Prahu zasáhly demonstrace, odpůrce radaru vystřídali navečer jeho příznivci

  • 697
Několik hodin před příletem Baracka Obamy do Prahy o sobě dali vědět odpůrci radarové základny v Brdech. Hnutí Nenásilí na mostě Legií vyvěsilo transparent s nápisem "Yes, we can say no to US military base" a Palachovo náměstí obsadili komunisté. Navečer náměstí "patřilo" naopak příznivcům radaru.

Obama v Praze minutu po minutě

on-line reportáž sledujte ZDE / fotografie a videa ZDE

Protiradarové protesty, které souvisejí s návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v české metropoli, zahájili příznivci hnutí Nenásilí v poledne. Akce, během níž směrem k Žofínu vyvěsili transparent s heslem Ano, můžeme říci ne americké vojenské základně, skončila po zhruba 45 minutách.

Demonstranti rozvinuli transparenty na mostě Legií."Chceme poslat vzkaz Baracku Obamovi, chceme mu připomenout ten jeho předvolební slogan Yes, we can, neboli My můžeme, my to zvládneme. A chceme mu říct, že většina obyvatel České republiky si nepřeje pobyt cizích vojáků na našem území," řekl mluvčí hnutí Jan Tamáš.

"Pevně věříme, že to jeho nové americké vůdcovství, o kterém mluvil v předvolební kampani, bude znamenat i změnu v zahraniční politice Spojených států směrem od militarizace k hledání řešení diplomatickou cestou," dodal Tamáš.

Troška, Remek a další před Rudolfinem

Demonstrace proti radaru na Palachove náměstí v Praze Živo bylo odpoledne i před Rudolfinem na Palachovu náměstí, kde ve 14 hodin začala zhruba hodinová demonstrace sdružení Neradaru.cz, která zahrnuje Iniciativy za sociální fóra nebo Ligu starostů proti radaru. Na zhruba třísethlavý dav, který se srotil na náměstí, dohlíželi policisté z antikonfliktního týmu.

Přišli starší lidé, důchodci, ale i řada mladých. Promluvil komunistický europoslanec Ransdorf, objevil se režisér Zdeněk Troška, kosmonaut Vladimír Remek či starosta Trokavce Jan Neoral. V projevech kritizovali umístění radarové základny v Brdech. "Radar by byl cestou do pekel nejen pro nás, ale pro celou Evropu," vzkázal českým politikům mluvčí Ligy starostů obcí proti radaru Neoral.

Demonstranti proti radaru na Palachove náměstí v Praze

Demonstranti proti radaru na Palachově náměstí v Praze

Účastníci protestu chtěli spálit figuríny republikánského exprezidenta George W. Bushe a jeho ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, ale nepovedlo se jim to, proto je symbolicky hodili do Vltavy. Kolem třetí odpoledne pak demonstrativně zahájili pochod k budově amerického velvyslanectví.

Odpůrce radaru kolem páté odpoledne vystřídali na Palachově náměstí příznivci americké základny v čele s aktivistou Janem Šináglem. Jejich transparenty, které rozvinuli na schodech před Rudolfinem, se na první pohled podobaly těm z dílny hnutí Nenásilí.

Příznivci radaru vystřídali na Palachově náměstí jeho odpůrce kolem páté odpoledne.

Jejich význam se však diametrálně lišil - "US radar? Yes, we can" (Americký radar? Ano, můžeme) či "Nebezpečí narůstá! Žádáme radar!".

Účastníci poklidné demonstrace, na níž dohlíželi strážníci, dali najevo své sympatie americkou a českou vlajkou i prapory EU, které drželi v rukou. Pozornost turistů přilákal i americký džíp, který se během hodiny objevil na náměstí.

Příznivci radaru vystřídali na Palachově náměstí jeho odpůrce kolem páté odpoledne.

"Svoboda a demokracie nezůstane nikdy tam, kde jsou lidé pasivní," řekl k tématu radaru Jiří Šinágl, který demonstraci svolal. Kritizoval ale i takzvaný náhubkový zákon´, který nově zakazuje novinářům zveřejňovat informace z policejních odposlechů.

Šinágl vzpomenul i na potomka jednoho z nejznámějších českých šlechtických rodů Františka Oldřicha Kinského, který se u českých soudů po léta domáhal navrácení rodového majetku. V souvislosti s jeho nedávným úmrtím pak přítomní na závěr shromáždění drželi minutu ticha.

Další protesty chystají odpůrci radaru na zítřek

Demonstrace budou pokračovat i zítra. Podle hnutí Nenásilí bylo rozvinutí transparentu symbolickou akcí, která měla mimo jiné upozornit na nedělní protestní shromáždění. Příznivci hnutí chtějí nejprve dopoledne v pražské Nerudově ulici sestavit "netradiční živý nápis". Z Můstků se pak má centrem Prahy vydat "pochod Neviditelných".

"Oblékneme se do bílých kombinéz a bílých masek a půjdeme průvod Prahou, abychom poukázali na skutečnost, že většina obyvatel České republiky, kteří si nepřejí pobyt cizích vojáků na našem území, je jakoby neviditelná, neboť vláda pokračovala v jednáních a v podstatě dodnes neodvolala ten projekt a občany v podstatě ignoruje," řekl Tamáš s tím, že na nedělní akci očekává účast až tisíce lidí.

Hnutí podobný pochod zorganizovalo již v únoru v Bruselu. Demonstranti se tehdy navlékli do bílých ochranných obleků a bílých masek a vydali se na kolečko před Evropský parlament. Chtěli tak upozornit na to, že doma jejich hlas údajně nikdo neslyší.

Členové hnutí Nenásilí a Liga starostů proti radaru také iniciovali dopis prezidentu USA Baracku Obamovi, ve kterém ho vyzývají, aby při rozhodování, zda pokračovat v projektu rozšíření amerického systému protiraketové obrany do střední Evropy, vzal ohled na názor českých občanů.

Dopis má Obamu informovat, že s výstavbou vojenské základny USA v ČR podle průzkumů veřejného mínění dlouhodobě nesouhlasí kolem 70 procent občanů, a upozorňuje na důsledky, které by realizace projektu měla pro bezpečnost Evropy a celého světa.

HNUTÍ NENÁSILÍ

Hnutí Nenásilí vzniklo v prosinci 2007 s cílem nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky. Kromě jiného iniciovalo desetiměsíční řetězovou hladovku za přerušení jednání o zřízení americké vojenské základny v ČR. Hladovka, které se zúčastnilo 300 lidí, byla ukončena nedávno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue