dohromady tvořili nápis No Star Wars (Ne hvězdným válkám).

Další protest se odehrává pod Nuselským mostem, kde se šest horolezců z ekologické organizace Greenpeace zavěsilo na lanech. "Připravují velký transparent, který bude účastníky summitu USA a zemí EU vyzývat k ochraně klimatu," sdělil ČTK Jiří Tutter z Greenpeace.

Transparent visí na straně mostu směrem k Vltavě, aby na něj bylo vidět z Kongresového centra, kde se po obědě setkání amerického prezidenta s představiteli 27 států Evropské unie. - čtěte Druhý den demonstrací: Greenpeace visící na mostě i „neviditelní“

Obamův program vyvrcholí po sedmnácté hodině, kdy se v Kongresovém centru setká s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Z Prahy pak odletí krátce po osmnácté hodině do Turecka.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video