Odboráři budou v květnu protestovat proti „zneužívání krize“

  • 232
Odboráři svolali demonstraci proti dopadům finanční krize. Kvůli "zneužívání krize" obsadí 16. května Hradčanské náměstí, kde budou protestovat hlavně proti novele zákoníku práce ministra Petra Nečase. Odboráři odhadují, že se při protestech sejdou tisíce lidí i ze zahraničí.

Vládní opatření pro boj s krizí podle odborů údajně problémy zaměstnanců neřeší a odbory s nimi nesouhlasí.

Nejvíce odborářům vadí novela zákoníku práce z dílny ministra Petra Nečase. Ta zaměstnavatelům podle odborů dává možnost zbavit ze pracovníků bezdůvodně. Zkracuje také výpovědní dobu na jeden měsíc a prodlužuje zkušební dobu na 4 měsíce a u vedoucích a klíčových pracovníků na šest měsíců.

"Odstupné stanovené podle počtu odpracovaných let a zaměstnavatele se pro mnoho zaměstnanců sníží," tvrdí odbory.

Odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) novelu minulý týden odeslal do připomínkového řízení. Právě tato novela může podle odborářů posloužit jako návod, jak zneužít krize ve svůj prospěch na úkor zaměstnanců.

"Je přímým útokem proti postavení práva zaměstnanců," řekla mluvčí odborů Jana Kašparová.

Bilion dolarů na krizi se odborářům líbí

Odbory také zkritizovaly vládní návrh na snížení sociálního pojištění firmám, které dnes poslanci podpořili a poslali do dalšího projednání. - více zde

Naopak by jim nevadily návrhy jako šrotovné nebo zavedení daňové progrese, tedy zákony, které má ve svém protikrizovém plánu opoziční ČSSD.

"Demonstrace bude protestní a proti zneužívání krize," uvedl Štěch, podle kterého evropští odboráři na zhruba polovinu května plánují protikrizové demonstrace ve čtyřech evropských městech. Demonstrace v Praze se mají zúčastnit i zástupci odborářů že sousedních zemí.

Na pražské demonstraci by podle Štěcha měla zaznít také podpora některých závěrů londýnského summitu 20 největších ekonomik světa (G20). Skupina G20 se mimo jiné dohodla, že vynaloží zhruba bilion dolarů na boj s hospodářskou a finanční krizí.

Představitelé těchto států se rovněž shodli na reformě globálního finančního systému, přísnějším dohledu nad finančními trhy a na regulaci takzvaných hedgeových fondů. Některé dohodnuté kroky se podle Štěcha odborářům zamlouvají.

,